کد خبر 362607

۱۱هزار داروخانه، قابلیت اجرای نسخه الکترونیک را دارند

معاون کل وزارت بهداشت، در خصوص پرداخت معوقات سازمان تامین اجتماعی گفت: ۳ هزار میلیارد تومان از معوقات ۱۰ هزار میلیاردی وصول شد.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از مهر، ایرج حریرچی، در تشریح رونمایی از پرونده الکترونیک سلامت، با اشاره به اینکه، این طرح آغاز گام دوم طرح تحول سلامت محسوب می‌شود، تصریح کرد: پرونده الکترونیک سلامت شامل، مجموعه‌ای از داده‌ها و اطلاعات مربوط به رخدادهای سلامت مردم از پیش از تولد تا هنگام مرگ است که در بستر الکترونیکی امن ذخیره می‌شود و دسترسی به آن منحصراً در اختیار و مالکیت صاحب پرونده است و اطلاعات به صورت تجمیعی در اختیار سیاستگذاران قرار می‌گیرد.

وی در ادامه افزود: در مراحل بعدی با رضایت فرد، تمام یا قسمتی از اطلاعات این پرونده می‌تواند در اختیار پزشکان و درمانگران با رعایت حقوق محرمانگی قرار داده شود.

معاون کل وزارت بهداشت در خصوص مهم‌ترین کارکردهای این طرح ملی، اظهار کرد: از منظر شخصی تمام وقایع طبیعی و روند بیماری‌های وی ثبت می‌شود و اگر در مراحلی اطلاعات فراموش شود یا شرح عمل نداشته باشد، در این بسته‌ها قابل دسترسی و تعقیب است و حتی به فرد اجازه داده می‌شود که اطلاعات خود را مثل ثبت فشار خون در پرونده اش به ثبت برساند.

حریرچی عنوان کرد: سامانه‌های خود مراقبتی طراحی شده است که در خصوص افزایش آگاهی مردم و اصلاح سبک زندگی به صورت اطلاعات عمومی قابلیت دسترسی داشته باشند و بر اساس اطلاعات شخصی که فرد وارد سیستم کرده است، هشدارها و دستورات لازم داده می‌شود.

وی با اشاره به اینکه در این طرح، نوبت گیری الکترونیک در همه بخش‌های مراکز درمانی دولتی ایجاد شده است، گفت: در همین نرم افزار نسخه الکترونیک پیش بینی شده است که در برخی استان‌ها در مراکز دولتی اجرا کردیم که بر اساس آن افراد با در دست داشتن کد ملی خود می‌توانند به داروخانه مراجعه و داروی خود را دریافت کنند که این امر خطای دید ناشی از ناخوانا بودن برخی نسخ را کاهش می‌دهد.

معاون کل وزارت بهداشت بیان کرد: یکی از کارکردهای این طرح در بروز سیلاب‌های اخیر بسیار مؤثر بود که موجب حیرت سازمان جهانی بهداشت نیز شد که از طریق سامانه سیب به اطلاعات افراد دسترسی داشتیم که با اقدامات به موقع و حرکت جهادی کادر درمانی افرادی که دچار مشکل شده بودند را شناسایی کردیم و اقدامات لازم را انجام دادیم.

حریرچی خاطرنشان کرد: اجرای پرونده الکترونیک سلامت می‌تواند از بروز برخی تخلفات جلوگیری کند، به طور مثال داروهای گران قیمت قابل ردیابی هستند و در مناطق مرزی می‌توان عرضه دارو را کنترل کرد تا از قاچاق معکوس جلوگیری شود.

وی یکی از کارکردهای مهم این طرح را که مورد تاکید رئیس جمهوری نیز بود، قواعد این سامانه ذکر کرد و گفت: با اجرای این طرح تقاضاهای القایی مثل تجویز بی مورد یا نابجای سی تی اسکن یا سونوگرافی را مطابق استانداردهای بالینی و قواعد پزشکان، شناسایی و اعلام می‌کند.

معاون کل وزارت بهداشت گفت: شناسایی برخی آزمایشات تشخیصی مثل الکتروفورز که مانند اثر انگشت است و تغییری در طول عمر پیدا نمی‌کند و چنانچه چند بار تجویز شود، در پرونده الکترونیک سلامت شناسایی می‌شود و یا داروهایی که اجازه تجویز در خارج از بیمارستان را ندارند و ممکن است تجویز شوند اعلام می‌کند که خارج از قواعد است.

حریرچی، با تاکید بر اینکه پرونده الکترونیک سلامت بسیاری از موارد را تسهیل می‌کند، گفت: در حال حاضر این اقدام به مثابه آغاز ریل گذاری در بخش دولتی است که سازمان نظام پزشکی با اجرایی کردن نسخه الکترونیک و امضا الکترونیک همکاری مهمی در اجرای این طرح دارد و در حال حاضر از ۱۲ هزار داروخانه، ۱۱ هزار داروخانه، قابلیت اجرای نسخه الکترونیک را دارند و قادرند برای داروهای گران قیمت تاییدیه بیمه را اخذ کنند.

وی افزود: با همکاری وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، در ۹۸ درصد کشور مشکلی برای اجرای این طرح نداریم و برای ۷۵ میلیون نفر پرونده الکترونیک سلامت تشکیل شده است و ۷۱ میلیون نفر حداقل یک خدمت را دریافت کرده اند. از افرادی که صرفاً به بخش خصوصی مراجعه می‌کنند، درخواست داریم که حداقل یکبار به بخش دولتی جهت به جریان افتادن پرونده الکترونیک سلامت مراجعه کنند.

معاون کل وزارت بهداشت تصریح کرد: در این سامانه بخش نظرسنجی هم داریم که ۲۰ میلیون نفر پاسخ دادند و نتایج آنها به صورت برخط در اختیار وزیر بهداشت و رؤسای دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور قرار می‌گیرد ضمن اینکه در حال حاضر هیچ دستگاهی نداریم که تا این حد خود را در معرض نظرسنجی قرار دهد.

به گفته حریرچی، اطلاعات افرادی که تا به حال به پایگاه‌های سلامت مراجعه نکرده اند از طرق دیگر نظیر بسیج ملی فشار خون، ثبت می‌شود یا کسانی که به بیمارستانها مراجعه می‌کنند را از طریق سامانه سپاس شناسایی می‌کنیم و تشکیل پرونده می‌دهیم.

وی با اشاره به اینکه وزیر بهداشت در مراسم رونمایی از این طرح ملی، رئیس جمهوری را سردار سلامتی نامیدند، افزود: رئیس جمهور در جلسات مختلفی که با مدیران ارشد نظام سلامت داشتند موضوع کاهش پرداختی از جیب بیماران و عدم ارجاع به خارج از بیمارستان را مورد تاکید قرار داده اند که همواره در اولویت اقدامات ما بوده و محافظت مالی از بیماران جزو اهداف ماست و پیرو تاکید امروز رئیس جمهوری به صورت بنیانی تر انجام خواهد شد.

معاون کل وزارت بهداشت با یادآوری اینکه، سامانه ۱۹۰ جهت ثبت تخلفات به صورت شبانه روزی در اختیار مردم است، اظهار داشت: در خصوص وضعیت دارو باید گفت که حدود ۳ هزار و چند صد قلم دارو در لیست دارویی کشور موجود است. در سال گذشته با کمبود ۱۱۰ قلمی دارو مواجه بودیم، اما در سال جاری، کمبودها با کاهش ۸۰ درصدی روبرو بوده و در حال حاضر این رقم، به کمتر از ۴ دهم درصد رسیده است، در حالی که در برخی کشورها یک و نیم درصد را طبیعی تلقی می‌کنند.

وی در پایان در خصوص پرداخت معوقات سازمان تأمین اجتماعی نیز گفت: خوشبختانه ۳ هزار میلیارد تومان از معوقات ۱۰ هزار میلیاردی، وصول شد و طبق دستور رئیس جمهوری الباقی نیز طی چند هفته آینده وصول می‌شود.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر