{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} C {{weatherData.main.temp}}
کد خبر 412602

یک کارشناس بازار سرمایه عنوان کرد؛

یک تحلیل‌گر بازار مالی بیان کرد: با توجه به ماهیت بودجه و شرایط اقتصادی کشور، برای سال آتی انتظار تورم بالاتر از سود بانکی وجود دارد؛ بنابراین برای پوشش تورم، سرمایه‎گذاری در سهام توصیه می‎شود، اما برای افراد فاقد دانش مالی، سرمایه‎گذاری در سهام از مسیر صندوق‌های سرمایه‌گذاری و سبدهای اختصاصی پیشنهاد می‎شود.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از سنا، منصور اصغری با بیان تحلیل بالا گفت: آنچه که در دی ماه به شدت در بازار سهام خودنمایی می‎کرد، قدرت نقدینگی بود. با قدرت نقدینگی و البته ارزنده بودن خیلی از سهم‎ها، صف‎های فروش جای خود را با صف خرید عوض کرد.

وی تشریح کرد: رشد بازار سهام در دهه سوم دی ماه با گزارش‌های ۹ ماهه شرکت‎ها توجیه‌پذیر نبوده است و به همین دلیل افرادی که صرفا به گزارش‌های گذشته شرکت‎ها نگاه می‎کنند، در آخرین روز دی ماه و روز ابتدایی بهمن ماه در بعضی از سهم‎ها فشار فروش ایجاد کرده و سبب افت قیمت آن‎ها شدند.

این تحلیلگر اظهار کرد: نکته‌ ای که باید بدان توجه کرد این موضوع است که دلار نیما که مبنای قیمت‎گذاری محصولات در بورس کالا است، از اول دی‎ماه تا زمان تهیه این گزارش با رشد ۷.۵ درصدی از عدد ۱۱۳ هزار و ۵۸۲ ریال به عدد ۱۲۱ هزار ریال رسیده است؛ همچنین با شروع فصل زمستان قیمت‎های جهانی بسیاری از کالاها نظیر شمش فولاد، اوره، متانول، مس کاتد، نفت و نرخ محصولات پایه پتروشیمی نظیر اتیلن با رشد قابل توجهی همراه بوده‎اند که برآیند همه این پارامترها باعث می‎شود تا نرخ فروش محصولات بسیاری از شرکت‎ها در زمستان اختلاف با اهمیتی با نرخ فروش پاییز آن‎ها داشته باشد، در نتیجه پیش‎بینی می‎شود سودآوری شرکت‎ها در فصول آینده بهتر از فصل گذشته باشد.

اصغری معتقد است: با عملیاتی شدن فاز نخست توافق تجاری بین چین و آمریکا و انتظار اجرایی شدن فاز دوم آن در آینده و افت قابل توجهی که بسیاری از کالاها در سال ۲۰۱۹ داشتند، انتظار می‎رود قیمت‎ دلاری بسیاری از کالاهای صادراتی برای سال ۱۳۹۹ از میانگین ۹ ماهه سال ۱۳۹۸ بالاتر باشد.

وی توضیح داد: در حال حاضر با توجه به نزدیک شدن به پایان سال ۱۳۹۸، تحلیل‎ شرکت‎ها با دید سود سال ۱۳۹۹ انجام می‌شود و فعالان بازار سود سال ۱۳۹۹ شرکت‎ها را نیز در قیمت حال حاضر شرکت‎ها لحاظ می‎کنند. از آنجا که مطابق اجماع تحلیلگران انتظار افزایش حداقل ۲۵ درصدی دلار نیما برای سال ۱۳۹۹ نسبت به میانگین سال ۱۳۹۸ وجود دارد، سهم‌ های بنیادی و صادراتی کماکان گزینه مناسبی برای سرمایه‎گذاری هستند.

این کارشناس بازار سرمایه در ادامه افزود: اما از سایر صنایع، به خصوص سهم‎های دارای پتانسیل تجدید ارزیابی یا صنایعی که احتمال حذف ارز ۴۲ هزار ریالی در سال بعد برای آنان وجود دارد، نباید غافل شد؛ با توجه به گزارش‎هایی که اخیرا روانه کدال شده است، شرکت‎های متفاوتی از صنایع مختلف از برنامه خود برای تجدید ارزیابی دارایی‎ها پرده برداشته‎اند.

اصغری در پایان تصریح کرد: با توجه به ماهیت بودجه و شرایط اقتصادی کشور، برای سال آتی نیز انتظار تورم بالاتر از سود بانکی وجود دارد؛ بنابراین برای پوشش تورم، سرمایه‎گذاری در سهام توصیه می‎شود، ولی برای افراد فاقد دانش مالی، سرمایه‎گذاری در سهام از مسیر صندوق‌های سرمایه‌گذاری و سبدهای اختصاصی پیشنهاد می‎شود.

ارسال نظر

آخرین قیمت ها از کف بازار
سایر بخش های خبری