اقتصادآنلاین گزارش می‌دهد؛

ورود پرقدرت شاخص بورس تهران به کانال ۲۰۹ هزار واحدی/ پالایشی‌ها بیشترین ارزش معاملات را به خود اختصاص داد

شاخص بورس تهران امروز برای اولین بار در تاریخ این نماگر به سطح ۲۰۹ هزار و ۲۴۴ واحدی رسید و تحت تاثیر رشد قیمت در نمادهایی همچون «فولاد»، «شپنا» و «شبندر» برخی دیگر از نمادهای دلاری بازدهی ۱.۹۳ درصدی را در کارنامه روزانه خود به ثبت رساند.

اقتصاد آنلاین - محمدامین خدابخش؛ معاملات امروز بازار سهام با فتح کانال ۲۰۹ هزار واحدی شاخص بورس تهران به اتمام رسید. این رکورد تازه که به لطف و رشد سه هزار و ۹۵۶ واحدی نمایشگر اصلی بازار سهام میسر شد بیش از هر چیز از نمادهای پالایشی و فلزی تأثیر پذیرفت. بر این اساس روز جاری خوش بینی موجود در میان معامله‌گران و افق مناسب سودسازی ریالی شرکت‌ها در بازار سبب شد تا سرمایه‌گذاران همچون بسیاری از روزهای گذشته با صف خرید کردن نمادهای بنیادی و بسیاری از نمادها در گروه‌های دیگر نماگر های موجود در بازارهای مالی کشور را با رشد قابل توجهی مواجه کنند.

بر این اساس داد و ستد های روز جاری در حال خاتمه یافت که بورس تهران بازده ۱.۹۳ درصد را برای فعالان بازار در مقام آورد. در این روز همچنین نمایشگر هم وزن سکه نشانگر رشد کلی نمادهای بازار بدون در نظر گرفتن میزان وزن آنها بر کلیت بازار است نیز با ۱.۷۳ صدم درصد افزایش مواجه شد و به میزان ۷۱۸ واحد رشد کرد.

 

همان طور که پیش‌تر نیز به آن اشاره شد زحمت افزایش ارتفاع شاخص امروز بر دوش نمادهایی از گروه فرآورده های نفتی، استخراج کانه های فلزی، فلزات اساسی و غیر بود. این نمادها که که از اسفند ماه سال گذشته به لطف وضعیت بنیادی مناسب و افزایش میزان سودآوری ریالی با اقبال سرمایه‌گذاران مواجه شده بودند امروز نیزدر سایه تداوم وضعیت قیمت های جهانی و نبود عامل منفی داخلی بر سر راه رشد شان به مسیر صعودی خود ادامه دادند.

بر این اساس گروه فرآورده های نفتی که شامل شرکت های پالایشی و تولید کننده روانکار است در حالی معاملات امروز خود را به پایان برد که بسیاری از نمادهای آن همچون «شبندر»، «شتران»، «شپنا» و دیگر نمادهای حاضر با رشد قیمت حداکثری رو‌به رو شدند.

 

در گروه استخراج کانه های فلزی نیز به جز نماد های «کروی»، «کدما» و سایر نمادها در محدوده سبز تابلو معامله می‌شدند.

این در حالی است معاملات گروه‌های کاشی و سرامیک، ماشین آلات و در ساخت دستگاه های برقی و گروه ماشین آلات و ساخت تجهیرات همگی در سقف قیمت‌های روزانه ادامه یافت. به نظر می‌رسد سرمایه گذاران که در ماه‌های اخیر عکس العمل مناسبی نسبت به گزار‌های ماهانه نشان داده‌اند در حال حاضر با آمدن صورت‌های مالی سالانه شرکت‌های یک بار دیگر به ارقام مناسب فروش و سودسازی واکنش نشان می‌دهند؛ واکنشی که با در نظر گرفتن رشد قیمت دلار در سال جاری و امید به تغییر نرخ محصولات در بسیاری از صنایع خود را در غالب صف‌های خرید قابل توجه نشان داده است.

آمار و ارقام بازار

رشد امروز شاخص که در نهایت افزایش 1.93 درصدی را برای آن به همراه داشت، به واسطه رشد قیمت در نمادهایی نظیر «فولاد»، «شپنا» و «شبندر» روی داد. حرکت امروز نماگر اصلی بازار که آن را به سطح 209 هزار  و 244 واحد رساند، بیش از هر چیز به واسطه رشد قیمت در نمادهای حاضر در برخی گروه های بنیادی نظیر نفتی‌ها و استخراج کانه‌های فلزی روی داد. گفتنی است، حجم معاملات امروز بورس تهران چهار میلیارد و 738 میلیون سهم و ارزش معاملات آن هزار و 499 میلیارد تومان بوده است که از این میان هزار و 262 میلیارد تومان آن ارزش معاملات خرد بوده است.

 

ترین‌های بورسی

معاملات بورس تهران امروز در حالی پایان یافت که نمادهای فرآورده‌های نفتی با مجموع ارزش معاملات 194 میلیارد تومانی بیشترین ارزش معاملات را به خود اختصاص دادند. گروه‌های بانک‌ها، شیمیایی ، خودرو و فلزات اساسی نیز به ترتیب جایگاه‌های دوم تا پنجم در این زمینه را به خود اختصاص دادند.

 کوتاه از فرابورس

شاخص آیفکس معاملات روز جاری را رشد 49 واحدی به اتمام رساند. این شاخص بیشترین تاثیر مثبت را از نمادهای «کگهر»، «دماوند» و «ذوب» پذیرفت این در حالی است که نمادهای «بپاس» و «ثعمرا» تنها نمادهایی بودند که تاثیر منفی بر این شاخص گذاشتند. حجم معاملات این بازار بالغ بر یک میلیارد و 754 میلیون سهم بود و ارزش معاملات سهام به 404 میلیارد تومان می‌رسد این در حالی است که ارزش کل معاملات این بازار با در نظر گرفتن معاملات اوراق اخزا و تسه در روز جاری به 707 میلیارد تومان رسیده است.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر