کد خبر 463691

ترامپ خشونت هوادارانش را محکوم نکرد

رئیس‌جمهوری آمریکا دوشنبه با دفاع از نوجوان ۱۷ ساله‌ای که در اعتراضات کنوشا در ویسکانسین دو تن را کشته است، گفت که فرد مهاجم تلاش داشت تا دور شود و اگر دست به سلاح نمی‌برد خودش به دست معترضان کشته می‌شد.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایسنا، دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا امروز (سه‌شنبه) به کنوشا می‌رود؛ شهری که از زمان تیراندازی مرگبار نیروهای امنیتی به جوان ۲۹ ساله سیاه‌پوستی به نام جیکوب بلیک در تاریخ ۲۳ اوت که او را فلج کرد، به صحنه اعتراضات علیه خشونت پلیس و نژادپرستی تبدیل شده است.

در جریان سومین شب از اعتراضات، کایل ریتنهاوس ۱۷ ساله سه معترض را هدف گلوله قرار داد. ترامپ در کنفرانس مطبوعاتی خود گفت: او قصد داشت از آنها دور شود... و بعد او افتاد و آنها خیلی خشن به سمت او حمله‌ور شدند. حدس می‌زنم که به دردسر بزرگی افتاده بود... ممکن بود کشته شود.

ریتنهاوس که سفیدپوست است، به دو فقره قتل عمد و یک فقره تلاش برای قتل متهم شده است و قصد دارد در دادگاه از این حملات به عنوان تلاشی برای دفاع از خود یاد کند.  

این رئیس‌جمهوری جمهوری‌خواه که نظم و قانون را تم اصلی کمپین انتخاب دوباره خود قرار داده است، از محکوم کردن اقدامات خشونت‌بار حامیانش امتناع کرده و به آنچه او اغتشاش و بی‌نظمی از سوی معترضان "جناح چپ" می‌خواند، اعتراض دارد.

جو بایدن، معاون رئیس‌جمهوری سابق آمریکا و رقیب ترامپ در انتخابات سوم نوامبر، رئیس‌جمهوری آمریکا را به تحریک خشونت از طریق لفاظی متهم کرده و خواستار محاکمه غارتگران شد.

با این حال ترامپ معتقد است در صورت پیروزی بایدن، خشونت افزایش خواهد یافت و این معاون سابق باراک اوباما را به تسلیم شدن مقابل جناح چپگرا متهم می‌کند. ترامپ گفت: در آمریکا، ما هرگز تسلیم حاکمیت اوباش نمی‌شویم، چون اگر اوباش حکمرانی کنند، دموکراسی قطعا می‌میرد.

ترامپ با متهم کردن بایدن به روحیه دادن به خرابکاران گفت، وزارت دادگستری و امنیت داخلی آمریکا یک مرکز عملیات‌های مشترک برای تحقیق درباره "ناآرامی مدنی جناح چپ" تشکیل داده‌اند. او با تاکید بر رویکرد "سختگیری علیه جرم" برای محدود کردن خشونت در شهرهای آمریکا که مملو از معترضانی است که به خشونت پلیس و نابرابری نژادی اعتراض دارند، گفت بیش از ۲۰۰ تن در شهرهای سراسر آمریکا بازداشت شدند که فقط ۱۰۰ تن در پورتلند ایالت اورگان بوده است.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر

آخرین قیمت ها از کف بازار
سایر بخش های خبری