کد خبر 456751

رویترز اعلام کرد:

اقدامات سرمایه‌داران جمهوری‌خواه آمریکا علیه ترامپ

سرمایه‌داران و افراد پرنفوذ حزب جمهوری‌خواه آمریکا در حال هزینه کردن برای جلوگیری از انتخاب مجدد رئیس‌جمهور این کشور هستند. به نوشته خبرگزاری «رویترز»، «جیمی تاش» یکی از سرمایه‌داران بزرگ ایالت «تنسی» که تمام عمر خود را جمهوری‌خواه بوده، در حال صرف هزینه برای شکست ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری امسال است.

سرمایه‌داران و افراد پرنفوذ حزب جمهوری‌خواه آمریکا در حال هزینه کردن برای جلوگیری از انتخاب مجدد رئیس‌جمهور این کشور هستند.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از فارس، تعداد محافظه‌کاران ثروتمند آمریکایی که «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا را دشمن دموکراسی دانسته و از رقیب دموکرات او حمایت می‌کنند، رو به افزایش است.

به نوشته خبرگزاری «رویترز»، «جیمی تاش» یکی از سرمایه‌داران بزرگ ایالت «تنسی» که تمام عمر خود را جمهوری‌خواه بوده، در حال صرف هزینه برای شکست ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری امسال است.

تاش که یکی از حامیان آزادی حمل سلاح در آمریکا است در توصیف ترامپ می‌گوید: «با ۸۰ درصد کارهایی که انجام می‌دهد موافقم اما نمی‌توانم یک دروغگو را تحمل کنم».

سال ۲۰۱۹ یک کمیته اقدام سیاسی جهت جلوگیری از انتخاب مجدد ترامپ در انتخابات توسط اعضای کنونی و سابق حزب جمهوری‌خواه با نام «پروژه لینکلن» شکل گرفت.

شماری از جمهوری‌خواهان ثروتمند عضو این گروه به رویترز گفتند جمهوری‌خواهان منتخبی که به انتخاب ترامپ کمک کرده‌اند باید تنبیه شوند. به گفته‌ آن‌ها حتی برخی سناتورهای جمهوری‌خواه نیز باید اخراج شوند.

منابع مالی این گروه از هم‌حزبی‌های ترامپ به‌طور بی‌سابقه‌ای وقف کارزاری با هدف بیرون کردن او از کاخ سفید شده است. این تحرکات بیش از همه ناشی از اقدامات ضعیف ترامپ در برابر شیوع ویروس کرونا و سرکوب اعتراضات سراسری در این کشور است.

در انتخابات سال ۲۰۱۶ آمریکا نیز شماری از جمهوری‌خواهان کارزار «ترامپ هرگز» را به راه انداختند که موفقیتی نداشت و با به قدرت رسیدن ترامپ، این افراد به حاشیه رانده شدند.

«کارن فاینی» استراتژیست حزب دموکرات و سخنگوی کارزار انتخاباتی «هیلاری کلینتون» رقیب انتخاباتی ترامپ در سال ۲۰۱۶ گفت: «تمایزی که در سال ۲۰۲۰ شاهد هستیم و در سال ۲۰۱۶ وجود نداشت، مقدار پولی است که تلاش آن‌ها را مورد حمایت قرار داده و ابعاد جدیدی است که این تلاش‌ها به خود گرفته‌اند».

فاینی افزود:‌ «فکر نمی‌کنم تا به حال در چنین ابعادی، خرج شدن پول برای تلاشی جدی جهت شکست ترامپ را دیده باشیم».

ظرف ماه‌های اخیر، علاوه بر گروه پروژه لینکلن، گروه‌های دیگری نیز در حمایت از «جو بایدن» رقیب دموکرات ترامپ شکل گرفته‌اند که از این بین می‌توان به صدها مقام دولت «جورج دبلیو بوش» رئیس‌جمهور سابق آمریکا و عضو حزب جمهوری‌خواه اشاره کرد. همچنین مقامات سابق امنیت ملی آمریکا ائتلاف دیگری از جمهوری‌خواهان را علیه ترامپ تشکیل داده‌اند.

با این حال «ارین پرین» سخنگوی کارزار انتخاباتی ترامپ این گروه‌ها را «باتلاقی» توصیف کرد که سعی می‌کنند او را ببلعند اما ترامپ از چنان حمایتی برخوردار است که «روسای جمهور پیشین آمریکا از هر جزبی فقط خواب آن را می‌توانستند ببینند».

نظرسنجی‌های مختلفی که اخیراً درخصوص میزان حمایت از ترامپ و بایدن انجام گرفته‌اند، خلاف نظر پرین را نشان می‌دهند.

در یکی از جدیدترین نظرسنجی‌ها که توسط «سی‌بی‌اس» انجام شده ۵۱ درصد از شرکت‌کنندگان از بایدن و ۴۱ درصد از ترامپ حمایت کرده‌اند.

نتیجه نظرسنجی مشترک شبکه «سی‌ان‌ان» و موسسه «اس‌اس‌آر‌اس» نیز نشان داد در فاصله کمتر از صد روز مانده به موعد برگزاری انتخابات ریاست جمهوری آمریکا دونالد ترامپ در چند ایالت تعیین‌کننده که در سال ۲۰۱۶ در آنها پیروز شده بود، از جو بایدن عقب است.

همچنین در این نظرسنجی که شبکه خبری ان‌بی‌سی همراه با موسسه افکارسنجی «ماریست» متولی انجام آن بودند ۵۱ درصد شرکت‌کنندگان از جو بایدن و ۴۴ درصد از ترامپ حمایت کرده‌اند.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر