کد خبر 359125

اقتصادآنلاین گزارش می‌دهد؛

رشد ۰.۱۵ درصدی شاخص بورس تهران به لطف «همراه» و «اخابر»/ رتبه نخست ارزش معاملات در اختیار نمادهای خودرویی‌

معاملات امروز بورس تهران با رشد ۳۵۰ واحدی نماگر اصلی این بازار پایان یافت. به موجب این افزایش شاخص بورس تهران با ۰.۱۵ درصد رشد به سطح ۲۳۰ هزار و ۶۱۷ واحد رسید. نمادهای «اخابر»، «همراه» و «رمپنا» بیشترین تاثیر را بر جهت گیری امروز دماسنج اصلی بازار داشتند.

اقتصاد آنلاین - محمدامین خدابخش؛ یک روز معاملاتی دیگر نیز در بورس تهران پایان یافت. طی این روز شاخص بورس تهران که در ابتدا با افت بیش از 500 واحدی رو به رو شده بود، رفته رفته به ارتفاعش افزوده شد و در نهایت در حالی ادامه تغییراتش به فردا موکول شده بود که در پایان معاملات امروز 350 واحد رشد کرده بود.

داد و ستدهای امروز بازار سهام امروز از همان ابتدا به دلیل پیشی گرفتن عرضه بر تقاضا با افت قیمت در بسیاری از نمادها آغاز شد. همین امر شبب شد تا در این مدت شاهد افت نماگرهای بازار سهام باشیم. با این حال افت یاد شده به دلیل افزایش قیمت نمادهایی همچون «اخابر»، «همراه» و «رمپنا» پایدار نماند و در نهایت به سبزپوشی دماسنج اصلی بازار سهام انجامید.

البته افزایش قیمت تنها به نمادهای یاد شده محدود نبود و طی روز جاری صعود قیمت در بسیاری از نمادها به خصوص نمادهای کم وزن تر بازار توانست 0.7 درصد به ارتفاع شاخص هموزن بیافزاید. بر این اساس می توان گفت که امروز روز خوبی برای سهامداران نمادهای گروه کاشی و سرامیک و سیمانی بوده است در این روز نمادهای دو گروه یاد شده اغلب با رشد قیمت به کار خود ادامه دادند. این رویداد سبب شد تا در کنار رشد قیمت نمادهایی نظیر «خودرو»، «اخابر» و «همراه» و سایر نمادهای سبزپوش بازار افت نسبی قیمت در نمادهای فلزی – معدنی و پتروپالایشی آنچنان به چشم نیاید.

 

 نگاهی به معاملات گروه بانکی/ پیشروی پر قدرت «وپارس» امروز هم تداوم یافت

 گروه بانک‌ها و موسسات اعتباری که همواره مورد توجه بارازا سهام قرار دارد امروز نیر توانست از جهت حجم معاملات و رشد قیمت در نمادهای این گروه نقشی مهم در کلیت معاملات بازار سهام ایفا کند. این گروه که همواره رقابتی نزدیک با گروه خودرویی در کسب رتبه نخست ارزش معاملات دارد، امروز و پس از آنکه حجم عظیم معاملات در نمادهای «وتجارت»، «وپست» و سایر نمادهای گروه را شاهد بود، با ثبت رقم 115 میلیارد تومان به عنوان ارزش معاملات، پس از گروه خودرویی در رتبه دوم ارزش معاملات قرار گرفت.

پر رونق ترین معاملات امروز در گروه یاد شده بدون شک به «وپست» و «وپارس» تعلق داشت. این دو نماد که در روز گذشته نیز داد و ستدهای قابل توجهی داشتند طی روز جاری تنهای نمادهایی بودند که با صف خرید و در سقف قیمت روزانه به معاملات خود خاتمه دادند. در این روز نماد بانک پارسیان صف خرید 35 میلیونی داشت و در حالی معاملات خود را به اتمام رساند که 116 میلیون سهم آن به ارزش تقریبی 24 میلیارد و 700 میلیون تومان مورد داد و ستد قرار گرفته بود.

«وپست» هم که همچون دیگر هم گروهی خود تا سقف قیمت روزانه بالا آمده است، ضمن تبادل 60 میلیون سهم پس از «وتجارت» پر معامله ترین سهم در میان بانکی‌ها بود.

 

«خودرو» در آستانه 530 تومانی شدن/ معاملات 70 میلیارد تومانی در «خساپا»

گروه خودرویی امروز هم به مانند بسیاری از روزهای دیگر تغییرات متنوعی را در میان نمادهای خود شاهد بود. از یک سو نمادهایی هم چون «خودرو»، «خریخت» و «خوساز» در سقف قیمت روزانه معامله شدند و از سوی دیگر نمادهیی همچون «خنصیر»، «خزر» و «خمحور» به قعر قیمت معاملاتی امروز رسیدند. یا این حال از میان تمامی نمادهایی که سبزپوش شدند، امروز صف خرید «خودرو» از سایرین قابل توجه تر بود. داد و ستدهای امروز خودرو در حالی خاتمه یافت که طی این روز حجم قابل توجهی از سهام ایران خودرو به میزان تقریبی 62 میلیون سهم در این نماد بین خریدار و فروشنده دست به دست شد. به موجب این معاملات امروز ارزش معاملات این نماد به 32 میلیارد تومان رسید و فعالیت روزانه «خودرو» بر روی تابلوی معاملات در حالی به اتمام رسید که این نماد بیش از 32 میلیون صف خرید داشت. این رویداد موجب شد تا در روز جاری نماد ایران خودرو تاثیرگذار ترین شرکت خودرویی بر روی شاخص کل بورس تهران باشد.

 

«سمگا» پر معامله ترین نماد فرابورس

نماد معاملاتی گروه سرمایه گذاری میراث فرهنگی که در بازار اول فرابورس با نماد «سمگا» معامله می‌شود امروز را در حالی به اتمام می رساند که بیش از 129 میلیون سهم این نماد به ارزش تقریبی 90 میلیارد تومان داد و ستد قرار گرفته است.

این نماد که بیشر معاملات خود را با قیمت ۷۰۴ تومان پشت سر گذاشته است، در روز جاری با ۱۰ درصد افزایش قیمت مواجه شد و صف خرید ۹ میلیونی داشت. آنچه که در بررسی معاملات گروه سرمایه گذاری میراث فرهنگی حائز اهمیت است، افزایش حجم و ارزش معاملات آن در روزهای اخیر است. «سمگا» که ار ابتدا سال تا کنون کمتر روز را شاهد ثبت ارزش معاملات بالای 20 میلیارد تومان بوده چند روزی است که ارزش معاملاتش به یکباره افزایش یافته است، به طوری که در هفته جاری شاهد ثبت ارزش معاملاتی 62، 50 و 90 میلیارد تومانی برای معاملات این نماد بودیم. افزایش تقاضا در این نماد سبب شد تا «سمگا» در این روز بیشترین ارزش معاملات فرابورس را به خود اختصاص بدهد.

 

آمار و ارقام بازار

پیشروی 350 واحدی امروز شاخص بورس تهران به رشد 0.15 درصدی این نماگر نسبت به روز معاملاتی گذشته انجامید. در این روز نمادهای «اخابر»، «همراه» و «رمپنا» بیشترین تاثیر را بر حرکت روزانه شاخص کل گذاشتند. حرکت امروز نماگر اصلی بازار که آن را به سطح 230 هزار  و 617 واحد رساند، بیش از هر چیز به واسطه نمادهای حاضر در برخی گروه ها نظیر مخابرات و بانکی روی داد. گفتنی است، حجم معاملات امروز بورس تهران چهار میلیارد و 680 میلیون سهم و ارزش معاملات آن دو هزار و 315 میلیارد تومان بوده است که از این میان هزار و 382 میلیارد تومان آن ارزش معاملات خرد بوده است.

 

ترین‌های بورسی

معاملات بورس تهران امروز در حالی پایان یافت که نمادهای گروه خودرو و ساخت قطعات با مجموع ارزش معاملات 241 میلیارد تومانی بیشترین ارزش معاملات را به خود اختصاص دادند. گروه‌های بانک، شیمیایی، فلزات اساسی و سیمان نیز به ترتیب جایگاه‌های دوم تا پنجم در این زمینه را از آن خود کردند.

 

 کوتاه از فرابورس

شاخص آیفکس معاملات روز جاری را با رشد 14.7 واحدی به اتمام رساند. این شاخص بیشترین تاثیر مثبت را از نمادهای «سمگا»، «مارون» و «دماوند» پذیرفت. این در حالی است که امروز نمادهایی نظیر «کگهر»، «میدکو» و «ذوب» بر روی این شاخص اثر منفی گذاشتند. حجم معاملات این بازار بالغ بر سه میلیارد و 252 میلیون سهم بود و ارزش معاملات سهام به 660 میلیارد تومان می‌رسد این در حالی است که ارزش کل معاملات این بازار با در نظر گرفتن معاملات اوراق اخزا و تسه در روز جاری به 856 میلیارد تومان رسیده است.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر