{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} C {{weatherData.main.temp}}
کد خبر 432854

بهمن عبدالهی می‌گوید که پس از عرضه سهام شستا در بورس، اگر عرضه عمده کالاهای تولیدی شرکت‌های زیرمجموعه‌ شستا نیز در بورس کالا عرضه شود شاهد شفافیت حداکثری در بخش‌های مالی و بازرگانی شرکت‌ها خواهیم بود که این اتفاق به سلامت اقتصادی کشور کمک شایانی می‌کند.

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از ایرنا؛ بهمن عبدالهی به مزایای ورود شرکت های زیرمجموعه شستا در بازار سرمایه اشاره کرد و گفت: این موضوع از دو منظر قابل بررسی است، بعد اول این موضوع اقدام دستگاه‌ها و مسئولان دولتی به واگذاری شرکت‌های زیرمجموعه خود است.

وی ادامه داد: چند سالی بود که واگذاری شرکت‌ها و اموال دولتی در حد شعار باقی مانده بود و کمتر به آن عمل شد که تصمیم دولت در راستای واگذاری مجموعه‌های وابسته به خود از جمله شستا، اقدامی قابل تقدیر و از جمله رویه‌های مثبتی به شمار می رود که در سال جاری به حالت اجرا در آمده است.

وی  به شرکت‌های دولتی که هر سال در بودجه سنواتی مبالغ کلانی را به عنوان زیان دریافت می‌کنند اشاره کرد و گفت: متاسفانه شرکت‌هایی که دارای هزاران میلیارد تومان ارزش هستند و باید کمکی در هزینه‌های دولت باشند خود مصرف‌کننده شده‌اند و در بودجه مبالغی برای آنها در نظر گرفته شده تا ضرر آنها پوشش داده شود.

وی اظهار داشت: همچنین شرکت‌های دولتی که سودده هستند نیز سود آنها نسبت به سرمایه در اختیارشان ناچیز است؛ بنابراین واگذاری شرکت‌ها باعث می‌شود که تا حدودی از فشار بر بودجه دولت کاسته شود و دولت بتواند منابع خود را در موارد واجب‌تری هزینه کند.

عبدالهی با بیان اینکه پس از عرضه سهام شستا در بورس، عرضه کالاهای تولیدی زیرمجموعه‌های شستا در بورس کالا می‌تواند به شفافیت حداکثری در اقتصاد منجر شود، گفت: در گذشته شاهد موارد متعددی از فروش غیرشفاف کالاهای شرکت های دولتی به خصوص کالاهایی با قیمت‌های رانتی بودیم که با ورود این محصولات به بورس کالا، شرایط امروز قابل قیاس با بازار در سال‌های قبل از بورسی شدن کالاها نیست؛ از این رو افزایش دایره حضور شرکت ها و کالاهای تولیدی در بورس کالا به طور حتم شفافیت حداکثری مورد نظر مسوولان را تامین می‌کند.

وی خاطرنشان کرد: در صورتی که شرکت‌های تولیدی زیر مجموعه شستا، مکلف به فروش کل تولیدات خود در بورس کالا شوند اقدام بزرگ و موثری در شفافیت مالی شرکت‌ها، بازرگانی و فروش آنها صورت خواهد گرفت که به سلامت اقتصادی کشور کمک شایانی می‌کند.

وی با بیان اینکه امیدواریم روندی که با ورود شستا به بورس آغاز شد شروعی برای اقدامات بیشتر در زمینه واگذاری شرکت های دولتی باشد، گفت: این اقدام علاوه بر کمک در شکوفایی اقتصاد ملی به بزرگ‌تر شدن بخش خصوصی کمک ویژه‌ای می‌کند.

عبدالهی یکی از اهداف اصلی در سهامداری را مردمی کردن اقتصاد مطرح کرد و گفت: تا زمانی که استفاده بهینه از  دارایی‌ها صورت نگیرد اقتصاد کشور دگرگون نخواهد شد و واگذاری از جمله راه‌های استفاده بهینه از دارایی‌های ملی است که بهتر است به بخش غیردولتی واگذار شوند.

عبدالهی در پایان اظهار داشت: این اقدام سبب کاهش نقش دولتی و سهم دولت در اقتصاد می‌شود و این دست واگذاری‌ها به مردم، شکوفایی اقتصادی را با خود به دنبال خواهد داشت.

ارسال نظر

آخرین قیمت ها از کف بازار
سایر بخش های خبری