مدیر عامل بورس اوراق بهادار تهران عنوان کرد؛

نقدشوندگی و شفافیت، جذابیت‌های بازار سرمایه است/ حضور در بورس نسبت به بازارهای رقیب اولویت دارد

مدیرعامل بورس تهران، با اشاره به اینکه، نهاد مذکور از نظر ارزش بازار رتبه اول را درمیان فدراسیون‌های آسیایی داراست، گفت: مردم به شایعات فضای مجازی توجه نکنند و دنبال تحلیل و مشاوره سرمایه‌گذاری باشند.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از مهر؛ علی صحرایی مدیرعامل بورس اوراق بهادار تهران امروز در حاشیه نشست خبری در نمایشگاه بانک، ‌بورس و بیمه کیش با اشاره به اینکه  بورس تهران در گزارش اخیر WFE از نظر ارزش بازار در رتبه اول فدراسیون بورس‌های آسیایی قرار دارد، اظهار داشت: این نهاد همچنین عضو هیات مدیره فیاس قرار گرفته است و از نظر ارزش بازار رتبه اول بورس‌های عضو فدراسیون بورس‌های آسیایی را دارد.

وی همچنین افزود: 40 صنعت جذاب و مختلف در بورس تهران حضور دارند و تنوع صنعت در بورس تهران در مقایسه با کشورهای عربی بسیار جالب است و در ایران 23 درصد صنایع بورسی در حوزه پتروشیمی و شیمیایی قرار دارند و تغییراتی در مورد 30 شرکت برتر بورسی روی داده و ارزش بازار 30 شرکت برتر از 70 درصد به 65 درصد کاهش پیدا کرده است؛ یعنی جابجایی وزن و ارزش شرکت‌های بزرگ بورسی روی داده است.

صحرایی نوسان بازار سرمایه را تابع متغیرهای اقتصاد کلان دانست و گفت: نوسان بخش صنعت ناشی از چشم‌انداز سرمایه‌گذاری در صنعت است و وظیفه بازار سرمایه این است که با بازارگردانی و کار فرهنگی رفتار توده‌ای مردم را مدیریت کند و مردم به جای اینکه دنبال شایعات فضای مجازی باشند، دنبال تحلیل و مشاوره سرمایه‌گذاری باشند.

مدیرعامل بورس اوراق بهادار تهران همچنین گفت: بخشی از رفتارهای نوسانی سرمایه‌گذاران در بورس ناشی از سیگنال‌فروشی و شایعات فضای مجازی است که باید از آن اجتناب شود.

وی همچنین با بیان اینکه بورس تهران جذابیت خاصی برای سرمایه‌گذاران خارجی دارد، گفت: جذابیت بورس ما بر کسی پوشیده نیست،  فقط محدودیت نقل و انتقال پول توسط سرمایه‌گذاران خارجی وجود دارد، وگرنه بازار 82 میلیون نفری و نیز حضور 40 صنعت مهم در بورس تهران برای سرمایه‌گذاران خارجی جذاب است.

صحرایی همچنین افزود: دو کشور عراق و سوریه در دیدار از بورس و نیز دو کشور سوئیس و اتریش در دیدار از تالار حافظ بورس تهران مشتاق به حضور در ایران و استفاده از ابزارهای اسلامی مالی شدند و تفاهم‌نامه‌هایی با این کشورها منعقد شد که امیدواریم منشا قراردادهای همکاری در آینده باشد.

مدیرعامل بورس اوراق بهادار تهران همچنین در مورد معافیت مالیاتی سرمایه‌گذاری در بازار سهام گفت: بر اساس مقررات تعریف‌شده مالیات بر فروش سهام نیم درصد است، اما در لایحه جدید که برای مالیات ارائه شده است، مالیات بر عایدی سرمایه برای سرمایه‌گذاری در بورس به میزان 5 درصد پیشنهاد شده است که البته این از اختیارات مجلس است که آنها را تصویب کند یا نه و اگر تصویب شود در قالب مالیات بر عایدی سرمایه 5 درصد از سود سرمایه‌گذاران در بورس خواهد بود.

صحرایی همچنین در مورد بورس منطقه‌ای گفت: تالار کیش رتبه اول در بین تالارهای مناطق دارد و 10 درصد ارزش معاملات تهران از بورس منطقه‌ای کیش انجام می‌شود، در حال حاضر 26 ایستگاه معاملاتی توسط کارگزاران در کشور وجود دارد و معاملات برخط از این ایستگاه‌ها انجام می‌شود.

وی همچنین در مورد امنیت سرمایه‌گذاری در بورس گفت: رویدادهای خوبی در سال جاری انجام شده است، البته در دو هفته صف فروش در بورس وجود داشت، اما امنیت سرمایه‌گذاری در بورس به معنای نقدشوندگی است و در عین حال حضور صندوق توسعه بازار و صندوق‌های سرمایه‌گذاری که برای نقدشوندگی کمک می‌کنند و اگر کسی بخواهد از بازار خارج شود، حداکثر دو روزه پولش نقد می‌شود.

مدیرعامل بورس اوراق بهادار تهران همچنین اظهار داشت: به شرکت‌هایی که می‌خواهند عرضه اولیه سهام داشته باشند الزام کرده‌ایم که حتما بازارگردان داشته باشند تا به نقدشوندگی سهام کمک شود.

صحرایی همچنین در مورد شرکت‌های بازار اول بورس الزامات مقرراتی وجود دارد و شرکت‌های عرضه اولیه هم نباید بدون بازارگردان حضور پیدا کنند.

وی در مورد تامین مالی 300 میلیارد تومانی از طریق اوراق صکوک و احداث سالن دوم فرودگاه کیش، گفت: این تامین مالی از طریق سرمایه‌گذاری بانک مسکن انجام می‌شود.

مدیرعامل بورس اوراق بهادار تهران همچنین در مورد عرضه‌های اولیه اظهار داشت: عرضه اولیه شرکت سرمایه‌گذاری کوثر وابسته به بنیاد شهید که کار پذیرش آن انجام شده و به زودی در تالار بورس درج می‌شود و همچنین عرضه اولیه دو شرکت مجموعه گلرنگ؛ یکی شرکت غذایی کوروش که 25 درصد تولید روغن و شرکت شوینده پدیده شیمی غرب از زیر مجموعه‌های گلرنگ به زودی عرضه اولیه می‌شوند.

صحرایی در مورد حضور مردم در بازار سرمایه گفت: یک بخش از حضور این است که آموزش و فرهنگ‌سازی انجام دهیم و حضور در بازار سرمایه نسبت به بازارهای رقیب اولویت دارد، زیرا سرمایه‌گذاری در بازار ارز ممنوع است و در بازار مسکن نیز ریزش داشته و برای خرید یک ملک با کوچک‌ترین ابعاد، منابع زیاد مالی نیاز دارد اما برای حضور در بورس با سرمایه اندک می‌توان حضور پیدا کرد و در حال حاضر از طریق 1700 ایستگاه معاملاتی و 22 تالار منطقه‌ای بورس به راحتی امکان حضور مردم در بورس فراهم است.

وی همچنین نقدشوندگی و شفافیت را از جذابیت‌های بازار سرمایه ذکر کرد و گفت: امسال 340 هزار کد اولیه وارد بازار سرمایه شدند که از این محل 2200 میلیارد تومان منابع جدید وارد بازار سرمایه شده است.

مدیرعامل بورس اوراق بهادار تهران همچنین اظهار داشت: لازم نیست همه مردم برای ورود به بورس متخصص باشند و یا شاید وقت نداشته باشند که مدام بازار را رصد کنند. بنابراین هم می‌توان از ابزارهای غیرمستقیم مثل صندوق‌های سرمایه‌گذاری استفاده کرد و هم از طریق مشاوران سرمایه‌گذاری که دارای شناسنامه و مجوز هستند استفاده کرد و توصیه می‌کنم مردم تحت تاثیر شایعات فضای مجازی قرار نگیرند.

صحرایی در پاسخ به پرسشی در مورد سهام‌داران شرکت پدیده شاندیز نیز گفت: این شرکت در بورس تهران نیست و برای ساماندهی این شرکت دولت برنامه‌هایی دارد، اما از طریق بورس تهران چون سهامدار نیست، نمی‌توان برای سهامداران آن کاری انجام داد.

وی همچنین در مورد حضور سهامداران حقیقی گفت: 45 درصد معاملات توسط سهامداران حقیقی انجام می‌شود و امروز 70 درصد افراد در سمت خرید و 68 درصد در سمت فروش افراد حقیقی هستند و از تالارهای منطقه‌ای و معاملات برخط، ابزارهای جدید و صندوق‌های سرمایه‌گذاری باعث شده تا مشارکت مردم در بورس بالا رود.

مدیرعامل بورس اوراق بهادار تهران همچنین اظهار داشت: شرکت‌های حاضر در بورس موظف هستند گزارش عملکرد 6 ماهه و 3 ماهه ارائه کنند و این ابزارها کمک کرده است شفافیت شرکت‌های بورسی بیشتر شود.

صحرایی گفت: روش عرضه اولیه به عنوان ابزار منصفانه‌ای است که به روش سفارش خرید شرایط یکسانی و منصفانه برای همه فراهم می‌شود.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر

  • حاجی
    ۰ ۰

    سلام پس چرا نمی گذارند اعتماد به بازار برگردد چرا برخی لیدرهای بازار را کنترل می کنند . و نمی گذارند رشد کنند ... هیچی ما سرجاش نیست . این چه کارها و ضربه هایی است به اعتماد به ویترین اقتصاد