اقتصادآنلاین گزارش می‌دهد؛

شروع سبز معاملات هفتگی/ تاخت وتاز بزرگان بازار

معاملات امروز بازار سهام پس از پشت سرگذاشتن یک هفته پر تلاطم، با رشد بیش از ۹ هزار واحدی شاخص کل پایان یافت؛ نکته مهم در دادوستدهای امروز تاثیر قابل توجه بزرگان بازار بر روند مثبت نماگر بورس تهران بود.

اقتصادآنلاین - میلاد عبداللهی؛ شاخص کل بورس تهران هفته گذشته را با نوسان‌های پرشمار به پایان برد و تا ارتفاع 313 واحد هزار هم سقوط کرد. فشار عرضه و شناسایی سود توسط معامله‌گران دو عامل مهم در افت نماگر بورس بود. همچنین بسیاری از کارشناسان، این اصلاح را پس از رشدهای چشمگیر طبیعی دانستند و نوید روزهای سبزی را برای بازار سرمایه دادند و از سهام‌داران خواستند رفتار هیجانی به خرج ندهند.

شایان ذکر است معاملات امروز بازار سهام در حالی پایان یافت که دماسنج بورس تهران با رشد بیش از 9 هزار واحد معادل 2.80 درصد تا ارتفاع 322 هزار واحد پیشروی کرد.

نکته قابل توجه در معاملات امروز تشکیل صف خرید برای نمادها بزرگ بازار بود، به طوریکه «فولاد» با گذشت زمان کمی از دادوستدها صف خرید شش میلیونی به خود دید و معاملات «فملی»  در ساعات پایانی با صف خرید 23 میلیونی همراه شد.

اما از میان نمادهای معاملاتی علاوه بر تاثیر بزرگان بازار در سایر صنایع، گروه‌ها پتروشیمی و پالایشی را می‌توان مهم‌ترین محرک در رشد شاخص کل بورس تهران در نظر گرفت. نمادهای گروه پالایشی همچون: «شتران»، «شبندر»، «شبریز» ، «شپدیس» تا یک ساعت پیش از خاتمه معاملات شاهد صف خریدهای طولانی بودند و «فارس» با افزایش قیمت حدود 5 درصد و رشد 702 واحدی در صدر نمادهای تاثیرگذار بر شاخص کل قرارگرفت.

لازم به ذکر است ارزش معاملات امروز هزارو 918 میلیارد ثبت شد که در مقایسه با چهارشنبه هفته گذشته بیش از 17 درصد رشد داشت. همچنین ارزش معاملات خرد هزارو 828 میلیادر تومان بود که این رقم نیز در مقایسه با آخرین روز هفته گذشته رشد 19 درصدی را به خود دید.

باید گفت بیشترین بازدهی با 50 دردصد به وسایل ارتباطی تعلق گرفت و کم‌ترین آن هم به نام محصولات چوبی ثبت شد.

گفتن است در میان گروه‌های صنعتی هم، مواد شیمیایی به پیشتازی مدت دار گروه‌ بانک و خودرو پایان دادند و با ارزش معاملات بیش از 236 میلیارد تومان به تنهایی در صدر برترین‌های این قسمت قرار گرفتند. همچنین رتبه‌ها دوم و سوم به دارویی‌ها و فلزات اساسی تعلق گرفت تا دو گروه اشاره شده (خودرو و بانک) پس از حدود یک هفته بالانشینی تا رده‌های چهارم و ششم تنزل کنند.

در سمت دیگر معاملات هم آیفکس با رشد 85 واحدی همراه شد تا ارتفاع 4هزار و 154 واحد پیشروی کرد.

ارزش معاملات به ثبت رسیده در فرابورس نزدیک 800 میلیارد تومان و ارزش معاملات خرد آن هم 625 میلیارد تومان به ثب رسید که این در مقایسه با آخرین روز معاملاتی هفته قبل با 2 درصد کاهش همراه شد.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر