کد خبر 403122

مدیر نظارت بر بورس بیان کرد:

سرعت عمل و دقت بالا؛ دو مزیت مهم معاملات الگوریتمی/ سازمان بورس به‌دنبال گسترش این دسته از معاملات است

موضوع معاملات الگوریتمی یکی از مباحث نوین و به‌روز است که قرار است در چند هفته آینده یک دوره جدید از مسابقات آن برگزار شود.

اقتصادآنلاینفائزه زمانی؛ نشست تخصصی مدیریت ثروت مبتنی بر معاملات الگوریتمی روز گذشته برگزار شد، محسن خدابخش مدیر نظارت بر بورس‌های سازمان بورس و اوراق بهادار دراین نشست گفت: بحثی که در ابتدای امر مطرح است چگونگی صنعتی سازی معاملات با کم‌ترین میزان دخالت انسانی است که برای تحقق این امر نیازمند سیاست گذاری‌های ویژه هستیم.

وی افزود: افزون بر این از دیدگاه بازار سرمایه این نکته بسیار حائز اهمیت است که معاملات باید در بستری صورت گیردکه همواره امکان نظارت بر آن‌ها وجود داشته باشد.

خدابخش در ادامه با اشاره به اینکه در معاملات الگوریتمی در حالت کلی سه نکته اساسی وجود دارد، توضیح داد: نخست آنکه داده‌های بنیادی چگونه آنالیز شوند، بحث بعدی تولید سیگنال معاملات است به این معنی که چه چیزی را خرید و فروش کنیم و نکته سوم نیز در خصوص اجرای معاملات است که زمان خرید یا فروش را برای معامله گر مشخص می‌کند.

این فعال بازار سرمایه در خصوص مزایای معاملات الگوریتمی عنوان کرد: از مهم‌ترین مزیت‌های این معاملات می‌توان به سرعت عمل و دقت بالا در ارسال سفارسات اشاره کرد. همچنین حذف احساسات و عواطف انسانی و وجود داشتن یک سامانه بازارگردانی خودکار نیز از دیگر نکات مثبت و قابل توجه این معاملات به شمار می‌آید.

وی در ادامه اضافه کرد: در این بین مفهومی به نام معاملات با بسامد بالا تعریف می‌شود که در واقع نام دیگر معاملات الگوریتمی است که در این گونه داد و ستدها استراتژی‌های معاملات با دوره‌های نگهداری بسیار کوتاه مدت مشخص می‌شوند.

خدابخش با بیان اینکه برای این منظور باید عمق و نقد شوندگی بالایی در بازار حاکم باشد، تصریح کرد: همچنین در معاملات با بسامد بالا(الگوریتمی) باید دیتا‌های بازار به موقع در اختیار باشند که در این راستا از پروتکل FIX استفاده می‌شود.

وی در پایان  در خصوص رویکرد‌ها و اقدامات سازمان بورس و اوراق بهادار گفت: سازمان در هر شرایطی از سامانه‌های معاملات برخط (آنلاین) در حوزه اوراق بهادار و کالا حمایت کرده و همواره سعی می‌کنیم که در فرآیند‌های نظارتی روزبه‌روز بهبود حاصل شود، همچنین بحث معاملات الگوریتمی یک بحث دو جانبه و دوسویه است که باید با زمینه سازی مناسب گسترش پیدا کند.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر