۱۰۰ شرکت صنعتی و معدنی در بورس عرضه می‌شود

معاون طرح و برنامه وزارت صنعت، معدن و تجارت (صمت) از انتشار ۱۴۵۰ میلیارد تومان اوراق در سال جاری از سوی سه شرکت بزرگ صنعتی خبر داد و اعلام کرد که امسال ۱۰۰ شرکت بزرگ صنعتی برای تامین مالی از طریق عرضه اولیه یا انتشار اوراق در بازار بورس حضور می‌یابند.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایسنا، سعید زرندی امروز در نشستی با بیان اینکه در حال حاضر ساعتی ۶۹ میلیارد تومان به نقدینگی کشور اضافه می‌شود، گفت: این در حالی است که واحدهای تولیدی با کمبود نقدینگی مواجه هستند و راه پر کردن این فاصله بهره‌گیری از بازار سرمایه است.

به گفته وی، مطابق برنامه‌ریزی انجام شده هر هفته یک شرکت تولیدی در بورس عرضه اولیه یا انتشار اوراق خواهد داشت و هدف‌گذاری برای ورود ۱۰۰ شرکت به بورس تا پایان امسال انجام شده است.

زرندی با بیان اینکه "می‌خواهیم هر هفته یک اتفاق خوب در بورس بیفتد و هر هفته یک شرکت تولیدی در بورس پذیرش شود"، تصریح کرد: یا هر هفته اوراق یک شرکت منتشر شود اما به شرط اینکه شرکت‌های تولیدی آماده باشند و هم بورس همراهی لازم را داشته باشد.

معاون طرح و برنامه وزارت صمت ادامه داد: بدین منظور ۳۸۰۰ شرکت را هدفگذاری کرده‌ایم که ۱۴۸ شرکت در فراخوان و گام نخست اعلام آمادگی کرده‌اند و در نهایت برای ورود ۱۰۰ شرکت به بورس برنامه‌ریزی کردیم. اگر بتوانیم ۱۰۰ شرکت را تا پایان سال به صورت عرضه اولیه یا اوراق مشارکت وارد بورس کنیم تحول عظیمی به وجود آورده‌ایم. در سال جاری تاکنون ۱۷ درصد انتشار اوراق در بورس مربوط به بخش صنعت و معدن بوده،‌ این در حالی است که این سهم در سال گذشته ۲.۵ درصد بوده است.

 این مقام مسئول با اشاره به اینکه کشور ۵۲۵ هزار میلیارد تومان نقدینگی نیاز دارد که در بهترین شرایط ۳۰۰ هزار میلیارد تومان توسط سیستم بانکی تامین خواهد شد، تصریح کرد: بر این اساس ناگزیر از حرکت به سمت بازار سرمایه هستیم کرد از ابتدای امسال تاکنون سه شرکت بزرگ کشور توانستند یک هزار و ۴۵۰ میلیارد تومان تامین سرمایه داشته باشند.

۴۱ هزار اشتغال مستقیم ایجاد می‌شود

وی با بیان اینکه با وجود فضاسازی انجام شده برای تولید داخل در سال گذشته و مطابق آمارهای بانک مرکزی، بخش صنعت کشور ۲.۱ درصد و بخش معدن ۱.۲ درصد رشد داشته است و ردیف کالهایی که با ممنوعیت واردات مواجه هستند از ۱۶۰۰ در سال گذشته به ۲۵۰۰ در سال جاری رسیده است، اظهار کرد: در دو ماهه نخست امسال با وجود بحران کرونا، از بین ۴۴ قلم کالای صنعتی ۱۶ قلم از جمله ماشین لباسشویی، محصولات پتروشیمی، یخچال و فریزر، سیمان، کامیون و کامیونت با رشد تولید مواجه بوده است. همچنین از اسفند ماه پارسال تا ۲۷ خرداد ماه گذشته تعداد ۷۹ میلیون عدد ماسک، ۲۷۱ میلیون جفت دستکش و ۲۲۸ میلیون لیتر الکل در کشور تولید شد.

همچنین به گفته زرندی، بهره‌برداری از ۲۰۰ پروژه بزرگ صنعتی، معدنی و بازرگانی تا سال ۱۴۰۰ در قالب پویش هفتگی «تولید مستمر – اشتغال مؤثر – صادرات پایدار» هدف‌گذاری شده است که برای آن حدود ۱۶۹ هزار میلیارد تومان سرمایه‌گذاری شده و با افتتاح این طرح‌ها برای نزدیک به ۴۱ هزار نفر اشتغال مستقیم ایجاد می‌شود.

وی افزود: صنایع پیشران در ۹ بخش صنعت پیش بینی شده که در ۵ تا ۱۰ سال باید به این سمت برویم و اولویت این صنایع جایگزینی واردات، ارزش افزوده و صادرات بالاتر است. این طرح‌ها که به صورت هفتگی افتتاح خواهد شد در بخش‌های کانی غیرفلزی، شیمیایی، پتروشیمی و دارویی، سلولزی، نساجی و غذایی، خودرو ماشین‌سازی، فلزات اساسی و برق، فلزی و تجهیزات پزشکی برنامه‌ریزی شده است.

زرندی با بیان اینکه این ۲۰۰ طرح که دارای شاخص‌هایی چون تکمیل زنجیره ارزش، کاهش واردات، صادراتی بودن، استفاده از فناوری و کمک به رفع محرومیت شناسایی شده، به عنوان پروژه‌های ملی انتخاب شده‌اند، گفت: از نظر تعداد کرمان با ۲۶ پروژه و از نظر حجم سرمایه‌گذاری‌ها استان خوزستان با نزدیک به ۳۶ هزار میلیارد تومان، بیشترین سهم را در کشور در این طرح دارند.

۱۰۲۰ معدن راکد فعال می‌شود

زرندی با بیان اینکه در حوزه معدن پنج برنامه برای راه اندازی معادن غیرفعال به عنوان مکمل طرح معادن کوچک اضافه شده، گف: امسالبرای فعالسازی ۱۰۲۰ معدن غیرفعال و احیا ۲۲۰۰ واحد صنعتی غیرفعال برنامه‌ریزی شده و در حوزه صنعت به جای ایجاد کارخانه جدید، اگر کارخانه ای زیر ظرفیت کار می کند روی ارتقای ظرفیتش کار می‌کنیم.

وی افزود: در حال حاضر ۹۸۰۰ واحد صنعتی راکد در کشور وجود دارد که در سال گذشتهحدود ۱۰۰۰ واحد به چرخه تولید برگشتند.

۱۲ طرح برای استان‌های کم برخوردار

وی همچنین از برنامه‌ریزی در ۱۲ استان که به عنوان استانهای کم برخوردار بخش صنعت، معدن و تجارت انتخاب شدند در شش محور خبر داد و گفت: در این ۱۲ استان، تکمیل ۱۰۳ طرح نیمه تمام، ۱۴۷ فعالیت زیرساختی، ۲۲ طرح ایجادی و ۱۸ فعالیت بازرگانی را هدف گذاری کردیم.

همچنین به گفته معاون طرح و برنامه وزارت صمت تکمیل و راه اندازی ۲۹ طرح معدنی، ۱۷۷ واحد راکد در ۱۲ استان کمتر برخوردار، هدفگذاری شده است.

وی افزود: در حال حاضر طرح های با پیشرفت کاری بالای ۸۰ درصد ۳۹۰۰ طرح، بالای ۶۰ درصد ۱۲ هزار و ۸۰۰ طرح و بالای ۲۰ درصد ۱۹ هزار و ۹۶۰ طرح است و توزیع بخش های مهم سرمایه گذاری طرح های با پیشرفت فیزیکی بالای ۶۰ درصد شامل ۳۰ درصد صنایع معدنی، ۳۰ درصد محصولات شیمیایی و فراورده های حاصل از نفت، ۹ درصد غذایی و آشامیدنی ها، ۷ درصد منسوجات، ۴.۵ درصد ماشین سازی وتجهیزات، ۴.۵ درصد لاستیک و پلاستیک و ۱۵ درصد سایر بوده است.

۱۱ میلیارد تومان درخواست تسهیلات کرونایی ثبت شد

زرندی در ادامه با بیان اینکه کل تسهیلات پرداختی بانکها در سال گذشته ۹۷۵ میلیارد تومان بوده که ۳۱۷ میلیارد تومان آن مربوط به بخش صنعت بوده است، تصریح کرد: در سال گذشته ۳۲ درصد تسهیلات پرداختی بانکها مربوط به حوزه صنعت بوده است. همچنین تا امروز ۱۱ هزار میلیارد تومان درخواست تسهیلات کرونا را ثبت شده است‌.

وی افزود: تسهیلات ارایه شده به بخش صنعت از ۳۲ درصد باید به ۴۰ درصد برسد که عمده این تسهیلات تمدیدی است. همچنین ازمحل تبصره ۱۸ تاکنون ۸۰۲ طرح با بیش از ۴۴۵۰ میلیارد تومان تامین مالی شد که در قالب سرمایه ثابت و سرمایه در گردش تامین مالی شده است.

۷۳۳ ثبت نام برای جواز تاسیس رمزارز

زرندی در ادامه با بیان اینکه تاکنون برای صدور جواز تاسیس در حوزه استخراج رمز ارزها ۷۳۳ مورد ثبت نام کردند که ۵۳۶ شرکت جواز تاسیس گرفتند، گفت ۱۰ شرکت در حال حاضر در فرایند صدور پروانه بهره برداری رمز ارزها هستند و مبنای دادن مجوز به رمز ارزها استفاده از برق حداقل ۲۵۰ کیلووات حد صنعتی است و این شرکتها باید در محدوده شهرکهای صنعتی قرار بگیرند.

این مقام مسئول در بخش پایانی سخنان خود درباره سرمایه‌گذاری خارجی گفت: در سه ماهه امسال ۲۴ مجوز سرمایه گذاری خارجی مصوب شد که رشد ۱۹ درصدی نسبت به مدت مشابه پارسال داشته است.در این سه ماهه، استانهای اصفهان، البرز، تهران و سیستان و بلوچستان مجوز سرمایه گذاری خارجی داشته اند و حجم سرمایه گذاری خارجی سه ماهه امسال ۴۴۰ میلیون یورو بوده است.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر