محمود اسلامیان، مدیرعامل سابق فولاد مبارکه در گفتگو با اقتصاد آنلاین؛

هیچ نگرانی در بازار فولاد وجود ندارد/ عرضه و تقاضا در بورس، تنظیم‌گر بازار است

مدیرعامل سابق فولاد مبارکه و ذوب‌آهن اصفهان گفت: با توجه به حجم بالای تولید عمده محصولات فولادی مورد نیاز، هیچ مشکلی در سمت عرضه و قیمت فولاد وجود ندارد و بهترین مکانیسم تنظیم گر بازار نیز، عرضه و تقاضا در بورس کالاست.

اقتصاد آنلاین - رامین بیات؛ محمود اسلامیان، فعال با سابقه بازار فولاد ایران و مدیرعامل سابق فولاد مبارکه و ذوب‌آهن در گفتگو با اقتصاد آنلاین در رابطه با آخرین وضعیت بازار فولاد عنوان کرد: با توجه به اینکه تولید فولاد در ایران دو برابر نیاز داخلی است؛ هیچ گونه نگرانی بابت تامین کالای مورد نیاز با قیمت‌های مناسب وجود ندارد.

وی با اشاره به مشکلاتی که ابتدای سال برای بازار فولاد ایجاد شد و شاهد تعیین سقف قیمت در معاملات بورس کالا به عنوان بازار رسمی کالا بودیم، توضیح داد: ابتدای سال دولت برای کنترل قیمت‌ها در بازار تصمیم به تعیین سقف قیمت در بورس گرفت که این اتفاق نه تنها به کنترل بازار کمک نکرد بلکه به التهاب بیشتر بازار دامن زد. 

اسلامیان خاطرنشان کرد: پس از آنکه دولت نتیجه این تصمیم خود را دید، این سیاست خود را ملغی اعلام کرد و اجازه فعالیت آزاد عرضه و تقاضا در بورس را داد. به این ترتیب در ماه‌های گذشته با شکل‌گیری یک نظام منطقی و کشف قیمت‌های واقعی در بورس، بازار سیاه ایجاد شده در ماه های ابتدایی سال، جمع شد.

وی اذعان کرد: بارها ثابت شده است که بهترین مکانیسم برای تنظیم بازار، عرضه و تقاضاست که در ماه های اخیر نیز بار دیگر این موضوع با برداشتن سقف رقابت در بورس کالا و ایجاد تعادل در بازار اثبات شد.  

اسلامیان متذکر شد: البته واسطه ها برای برقراری دوباره فضای التهاب تلاش خود را می‌کنند و در ایجاد فضاسازی و بزرگ‌نمایی ضعف‌های بازار فعلی از هیچ تلاشی فروگذار نمی‌کنند.

وی در ادامه با بیان اینکه خوشبختانه تولید ما در همه حوزه های فولاد تقریبا دو برابر نیازمان است افزود: ممکن است یک محصول خاصی وجود داشته باشد که تابع این فرمول نباشد اما عموم تولیداتی که در فولاد داریم بیش از نیاز کشور است. بنابراین هیچ مشکل خاصی در بازار وجود ندارد که باعث افزایش قیمت داخل شود.

رئیس سابق هیات مدیره انجمن فولاد عنوان کرد: کالایی که در کشور متکی به واردات و ارز است طبیعتا دولت باید برای کمبودهای بازار ورود کند اما در مورد فولاد با توجه به پروژه‌های توسعه‌ای که در مدت اخیر اجرا شد و میزان تولیدی که در این محصولات داریم؛ بازار هیچ تلاطم و نوسانی از محل عرضه نخواهد داشت.

وی اضافه کرد: با توجه به اینکه امسال 24 تا 25 میلیون تن تولید فولاد خواهیم داشت و حدود 12 میلیون تن مصرف کشور است، با این فرمول نباید دغدغه‌ای در بازار فولاد داشته باشیم.

اسلامیان همچنین گفت: وقتی صورت مساله اینچنین است نیازی نیست که دولت در بازار دخالت داشته باشد و یا برخورد کند.

وی با تاکید بر اینکه مهمترین موضوع این است که دولت اجازه بدهد که مجموعه فولاد، خود بازار را تنظیم کند بیان کرد: با توجه به اینکه تولید فولاد ما دو برابر نیاز داخل است، اگر دولت بازار را دستکاری نکند، هیچ نوسان و تلاطم خاصی در بازار نخواهیم داشت.

رئیس سابق هیات مدیره انجمن فولاد با بیان اینکه دولت باید ناظر کیفی باشد و از دخالت‌های بی‌مورد بپرهیزد، گفت: قیمت‌های داخلی ما در حال حاضر پایین‌تر از قیمت‌های جهانی است. بسیار مهم است که ما کالایی تولید کنیم که نسبت به سایر محصولات مشابه در خارج از کشور به لحاظ قیمت رقابتی باشد.

اسلامیان اظهار کرد: به عنوان کسی که سال‌هاست در بازار فولا فعالیت دارم تاکید می‌کنم که ما هیچ مشکلی در زمینه تامین و عرضه فولاد نداریم و با قیمت‌هایی کمتر از نرخ‌هی جهانی محصول خود را عرضه خواهیم کرد.

وی تصریح کرد: در حال حاضر مساله تولیدکنندگان فولاد دغدغه فروش است که در این زمینه بورس به عنوان بازاری شفاف می‌تواند این بخش را کمک کند. فقط تاکید می کنم دولت باید دخالت‌های خود را در این بازار به حداقل برساند.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر