اقتصادآنلاین گزارش می‌دهد؛

بازگشت بورس به مدار صعودی/ گزارش‌های میان‌دوره‌ای شرکت‌ها، بازار سهام را نجات داد

شاخص بورس تهران امروز با رشد بیش ۳هزار واحدی مواجه شد و پس از چهار روز افت یا درجا زدن به کانال ۲۴۹هزار واحد رسید.

اقتصادآنلاین - گودرز درخشان؛ بازار سهام امروز اگرچه با کاهش جدی ارزش معاملات مواجه بود، اما پس از افت قابل توجه هفته گذشته و چند روز درجا زدن، دوباره به مدار صعودی بازگشت.

امروز فشار خرید اشخاص حقیقی در نمادهای بنیادین و بزرگ بازار مشهود بود. در اغلب نمادهای بزرگ و شاخص‌ساز، اشخاص حقیقی بیش از آنکه فروشنده باشند در مقام خریدار ظاهر شدند. خالص خرید اشخاص حقیقی در نمادهای عادی بورسی امروز بیش از 105 میلیارد تومان بود. همچنین خالص خرید اشخاص حقیقی در نمادهای عادی فرابورسی نیز تقریبا 30 میلیارد تومان بود. به عبارت دقیق‌تر اشخاص حقیقی طی معاملات امروز، 135 میلیارد تومان نقدینگی جدید وارد بازار کردند.

این در حالی است که تنها در چهار جلسه معاملاتی گذشته، بیش از 460 میلیارد تومان توسط اشخاص حقیقی از بازار خارج شده بود. با این وجود به دلیل توقف تعداد قابل توجهی از نمادهای بورسی و فرابورسی، ارزش معاملات خرد سهام و حق تقدم در نمادهای عادی بورسی و فرابورسی، امروز به زحمت به هزار میلیارد تومان رسید.

گزارش‌های مالی شرکت‌ها و اثر مثبت آن بر بازار

امروز فعالان بازار سهام بیشتر بر نمادهایی تمرکز داشتند که صورت‌های مالی 3ماهه قابل قبولی منتشر کرده‌اند. طبق صورت‌های مالی که تا کنون منتشر شده است، در برخی شرکت‌ها و صنایع، افزایش سودآوری شرکت‌ها بیشتر از انتظار بوده و همین موضوع سبب افزایش اقبال به بازار سهام شده است. بخشی از فعالان بازار، پیش از این انتظار داشتند که پس از پایان فصل مجامع شرکت‌ها، از رونق بازار سهام کاسته شود. اما حالا با انتشار گزارش‌های مالی میاندوره‌های شرکت‌ها، به نظر می‌رست سوخت جدید برای صعود مجدد قیمت‌ها در بازار سهام فراهم شده باشد.

در این میان نه تنها شرکت‌های صادرات‌محور، بلکه شرکت‌های دارای فروش داخلی نیز عملکردی فراتر از انتظارات داشته‌اند. اقتصادآنلاین در گزارشی مجزا عملکرد شرکت‌های بورسی و فرابورسی در بهار 98 را بررسی خواهد کرد.

ترین‌های امروز بازار

همانطور که اشاره شد، شاخص کل بورس امروز بیش از 3هزار و 224 واحد (معادل 1.3درصد) رشد کرد و به ارتفاع 249هزار و 661 واحد رسید. امروز نمادهای «فارس»، «کگل»، «پارس»، «پارسان»، «تاپیکو» و «وغدیر» بیشترین تأثیر مثبت را بر شاخص کل داشتند و جمعا آن را بیش از هزار و 500 واحد ارتقا دادند. نکته جالب آنکه بر خلاف معمول، این اشخاص حقیقی بودند که با تقاضای خود موجب افزایش قیمت‌ها در این نمادها شدند. به نظر می‌رسد بهبود عملکرد شرکت‌ها در 3ماهه ابتدای امسال، اشخاص حقیقی را به آینده قیمت‌ها امیدوار کرده است.

بیشترین ارزش معاملات امروز در گروه‌ محصولات شیمیایی رقم خورد. شرکت‌های این گروه که بیش از سایرین از افزایش نرخ دلار نیمایی منتفع می‌شوند، گزارش‌های مالی خیره‌کننده‌ای به بازار مخابره کرده‌اند. پس از گروه پتروشیمی، این گروه‌های فلزات اساسی، شرکت‌های چندرشته‌ای صنعتی و کانه‌های فلزی بودند که بیشترین ارزش معاملات را به خود اختصاص دادند.

در کل ارزش معاملات خرد سهام و حق تقدم در نمادهای عادی بورسی و فرابورسی امروز بالغ بر هزار میلیارد تومان شد. اگرچه این عدد نسبت به روزهای گذشته کاهش نشان می‌دهد، اما باید توجه داشت که تعداد قابل توجهی از نمادهای بورسی و فرابورسی جهت برگزاری مجامع خود متوقف هستند. از این رو کاهش ارزش معاملات را فعلا نمی‌توان چندان جدی گرفت.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر