مدیر عامل سابق شرکت بورس تهران:

گزارش‌های ۳ماهه چشم انداز مثبتی را از بورس نشان می‌دهند/ اکنون زمان رونق بازار است

به عقیده کارشناسان وضعیت کنونی بازار سرمایه،حاوی چشم انداز مثبتی است که امکان سرمایه‌گذاری را برای افراد به شرط متحمل نشدن ضرر فراهم خواهد کرد.

اقتصادآنلاین - محمدمیلاد عبداللهی؛  از جمله دلایل رونق بازار سرمایه را می‌توان در حال حاضر ارائه گزارش‌های سه ماهه مثبت شرکت‌ها دانست، به طوریکه به عقیده کارشناسان  این بازار روند مثبت ادامه دار و امیدوارکننده خواهد بود. به همین منظور قالیباف مدیرعامل سابق شرکت بورس تهران گفت:  بازار همیشه روندی رو به جلو داشته و آمارکدهای معاملاتی همواره روبه بالا است؛ 

او افزود : در حال حاضر استقبال از بازار بیشتر شده و حالا زمان رونق بازار است،  به طور معمول در زمان رونق بازار، کدهای بورسی و عرضه های اولیه بیشتر می‌شود که این مهم برای سرمایه گذار جذاب است اتفاق خوبی تلقی خواهد شد.

او در ادامه اضافه کرد: یکی از دلایلی که باعث شده درخواست کدهای بورسی افزایش داشته باشد، این است که سایر بازارها آنچنان شلوغ نیست  اما بورس با روند رو به بالا باعث رونق شده که همین امر مردم را به سمت بازارسرمایه می‌کشاند. به طور معمول، سهام در دوران رونق عرضه می شود و در دوره رکود، عرضه اولیه خریدار زیادی به خود نمی‌بیند .

قالیباف در خصوص ورود افراد تازه وارد به بازار سهام گفت : بهتر است این افراد سرمایه گذاری غیرمستقیم انجام دهند و از امکانات صندوق های سرمایه گذاری، ETF، شرکت های مشاوره سرمایه گذاری و سبدگردان‌ها استفاده کنند. نهادهای خوبی در بازار ایجاد شده که می توانند به افرادی که خودشان فرصت نداشته یا دانشی در زمینه سرمایه گذاری ندارند کمک کنند تا بتوانند انتخاب ها و تصمیم‌های  درستی بگیرند. توصیه می شود سرمایه‌گذاران برای اینکه بتوانند بازده خوبی از بازار کسب کنند و متحمل ضرر نشوند، حتما از این نهادها استفاده کنند.

این کارشناس بازار نسبت به عرضه اولیه برخی از سهام‌ها با قیمت بالا افزود: اغلب قیمت‌ها  توسط بازار تعیین می شود. به طور طبیعی هر فرد خودش با دیدن این گزارش ها تصمیم می گیرد چه سهمی را خریداری کند. هر شرکتی قیمتی را برای سهامش تعیین می کند که بازار می تواند نسبت به آن پولی پرداخت نکند، به هر حال بحث بر سر این است که یک طرف خریدار و یک طرف فروشنده قرار دارد و براساس عرضه و تقاضا، قیمت تعیین خواهد شد.به طبع اگر قیمت سهمی در عرضه اولیه گران باشد، پس از افت و رسیدن به نقطه تعادل می‌توانده بازده بالایی به سهامدارعرضه کند. ادبیات عرضه اولیه این است، افرادی که در عرضه اولیه سهمی خریداری می کنند نسبت به افراد دیگر بازده بالاتری بدست می آورند.

قالیباف در خصوص چشم انداز آینده بازار سرمایه اعلام کرد: مفهوم بازارسرمایه این نیست که، در حال حاضر بتوان سرمایه‌گذاری شکل داد ، ولی بعد از آن فرصتی ایجاد نخواهدشد! به عبارتی می‌توان در بازار سرمایه حضور دائمی داشت. اینکه بازار رویه بالا و پایین دارد، حاصل اثرگذاری متغیرهای زیادی است که برخی از آن‌ها اقتصادی و بعضی دیگر عواملی بیرون از بحث اقتصاد است.  امابا توجه به اینکه گزارش های سه ماه شرکت ها خیلی خوب و مثبت است و همین گزارش ها چشم اندازمثبتی را از بازار نشان می دهند.

 او تصریح کرد: به نظر می رسد یکی از جذابیت های بازار، عرضه های اولیه است که منجر به افزایش تقاضا شده و کدهای بورسی جدید وارد بازار می کند. 

عرضه اولیه یک فرصتی است که هم در بورس و هم در فرابورس به طور جدی برروی آن کار می شود. بازار ما درحال حاضر تنوع خیلی خوبی دارد، هم از نظر صنایع مختلف و سهام شرکت ها که شامل 500 شرکت بورسی و فرابورسی است.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر