کد خبر 457620

تریدینگ اکونومیکس:

نرخ تورم ترکیه چند درصد است؟

نرخ تورم ترکیه به زیر ۱۲درصد کاهش پیدا کرد.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایسنا، تورم ترکیه در ۱۲ ماه منتهی به ژوییه به ۱۱.۷۶ درصد رسید که ۰.۸۶ درصد کمتر از تورم ثبت‌شده در بازه مشابه منتهی به ماه قبل و کمترین تورم ثبت شده این کشور طی سه ماه اخیر محسوب می‌شود.

در بین بخش‌های مختلف، بالاترین نرخ تورم مربوط به مواد غذایی و نوشیدنی با ۱۲.۷۳ درصد بوده است و پس از این بخش نیز، لوازم منزل با ۱۲.۵۳ درصد قرار دارد. از سوی دیگر کمترین نرخ تورم مربوط به حمل و نقل با ۸.۸۱ درصد و لباس و پوشاک با ۱۰.۳۴ درصد بوده است.

 از ماه اکتبر سال ۲۰۱۸ که نرخ تورم ترکیه با رسیدن به ۲۵ درصد در بالاترین سطح ۱۵ سال اخیر خود قرار گرفت، شیب افزایش قیمت‌ها عمدتا در مسیر کاهشی بوده است و کاهش مجدد قیمت‌ها در ماه ژوییه خبر خوبی برای سیاست‌گذار محسوب خواهد شد؛ به ویژه در زمانی که مقامات دولت و بانک مرکزی حاضر شده‌اند ریسک داغی بیش از حد را برای اقتصاد به بهای کاهش سرعت نرخ تورم و نرخ بهره بپذیرند.

هسته تورمی که تغییرات قیمتی مواد غذایی و انرژی را به دلیل نوسانات بالای آنها در نظر نمی‌گیرد، با ۰.۳۲ درصد کاهش نسبت به ماه قبل خود به ۱۰.۸۲ درصد رسید که کمترین تورم ثبت شده سه ماه اخیر محسوب می‌شود.

بر مبنای ماهانه نیز نرخ تورم ترکیه در ماه ژوییه ۰.۹۱ درصد اندازه‌گیری شده که ۰.۱۴ درصد کمتر از تورم ثبت شده ماه قبل در این کشور است.

متوسط نرخ تورم ترکیه در سال گذشته ۱۱.۸۴ درصد بوده است که بالاترین نرخ ثبت شده مربوط به ۲۰.۳۵ درصد در ماه ژانویه و کمترین تورم ثبت شده نیز مربوط به تورم ۸.۵۵ درصدی ماه اکتبر بوده است.

مقامات ترکیه دستیابی به تورم تک رقمی ۸.۵ را برای سال جاری هدف‌گذاری کرده‌اند و بانک مرکزی نیز پیش‌بینی کرده تورم تا پایان امسال به ۸.۳۲ درصد برسد.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر