کد خبر 463575
در بحرانی‌ترین دوره؛

سازمان تجارت جهانی بی‌رئیس شد

«روبرتو آزودو» دبیرکل سازمان تجارت جهانی روز دوشنبه با کناره‌گیری از مقام خود، این سازمان ناظر را که با بزرگترین بحران در تاریخچه ۲۵ ساله روبرو شده، ترک کرد.

به گزارش رویترز، کاهش نفوذ سازمان تجارت جهانی، افزایش تنش های بین المللی و حمایت  گرایی برخی کشورها در دوره رکود ناشی از همه گیری کووید–۱۹ که عمدتا میان چین و دولت دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا جریان دارد، اجرای اصلاحات در قوانین و مقررات تجارت جهانی را بیش از پیش ضروری کرده است.

 به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایرنا، دادگاه تجدید نظر سازمان تجارت جهانی که در باره اختلافات بازرگانی بین المللی قضاوت و حکم صادر می کرد، با جلوگیری واشنگتن از انتصاب قاضی های تازه، از کار افتاده است.

هشت نامزد برای جانشینی آزودوی برزیلی رقابت می کنند که قرار است در شرکت پپسی مشغول به کار شود.

شیوه نامه این سازمان در پی بروز خلاء رهبری چهار ماهه در سال ۱۹۹۹میلادی که به نظر شمار زیادی آسیب رسان بود، به ۱۶۴ عضو توصیه کرد که از میان چهار معاون کنونی، جانشین موقتی برای دبیرکلی که دوره اش به پایان می رسد، برگزینند، اما تاکید دولت ترامپ بر انتخاب نامزد خود به ریاست این سازمان، از دسترسی به توافقی در این باره جلوگیری کرد و موجب خلا رهبری در این سازمان شد.

براساس آئین نامه این سازمان، دبیرکل تازه باید تا هفتم نوامبر (۱۷ آبان ماه) با موافقت همه اعضا تعیین شود.

اما به گفته منابع بازرگانی عدم اطمینان در باره انتخابات ریاست جمهوری سوم نوامبر (۱۳ آذرماه) ایالات متحده، ممکن است در عمل تعیین رئیس این سازمان را بیش از پیش به تاخیر بیندازد.

همچنین اعتراض احتمالی واشنگتن به بودجه سال ۲۰۲۱ این سازمان که قرار است در پایان سال جاری تصویب شود، ممکن است مانع دیگری در مسیر این سازمان ایجاد کند.

واشنگتن ادعا می کند سازمان تجارت جهانی که برای امضای نخستین توافقنامه جهانی حدود ۲۰ سال زمان برد، از سال ها پیش نتوانسته  از اقدامات ناعادلانه تجاری چین که دومین اقتصاد بزرگ جهان پس از ایالات متحده به شمار می رود، جلوگیری کند و نظام گسترده تر تعرفه ای این سازمان برای آمریکا عادلانه نیست.

ترامپ حتی پیشنهاد ترک این سازمان را کرده، گرچه هنوز برنامه قطعی برای این اجرای این تصمیم، اعلام نکرده است.

ارسال نظر