کد خبر 417571

یک کارشناس بازار سرمایه عنوان کرد:

لزوم توجه بیشتر به فرهنگ‌سازی در بازار سرمایه

حسن قالیباف اصل بیان کرد: «باید به نقش ثانویه بازارهای مالی توجه بیشتری شود و فرهنگسازی و آموزش به طور مناسب انجام شود تا از فرصت‌های موجود در کشور به نحو صحیح استفاده شود. »

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از سنا؛ سومین همایش تامین مالی 26 بهمن ماه در محل جدید شرکت بورس اوراق بهادار تهران برگزار شد. در این نشست، آخرین وضعیت تامین مالی از بازار سرمایه، ظرفیت‌ها، اصلاحات لازم و پیشنهادات بررسی شد و جدیدترین ابزارهای این حوزه مورد واکاوی قرار گرفت.

دبیر علمی سومین همایش تامین مالی، حسن قالیباف اصل در این همایش با تاکید بر فرصت ویژه تامین مالی از طریق بازار سرمایه، بر لزوم تسهیل، سرعت‌بخشی و کاهش هزینه‌های تامین مالی تاکید کرد و گفت: با توجه به افزایش نقدینگی در کشور، این میزان نقدینگی به سمت بازار سرمایه آمده است، این موضوع فرصتی خاص برای بنگاه‌های اقتصادی، نهادها و دولت برای تامین مالی فراهم کرده است.  

وی اضافه کرد: باید به نقش ثانویه بازارهای مالی توجه بیشتری شود و فرهنگسازی و آموزش صورت گیرد تا از فرصت‌های موجود در کشور استفاده شود. سرریز تورم و افزایش قیمت‌ها در بازارهای مختلف به وجود آمده و بازار سرمایه نمی‌تواند این بار را به دوش بکشد و باید بزرگتر شود تا بار تأمین مالی را تحمل کند و در اقتصاد به کار ببرد.

مدیرعامل سابق بورس تهران در ادامه افزود: لازم است در بازار سرمایه بر تسهیل، سرعت‌بخشی و کاهش هزینه‌های تامین مالی توجه بیشتری شود، در حال حاضر هزینه انتشار در بازار سرمایه بالا است. براین اساس، نهادهای فعال در بازار سرمایه باید برای کاهش هزینه‌های تامین مالی تلاش کنند.

قالیباف اصل با تاکید بر پویایی موضوع تامین مالی و نیاز به طراحی ابزارهای روز دنیا، بیان کرد: نقش هلدینگ‌ها نباید در تامین مالی نادیده گرفته شود. براین اساس، باید به شرکت‌های سهامی عام و هلدینگ‌های کشور تکیه بیشتری داشت و به آنها اعتماد کرد. شرکت‌های سهامی عام می‌توانند در حوزه تامین مالی در کشور نقش قابل توجهی ایفا کنند.

وی در ادامه به عرضه‌های اولیه اشاره و تصریح کرد: فرصت عرضه اولیه در بازار وجود دارد تا سهامداران عمده با سرمایه به دست آمده از عرضه‌های اولیه، کارهای جدید انجام دهند و نیز نهاد ناظر و بورس‌ها باید عرضه‌های اولیه را تسهیل کنند.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر