کد خبر 458886

در پی اخبار متناقض

نخست وزیر لبنان بالاخره استعفا کرد؟

اخبار و گزارش های ضد و نقیضی از عصر دوشنبه در ارتباط با استعفای حسان دیاب نخست وزیر لبنان از سوی رسانه های این کشور منتشر می شود.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایرنا، شبکه خبری المنار لبنان امروز در این ارتباط اعلام کرد که نخست وزیر این کشور تصمیمی در ارتباط با استعفا مطرح نکرده است.

این در حالی است که سایت خبری العهد لبنان پیش از این از تصمیم  دیاب برای استعفا خبر داده بود.

العهد به نقل از منابعی نوشت که نخست وزیر لبنان در گفت وگوی تلفنی با میشل عون رییس جمهوری از عزم و تصمیم خود برای اعلام و تقدیم استعفا خبر داده است.

دیاب پاییز سال ۱۳۹۸ به دنبال اعتراض ها در لبنان و استعفای سعد الحریری نخست وزیر سابق لبنان عهده دار مسوولیت شد.

در روزهای گذشته به دنبال انفجار روز سه شنبه ۱۴ مرداد ماه ۱۳۹۹ در بندر بیروت پایتخت لبنان سه وزیر دولت دیاب شامل وزیران اطلاع رسانی ، محیط زیست و دادگستری استعفا کرده اند.

« جمیل السید» نماینده پارلمان لبنان در واکنش به احتمال استعفای دولت دیاب در صفحه خود درتوئیتر نوشت که در صورت تحقق این استعفا، در لبنان و تا تشکیل دولت جایگزین ، دولت کنونی به عنوان « دولت عهده دار امور» باید به کار خود ادامه دهد.

وی با طرح این سوال که « دولت جایگزین» چه دولتی خواهد بود؟، نوشت که آیا تیم سیاسی قدیمی که لبنان را تا مرحله نابودی پیش برده است باردیگر باز می گردد؟ یا دولتی شبیه ترکیب دولت دیاب تشکیل خواهد شد؟

تا قبل از دولت دیاب که یک سیاستمدار مستقل بوده و تلاش کرد تا دولتی مستقل برای ساختن لبنان تشکیل دهد، دولت های لبنان با نخست وزیری افرادی همچون سعدالحریری، تمام سلام و فواد سنیوره وابستگان به محور آمریکایی – سعودی مورد استقبال رژیم صهیونیستی امور لبنان را در اختیار داشتند. پرونده اختلاس های کلان در زمان دولت سنیوره همچنان مفتوح است.

براساس این گزارش العهد همچنین نوشت که ژنرال « میشل عون» رئیس جمهوری لبنان هم به دلیل تحولات سیاسی ساعات گذشته برنامه نشست خبری امروز خود با رسانه ها را لغو کرده است.

ماری کلود نجم وزیر دادگستری لبنان هم در متن استعفای خود از اعضای دولت دیاب خواسته تا بجای استعفاهای فردی، همگی یکجا استعفا کنند.

بعداز انفجار مهیب بیروت که در باره علت آن سناریوهای مختلفی مطرح است مخالفان دولت دیاب و ریاست جمهوری ژنرال عون و به ویژه محور مقاومت ضد تروریسم صهیونیستی وهابی بجای کمک به مردم لبنان که با بحرانی اقتصادی و اجتماعی و انسانی مواجه شده اند، باردیگر برای تحقق اهداف محور آمریکایی - صهیونیستی - سعودی ، حمله به مراکز دولتی و عمومی را که بعداز تشکیل دولت دیاب فروکش کرده بود، از سر گرفته اند.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر