مدیر عامل شرکت بورس تهران عنوان کرد؛

شرکت‌های زیادی در صف عرضه اولیه قرار دارند/ کاهش ریسک نکول با سامانه نامک

سرمایه گذاران و مردم از ما انتظار دارند که سهامی در بازار سرمایه پذیرش کنیم که هیچ گونه ابهامی نداشته باشد به همین دلیل برای پذیرش و عرضه اولیه سهام شرکت‌ها سخت‌گیری می‌کنیم تا رسالت خود را به نحو احسن انجام دهیم.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از سنا علی صحرائی، مدیرعامل شرکت بورس تهران در خصوص روند عرضه‌های اولیه در بازار پس از پتروشیمی نوری گفت: هر شرکتی برای عرضه اولیه در بورس تهران آماده باشد از طریق بخش بازار اطلاعیه مربوط به آن را منتشر می‌کنیم تا عموم مردم در جریان قرار بگیرند. شرکت‌های متعددی در صف عرضه اولیه قرار دارند اما هنوز اطلاعات لازم و کافی را برای عرضه در اختیار بورس تهران قرار نداده اند. لذا، به محض نهایی شدن این اطلاعات، بخش بازار شرکت بورس در خصوص عرضه‌های اولیه اطلاع‌رسانی خواهد کرد.

مدیرعامل شرکت بورس تهران در ادامه گفت: همانطور که دوست داریم عرضه‌های اولیه در بازار جاری شود تا شور و اشتیاق جدیدی در میان سهامداران ایجاد شود، متعهد هم هستیم تا اطلاعات لازم در این خصوص از طریق شرکت‌ها ارائه شود تا شرکت‌ها با شفافیت کافی و عمل به استانداردهای هیات پذیرش ثبت شوند و بتوانیم با آسودگی خیال، سهام این شرکت‌ها را در بورس تهران عرضه کرده و نسبت به معرفی آنها به عموم مردم خیالی آسوده داشته باشیم.

این مقام مسئول در ادامه در خصوص روند تامین مالی از بازار سرمایه خاطرنشان ساخت: به طور کلی تامین منابع مالی در ایران ۸۵ درصد از طریق تسهیلات بانکی، ۱۱ تا ۱۲ درصد بازار سرمایه و ۶ درصد هم مربوط به بازار بدهی است. این ارقام نشان دهنده این است که بازار سرمایه ظرفیت‌های لازم را برای تامین مالی دارد اما هنوز اقتصاد ما بانک محور بوده و باید با ارتقای دانش و سواد مالی به سوی بازارسرمایه محور شدن گام بردارد.

نامک؛ ریسک نکول را کاهش می دهد

صحرائی در خصوص اجرایی شدن مرحله نهایی فاز نخست سامانه مدیریت ریسک که از روز سه شنبه ۲۵ تیرماه اجرایی می‌شود گفت: این سیستم کنترل اعتبار از گذشته در چند فاز اجرایی شد و کمیته اعتباری این سیاست‌گذاری‌ها را به درستی انجام داده است و از روز ۲۵ تیر ماه نیز در کل جلسات معاملاتی اجرایی می‌شود.

وی ادامه داد: به این ترتیب، خریدار باید منابع لازم را برای سفارش در اختیار داشته باشد تا سفارش وی پذیرفته شود. در صورتی که این اعتبار وجود نداشته باشد سفارشی وارد سامانه نمی‌شود. با اجرایی شدن فاز جدید این سامانه، هم بازار قانونمند می‌شود و هم ریسک ناشی از نکول یک سری از سرمایه‌گذاران به بقیه منتقل نمی‌شود.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر