کد خبر 468310

جوزپ بورل مطرح کرد:

پایبندی اروپا به تعهدات مرتبط با لغو تحریم‌های ایران

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در واکنش به ادعای آمریکا در خصوص بازگشت تحریم‌های سازمان ملل علیه ایران، تاکید کرد تعهدات مرتبط با لغو تحریم‌های ایران طبق برجام، ادامه خواهد یافت.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از فارس،‌ «جوزپ بورل» مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و هماهنگ‌کننده کمیسیون مشترک برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) در واکنش به ادعای آمریکا در خصوص بازگشت تحریم‌های سازمان ملل علیه ایران، در بیانیه‌ای تاکید کرد تعهدات مرتبط با لغو تحریم‌های ایران طبق برجام ادامه خواهد یافت. 

در این زمینه بخوانید

واکنش رسمی ایران به ادعای دروغین آمریکا

آمریکا مدعی بازگشت تحریم‌های سازمان ملل علیه ایران شد

واکنش نماینده ایران در سازمان ملل به بازگشت تحریم‌ها

تروئیکای اروپا: به اجرای کامل قطعنامه۲۲۳۱ متعهد می‌مانیم

او در بیانیه مذکور اعلام کرد: همانطور که در بیانیه من به تاریخ ۲۰ اوت و همچنین در بیانیه ریاست بعد از کمیسیون مشترک برجام در اول سپتامبر سال ۲۰۲۰ ذکر شد، آمریکا به طور یکجانبه با اعلام رئیس‌جمهور این کشور در ۸ مه ۲۰۱۸ از مشارکت در برجام خارج شد و از آن زمان در هیچ یک از فعالیت‌های مرتبط با برجام شرکت نکرده است. بنابراین نمی‌تواند کشور مشارکت‌کننده در برجام در نظر گرفته شود و همچنین نمی‌تواند روند بازگرداندن تحریم‌های سازمان ملل تحت قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت را آغاز کند. 

وی تاکید کرد: در نتیجه، تعهدات مرتبط با تحریم‌های برداشته شده تحت برجام به قوت خود باقی خواهد ماند. به عنوان هماهنگ‌کننده کمیسیون مشترک برجام به همه تلاش‌های خود برای انجام هر کار ممکنی به منظور اطمینان از حفظ و اجرای برجام از سوی همه طرف‌ها ادامه می‌دهم.  

این مقام ارشد اتحادیه اروپا در ادامه گفت: برجام ستون اصلی معماری جهانی منع گسترش می‌ماند و با پرداختن به برنامه هسته‌ای ایران به شکلی جامع، به امنیت منطقه‌ای و جهانی کمک خواهد کرد. از همه می‌خواهم همه تلاش خود را برای حفظ توافق (هسته‌ای ایران) انجام دهند و از هر اقدامی که ممکن است به عنوان تشدید شرایط کنونی تلقی شود، خودداری کنند.

پیش از بورل، وزرای خارجه سه کشور اروپایی عضو برجام هم در بیانیه‌ای مشترک بر تعهد کامل خود به قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت که به موجب آن برجام در سال ۲۰۱۵ مورد تایید قرار گرفت، تاکید کردند.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر