درگفتگو با اقتصادآنلاین مطرح شد؛

سازمان بورس نسبت به سفته بازی در بازار پایه راه حل مناسبی اتخاذ کند/ رشد قیمت شرکت‌های کوچک توجیه پذیر نیست

یک کارشناس بازار سرمایه با بیان اینکه در حال حاضر، بازارشاهد وضعیت با ثباتی است، رشد بی‌رویه قیمت برخی شرکت‌های کوچک در بازار پایه را غیرقابل توجیه دانست.

اقتصادآنلاین-محمدمیلادعبداللهی؛ علیرضا کدیور یکی از کارشناسان بازارسرمایه در گفتگو با خبرنگار اقتصادآنلاین  نسبت به شرایط فعلی حاکم بر بورس اظهار داشت: درحال حاضر بازارشاهد شرایط با ثباتی است، به عبارت دیگر، رشد سریعی که پیش از این شاهد آن بودیم بنا به دلایلی ازجمله؛ (ریسک‌های موجود در بازارهای داخلی وبین‌المللی، ریسک‌های اقتصادی و مالی، روند نزولی نرخ ارزکه بر سودآوری شرکت‌ها صادرات محور تاثیر دارد و افت جهانی قیمت‌های مواد خام مانند، نفت) متوقف شده است.

کدیور در خصوص آینده بازار سرمایه، پیش‌بینی کرد: به طور قطع روندهای آتی از قبیل وضعیت حاکم بر بازارهای جهانی و نرخ ارز، تعیین کننده شرایط بازار خواهد بود.

او بیان اینکه در حال حاضر نقدینگی موجود در بازار سهام تا حدی کاهش پیدا کرده است گفت: متاسفانه ما همچنان شاهد آن هستیم که در بازار، قیمت شرکت‌های بزرگ که  به لحاظ بنیادی وضعیت مناسبی دارند نزولی است، اما در مقابل قیمت شرکت‌های کوچک که دربازارهای پایه‌ای مشغول فعالیت هستند به جهت سفته بازی، به طرز بی رویه‌ای در حال رشد است. به عبارتی دیگر نقدینگی موجود به سمت این دست سهم‌ها سوق پیدا می‌کند.

وی با شاره به اینکه انتظار می‌رود سازمان بورس، نسبت به سفته بازی در بازار پایه راه حلی مناسبی را اتخاذ کند اظهار داشت: رشد بی‌رویه قیمت این‌ شرکت‌ها هیچ‌گونه توجیه‌پذیری مالی ندارد، از سوی دیگر اگر زمانی رشد قیمت سهام آن‌ها متوقف شود بار روانی منفی بر بازار تحمیل خواهد کرد.

او در پاسخ به این پرسش که چگونه می‌توان راه ورود سایر شرکت‌ها به بورس را تسهیل کرد، افزود: بورس بازاری است که ضوابط مشخصی در آن وجود دارد و به طبع ورود به آن، مستلزم این است که شرکت‌ها باید خود را با شرایط موجود وفق دهند. لازم به ذکر است اکنون روند ورود شرکت‌ها به بورس مشکل چندانی ندارد به عبارتی ما از سوی بورس یا فرابورس، محدودیت قابل توجهی برای این امر نمی‌بینیم، اگرهم شرکت‌ها تمایلی برای ورود به بازار سرمایه ندارند به جهت عدم تمایل آنها به رعایت ضوابط و قوانین حاکم در این بازار مانند گزارش‌گری مالی، سیستم‌های کنترلی و نظارتی و ... است.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر