اقتصادآنلاین گزارش می‌دهد؛

خیز فلزی معدنی‌ها پس از چند روز/ شاخص بورس تهران هزار و ۴۶۳ واحد رشد کرد

معاملات امروز بازار سهام در حالی به اتمام رسید که رشد هزار و ۴۶۳ واحدی شاخص بورس تهران طی این روز، بازدهی ۰.۹ درصدی را بزای این بازار به ارمغان آورد.

اقتصاد آنلاین - محمد امین خدابخش؛ امروز، روز افزایش تقاضا در نمادهای دلاری بود. طی این روز افزایش قیمت در نمادهای فلزی – معدنی و پتروپالایشی توانست رشد به نسبت خوبی را برای شاخص بورس تهران رقم بزند. همین امر نیز سبب شد تا نماگر اصلی بازار سهام طی روز جاری رشدی هزار و 463 واحدی را تجربه کند و پس از چند روز نوسان ضعیف و عمدتا منفی، بازدهی 0.9 درصدی را برای داد و ستدهای بورسی به ارمغان بیاورد. بازار سهام که همواره تحت تاثیر اخبار سیاسی داخلی و قیمت‌های جهانی قرار دارد امروز توانست در آرامش خبری شکل گرفته و همزمان با تعطیلی بازارهای بین المللی، روزی کم حاشیه را تجربه کند. همین امر باعث شد تا در سایه ارزندگی نمادهای بنیادی و حدث و گمان‌هایی که در سایه انتقاد رئیس کل بانک مرکزی از قیمت دلار 4200 تومانی شکل گرفته، بسیاری از نمادها بازده مناسب را کسب کنند.

اگرچه معاملات امروز بازار بیش از هر چیز تحت تاثیر افزایش قیمت در نمادهای سنگین وزن بود، با این حال رکورد کسب بازده در گروه های دیگری به ثبت رسید. بر این اساس در روز جاری به ترتیب شاهد کسب بازده در گروه های «تامین آب، برق و گاز»، «غدایی» و «ذغال سنگ» به میزان 3.95، 3.51 و 2.19 درصد بودیم. همین هم باعث شدت تا این گروه ها سبز رنگ ترین نمادها را در صفحه دیدبان بازار شرکت مدیریت فناوری بورس تهران داسته باشند.

 

کوچکترها همچنان در مسیر رشد/ واکنش‌ها به اظهارات اینستاگرامی همتی همچنان ادامه دارد

قیمت هر دلار آمریکا امروز در بازار آزاد در حالی در محدوده 13 هزار  و صد تومانی آرام گرفته است که به رغم موثر نبودن نوسانات روزانه آن بر عملکرد بازار آزاد و تسعیر ارز شرکت‌ها بازار سهام همواره وزنی مهم در معاملات خود به آن داده است. این امر سبب شده تا فرض معامله گران در خصوص حرکت قیمت سهام های دلاری با قیمت ارز در بازار آزاد، در شرایط ایجاد نوسان های ارزی موثر واقع شود و حداقل از آنجا که انتظارات بخشی از معامله گران را شکل می‌دهد، در تحلیل سرمایه گذاران کوتاه مدتی نقشی مهم بازی کند.

این روزها اما ارز و قیمت آن به گونه ای دیگر نقل محافل بورسی و بازار سهام شده است. معامله گران که در روزهای اخیر شاهد اظهارات مهم رئیس کل بانک مرکزی در خصوص ناکارآمدی قیمت دلار دولتی در سطح 4200 بوده‌اند، در دو روز ابتدایی هفته آن را گواهی بر تغییر این نرخ گرفته اند و حالا با خوشبینی به تغییر قیمت محصولات در گروه‌هایی نظیر مواد غذایی، قندی و... به افزایش میزان دستورهای خرید در بسیاری از این نمادها روی آورده اند. همین هم دلیلی شد تا در روز جاری بسیاری از این نمادها صف خرید شوند و معاملات خود را در حداکثر قیمت به پایان ببرند.

بر این اساس فعالیت روزانه بورس و فرابورس امروز در حالی پایان یافت که نمادهایی همچون «مبین»، «غشصفا»، «کطبس» روز خود را در سقف قیمت روزانه به پایان بردند.

 

خیز فلزی معدنی‌ها پس از چند روز

امروز شاهد خیز دوباره نمادهای فلزی – معدنی بودیم. داد و ستدهای این گروه در روزجاری از همان ابتدا با افزایش تقاضا همراه بود. در این روز نمادهای «فملی»، «فولاد»، «کچاد» و «کگل» بیشترین تاثیر را بر شد امروز شاخص گذاشتند و توانستند موثر ترین گروه بازار سهام باشند. این نمادها که در روزهای ابتدایی اسفندماه نیز به واسطه افزایش قیمت جهانی محصولات فلزی و معدنی و همچنیین گزارش‌های خوب ماهانه بازدهی تقریبا هفت درصدی را برای شاخص سهام زقم زدند، در روز جاری نیز با افزایش تقاضا در این نمادها نشان دادند که دید بازار به نمادهای دو گروه فلزات اساسی و استخراج کانه های فلزی مثبت است. گفتنی است، نمادهای گروه یاد شده که امروز از سوی حقیقی‌های بازار با استقبال مواجه شدند، بیشترین ارزش معاملات پس از گروه بانکی را به  خود اختصاص دادند.

 

آمار و ارقام بازار

شاخص بورس تهران امروز هم با رشد آغاز کرد. این رشد که در ادامه معاملات شکلی جدی به خود گرفت در نهایت به  پیشروی هزار و 463 واحدی دماسنج بازار سرمایه انجامید. حرکت امروز نماگر بازار که  آن را به سطح 164 هزار و 470 واحد رساند بیش از هر چیز به واسطه رشد در نمادهای دلاری روی داد. گفتنی است، حجم معاملات امروز بورس تهران دو میلیارد  و 500 میلیون سهم و ارزش معاملات آن 655 میلیارد تومان بوده است که از این میان 486 میلیارد و 744 میلیون تومان آن ارزش معاملات خرد بوده است.

 

ترین‌های بورسی

 معاملات بورس تهران امروز در حالی پایان یافت که نمادهای بانکی با مجموع ارزش معاملات 76 میلیارد تومانی بیشترین ارزش معاملات را به خود اختصاص دادند، گروه‌های فلزات اساسی، شیمیایی، خودرو و سرمایه گذاری‌ها نیز به ترتیب جایگاه‌های دوم تا پنجم در این زمینه را به خود اختصاص دادند. در میان نمادها نیز بیشترین تاثیر بر عملکرد شاخص را نمادهای «فملی»، «فولاد» و «مبین» از خود به نمایش گذاشتند.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر