افزایش سرمایه شرکت ملی مس ایران تصویب شد؛

سعدمحمدی: فروش «فملی» در ۹ماهه به ۱۶هزار میلیارد تومان رسید

اردشیر سعدمحمدی مدیرعامل شرکت ملی مس در مجمع عمومی فوق‌العاده این شرکت که با هدف تصویب افزایش ۳۰ درصدی سرمایه «فملی» برگزار شد، خبر داد: شرکت موفق شده است در ۹ ماهه منتهی به ۳۱ آذر ۹۸ بیش از ۱۱۰ تومان سود به ازای هر سهم محقق کند.

به گزارش اقتصادآنلاین، مدیرعامل شرکت ملی مس در ابتدای مجمع فوق العاده با اشاره به افزایش سرمایه شرکت گفت: از سال ۹۰ قیمت مس تا سال ۹۵ روند کاهشی داشت اما در سال ۹۶ ما شاهد رشد قیمت بودیم.

وی افزود: در سال جاری روند کاهشی قیمت را در ماه‌های متفاوت شاهد بوده‌ایم. بر این اساس قیمت مس در سال جاری نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۴۰۰ دلار در هر تن کاهش داشته است.

سعدمحمدی با بیان اینکه میزان فروش ما در کدال نسبت به سال گذشته ۱۳۸ درصد افزایش داشته است، تصریح کرد: میزان EPS در عملکرد ۹ ماهه به بیش از 110 تومان به ازای هر سهم رسیده که این خود بیانگر عملکرد و روند مثبت شرکت ملی صنایع مس است.

مدیرعامل مس در ادامه تاکید کرد: شرکت مس در سال ۹۸ در ۹ ماهه بیش از ۱۶ هزار میلیارد تومان فروش داشته و تولید ۱۹۰ هزار تن کاتد رقم خورده که ۲۱ درصد بالاتر از میزان برنامه شرکت بوده است.

وی توضیح داد: روند حرکتی مس نسبت به سایر شرکت‌های مس بسیار قابل توجه بوده و میزان تولیدات مس در آسیا سهم تولید ۲۱.۳۷ درصد کل تولید جهانی است که این رقم در سال ۲۰۲۳ به ۲۸ درصد خواهد رسید.

مدیرعامل «فملی» با تاکید بر اینکه باید قسمتی از تقاضای بین‌المللی مس را در اختیار بگیریم، ادامه داد: تولید مس پالایش شده در سال ۲۰۲۳ به ۲۵ میلیون تن خواهد رسید و جایگاه ایران در تولید سرانه مس کمتر از ۱.۲ کیلوگرم در مقابل ۱۵.۵ کیلوگرم آلمان و ۱۰ کیلوگرم در چین است. 

وی با اشاره به اینکه ما در آسیا رتبه ۴ و در دنیا رتبه ۱۵ را در اختیار داریم بیان کرد: یکی از اهداف مس قرار گرفتن در رنکینگ ۱۰ شرکت برتر دنیاست که دور از ذهن به نظر نمی‌رسد، چرا که ایران در مس پالایش شده یک درصد از ذخایر دنیا را در اختیار دارد.

گفتنی است در پایان این مجمع، سهامداران به افزایش سرمایه شرکت رأی مثبت دادند و مقرر شد سرمایه شرکت از محل سود انباشته به اندازه 2هزار و 340 میلیارد تومان (معادل 30 درصد) افزایش یابد. بر این اساس سرمایه ملی مس از 7هزار و 800 میلیارد تومان به 10هزار و 140 میلیارد تومان افزایش خواهد یافت.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر