اقتصادآنلاین گزارش می‌دهد؛

نقش تثبیتی بازارهای جهانی بر قیمت سنگین‌وزن‌ها/ نمادهای دلاری امروز هم شاخص بورس را بالا کشیدند

بازار سهام کشور روز معاملاتی جاری را تقریبا بی حاشیه و اتفاقی خاص پشت سر گذاشت. در این روز شاخص بورس تهران توانست باز هم بر ارتفاع خود بیافزاید و ضمن بازپس‌گیری کانال ۱۶۵ هزار واحد خود را به سطح ۱۶۵ هزار و ۴۴۴ واحد برساند. امروز هم همانند روزهای گذشته نمادهای دلاری بیشترین سهم را در رشد شاخص نماگر اصلی بازار سرمایه داشتند.

اقتصاد آنلاین – محمد امین خدابخش؛ داد و ستدهای بازار سرمایه، امروز در حالی آغاز شد که وضعیت قیمت‌ها در بازارهای جهانی تقریبا حاکی از آرامش این بازارها و نبود سمت سویی خاص در نوسان‌ها بوده است. در این روز نمادهای دلاری که حالا چند روزی است وضعیت بهتری را نسبت به قبل سپری می کنند دوباره سبزپوش شدند و باز هم نقشی مثبت در حرکت شاخص‌های بورس و فرابورس ایفا کنند.

معاملات امروز در حالی سپری شد که وضعیت شاخص دلار نسبت به روز قبل وضعیت بهتری داشت. این شاخص که قدرت دلار را در مقابل شش ارز قدرتمند دیگر می‌سنجد، با فراز و فرودهای خودهمواره توانسته نقشی موثر در قیمت کامادیتی‌ها بازی کند. اما آنچه که امروز می تواند برای بازار داخلی ما جالب توجه باشد این است که صعود شاخص یاد شده امروز نتوانست همچون بیشتر روزهای دیگر نقشی منفی بر معاملات محصولات پتروپالایشی یا فلزی معدنی در تالار معاملات بازارهای جهانی داشته باشد. دلیل این امر را می‌توان در سیاست‌ها و سخنان حمایتی یافت که مقامات کشورهای موثر در صحنه اقتصاد جهانی ایراد کرده‌اند. همان طور که در گزارش‌های پیشین نیز به آن اشاره شد، چین که به عنوان دومین اقتصاد دنیا هم اکنون روزهای خوبی را سپری نمیکند بر آن شده تا کاهش صادرات خود را از طریق سیاست‌های پولی و معافیت‌های مالیاتی جبران کند. همین امر باعث شد تا امروز عدم اطمینان شکل گرفته در میان معامله گران چینی کاهش یابد و نقشی حمایتی در بازار محصولات فلزی و پتروشیمی بازی کند و باعث نشود تا تقویت شاخص دلار نقشی منفی را در افت قیمت این محصولات ایفا کند؛ عاملی که بدون هیچ شکی تاثیری مثبت بر قیمت نمادهای مستقر در گروه‌های فلزات اساسی و کانه‌های فلزی خواهد داشت و می‌تواند جهت‌گیری امروز قیمت‌ها در نمادهای دلاری را توضیح دهد.

 

سبزپوشی پالایشی‌ها امروز هم تکرار شد

می‌توان گفت که نمادهای پتروپالایشی امروز بیشترین سهم را در رشد نماگر اصلی بازار داشتند. این نمادها که حالا با گذراندن روزهای تاریک افت قیمت نفت در ماه‌های اخیر کاهش بسیاری را تجربه کرده بودند، در این روزها و پس از پشت سر گذاشتن روزهای رو به رشد قیمت جهانی نفت و وضعیت نسبتاً مناسب محصولات پتروشیمی در بازارهای جهانی حالا جانی تازه گرفته‌اند و روزهای خوبی را پشت سر می‌گذارند. معاملات این نمادها امروز درحالی آغاز شد که نمادهایی همچون «شپنا» و «شاوان» برای دقایقی در سقف قیمت روزانه معامله شدند و توانستند بازده خوب را برای سهامداران خود به ارمغان بیاورند. این رشد اگرچه در ادامه معاملات با این قدرت تداوم نیافت اما کاهش قیمت این نمادها از سقف قیمت روزانه هم آنچنان نبود که معاملات آنها را به محدوده قرمز رنگ تابلو بکشاند. در میان این نمادها «شبریز» که کل روز را با صف خرید سپری کرد، از همه پرطرفدارتر بود. این نماد که میانگین معاملات ماهانه آن از دو میلون 600 هزار سهم  فراتر نمی‌رود، داد و ستدهای خود را امروز در حالی به پایان برد که چهار میلیون  و 753 هزار سهم به ارزش هفت میلیارد و 645 میلیون تومان در آن معامله شد. گفتنی است ارزش معاملات گروه فراوده های نفتی در روز جاری 41 میلیارد و 713 میلیون تومان و ارزش معاملات گروه شیمیایی 58 میلیارد و 717 میلیون تومان بوده است.

 

بانکی‌ها همچنان صدرنشین در ارزش معاملات

معاملات نمادهای مستقر در گروه بانک‌ها و موسسات اعتباری نیز درحالی پایان یافت که این نمادها همچنان بیشترین ارزش را در معاملات امروز بورس تهران داشتند. بانکی‌ها که تمامی ماه‌‌های گذشته را با دلگرم شدن سهامداران به روشن شدن چند و چون دارایی‌های ارزی و تعیین و تکلیف وضعیت نمادهای مشمول ماده 141 قانون تجارت گذرانده بودند، در شرایطی داد و ستدها در این روزها را سپری می کنند که دیگر همچون هفته‌های گذشته خبری از صف خریدهای سنگین در نمادهای سنگین وزن این گروه همچون «وبملت» و «وتجارت» نیست. معاملات نمادهای نامدار این گروه امروز در حالی با آرامش و به دور از هیاهو طی شد که نمادهای کوچکتری همچون «وپست»، «وپارس» و «وسینا» توانستند با رشدی پنج درصدی بیشتر ساعات روز را به صف خرید بگذرانند.

 

آرامش نسبی در معاملات گروه خودرو

نمادهای گروه خودرو در روز گذشته صف فروش‌های قابل توجهی را پشت سر گذاشتند. با این حال معاملات این گروه در روز جاری با آرامش بیشتری نسبت به روز قبل پی گرفته شد به نحوی که شاهدصف فروش در نمادهای مهم این گروه نبودیم. این نمادها که پس از دریافت افزایش نرخ محصولات خودرویی با شک عرضه در معاملات خود مواجه شده بودند درحالی این روزها را قرمز پوش سپری می‌کنند که در ماه‌های اخیر همچون گروه بانکی راهی متفاوت از سایر نمادها داشتند و به دلیل شایعات موجود بر سر افزایش قیمت محصولات و معافیت‌های مالیاتی که به مدت پنج سال نصیب برخی از نمادها می‌شود، افت قیمت‌ شدیدی را تجربه نکردند. گفتنی است این گروه که پس از گروه بانکی دومین رتبه را در ارزش معاملات دارد، امروز بر اثر تبادل 45 میلیون سهم ارزشی بالغ بر 72 میلیارد  تومان را برای معاملات خود رقم زد.

 

آمار و ارقام بازار

درروز جاری شاخص بورس تهران باز هم در مسیر رشد قدم برداشت. سیر مثبت حرکت امروز شاخص که در نهایت به افزایشی 748 واحدی منجر شد، توانست شاخص را به سطح 165 هزار و 444 واحد برساند. می‌توان نکته امروز معاملات بورس را رشد پر رنگ شاخص هموزن دانست. بر این اساس روند معاملات امروز در سهم‌های کوچکتر بازار انقدری قدرت داشت که بتواند شاخص هموزن را با رشدی 214 واحدی رو به رو کند. گفتنی است، حجم معاملات امروز بورس تهران دو میلیارد و 504 میلیون سهم و ارزش معاملات آن 729 میلیارد تومان بوده است.

 

ترین‌های بورسی

 معاملات بورس تهران امروز در حالی پایان یافت که نمادهای گروه بانک‌ها و موسسات اعتباری با مجموع ارزش معاملات 127 میلیارد تومانی بیشترین ارزش معاملات را داشتند، گروه خودرو و ساخت قطعات، مواد دارویی، شیمیایی و فرآوده‌های نفتی نیز به ترتیب جایگاه‌های دوم تا پنجم در این زمینه را به خود اختصاص دادند. در میان نمادها نیز بیشترین تاثیر مثبت بر عملکرد شاخص را نمادهای «شپنا»، «فولاد» و «شبندر» داشتند.

 

کوتاه از فرابورس

شاخص آیفکس معاملات روز جاری را در حالی به پایان برد که با افزایشی 28 واحدی مواجه شد. این شاخص بیشترین تاثیر مثبت را از نمادهای «هرمز»، «میدکو» و «مارون» پذیرفته است. ارزش معاملات فرابورس نیز طی امروز 419 میلیارد تومان رسید، حجم معاملات نیز بالغ بر 795 میلیون سهم بود.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر