یک مقام مسئول اعلام کرد؛

وجود رانت در بازار فولاد/ آخرین قیمت خرید میلگرد و تیرآهن

وزارت صمت، در حالی دستورالعمل قیمت‌گذاری دستوری فولاد به بهانه حمایت از مصرف‌کننده نهایی را ادامه می‌دهد که بزرگترین مصرف‌کننده فولاد ساختمانی در کشور، از گرانی میلگرد و آهن‌آلات انتقاد کرد.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از مهر، فرشید پورحاجت در جمع خبرنگاران درباره آخرین وضعیت خرید میلگرد، تیرآهن، ورق های ساختمانی، محصولات پروفیلی و سایر محصولات مورد نیاز احداث ساختمان گفت: از جولان دلالان و واسطه ها در بازار فولاد خبر داد و گفت: با وجود این که هم اکنون میلگرد، تیرآهن و ورق های فولادی با قیمت‌های زیر هر کیلو ۳۰۰۰ تومان در بورس عرضه می‌شود؛ اما ما به عنوان مصرف‌کننده نهایی با این نرخ ها آهن‌آلات ساختمانی را خریداری نمی‌کنیم، به نحوی که اساسا تا ماه گذشته، میلگرد و تیرآهن با نرخ های بالای ۵۰۰۰ تومان به دست انبوه سازان رسیده و حتی خرید های تیرآهن با نرخ کیلویی ۵۶۰۰ تومان هم برای انبوه سازان ما نیز ثبت شده است.

 

ما رنگ فولاد ۳۰۰۰ تومانی را هم ندیده ایم!

این مقام صنفی در صنعت ساختمان در خصوص وضعیت نابسامان فعلی و وجود فاصله قیمتی فولاد از زمان تولید تا رسیدن به دست مصرف کننده نهایی توضیح داد: دولت نباید در کار بخش خصوصی دخالت کند و اعتقاد داریم که باید بازار خودش مسیر قیمتی خود را پیدا کند و هیچ وقت قیمت های دستوری نمی تواند، ایجاد رقابت نماید. الان در خبرها دائما این جملات تکرار می شود که وزارت صنعت، معدن و تجارت با هدف حمایت از مصرف کننده نهایی قیمت آهن آلات را بر مبنای دلار ۴۲۰۰ تومانی در بازار رسمی کالا تعیین کرده و شاهد معاملات انواع سبد میلگرد ، ورق های فولادی و تیرآهن در این بازار هستیم.

وی ادامه داد: صنعت ساختمان و در صدر آن انبوه سازان که یکی از مصرف کنندگان اصلی آهن آلات در کشور هستند در چند ماه گذشته با قیمت هایی نزدیک به دو برابر قیمت های عرضه شده در بورس آهن خریداری کرده‌اند و این شرایط مسیر معیوب تعیین شده دولت برای رساندن کالا به مصرف کننده نهایی را به نمایش گذاشته است.

 

دست دلالان را کوتاه کنید

دبیر کانون سراسری انبوه سازان کشور به تاثیر رشد نرخ ارز بر افزایش قیمت فولاد اشاره کرد و افزود:طبیعتا دلیل اصلی تورم فولاد رشد نرخ ارز است. با توجه به افزایش قیمت دلار نسبت به سال گذشته،قیمت فولاد بیشتر افزایش داشته است، به طوری که  قیمت فولاد درب کارخانه با قیمتی که به مصرف کننده نهایی می‌رسد، بسیار متفاوت است. تا جایی که در چند ماه گذشته فولاد پرمصرف به قیمت ۵۶۰۰ تومان خریداری شده است.

وی گفت: البته ما می‌گوییم شرکت های فولادی هم مثل مردم قیمت آب و برق را پرداخت کنند که البته خیلی از آن ها الان نیروگاه دارند و خود تولید کننده برق به قیمت واقعی هستند و قیمت فولاد هم آزاد شود و از حالت تعزیراتی در بیاید تا دست دلالان کوتاه شود ، چرا که تحلیل ما این است اگر دولت قیمت گذاری دستوری فولاد را رها کند قطعا فولاد با نرخ های پائین تری به دست مصرف کننده نهایی می رسد.

پورحاجت، در خصوص اساس کار بازار های کالایی گفت: به طور کلی معاملات شفاف بازار کالا می تواند کمک شایانی به تعیین قیمت کالا از جمله فولاد داشته باشد؛ بر این اساس، در تمام دنیا قیمت گذاری همه کالاها در بورس در قالب قراردادهای نقدی یا آتی انجام می‌شود؛ چرا که فضای کاملا شفاف قیمت گذاری و خرید و فروش و رقابت صحیح کالا وجود دارد.

وی با بیان این که ما با مداخله دولت در بخش خصوصی مخالف هستیم، گفت: متاسفانه مافیایی در بخش خصوصی ایجاد شده که فولاد به مصرف کننده نهایی با دو برابر نرخ معامله شده در بازار رسمی کالا می رسد، این در حالی است که برخی مواقع اصلا فولاد وجود ندارد که بخواهیم خریداری نماییم.

به گفته این مقام مسئول، در حال حاضر ما به عنوان مصرف کننده نهایی نه از فولاد یارانه ای استفاده می کنیم و نه کد بهین یاب وزارت صنعت برای خرید در بورس را در اختیار داریم که بخواهیم فولاد خریداری نماییم و به عنوان مصرف کننده نهایی هیچ نفعی از این قیمت‌گذاری دستوری نبرده‌ایم، بلکه در نهایت قیمت ها دو یا سه برابر قیمت واقعی به دست مصرف کننده نهایی رسیده است.

وی دربرابر این سوال که چرا برای خرید فولاد کد بهین یاب دریافت نکرده اید؟ گفت : برخی انبوه سازان برای دریافت این کد مراجعه کرده اند که یکی از شرایط آن داشتن کد در دو سال گذشته است ، یعنی اساسا کد جدیدی صادر نمی کنند و زمانی هم که کد صادر شود شما باید میانگین سال های ۹۵ و ۹۴ را خرید کنید!یعنی سال های اوج رکود مسکن که ساخت و ساز زیادی انجام نشده است و این به معنای سهمیه صفر انبوه سازان از عرضه های با قیمت ترجیحی و دستوری در بازار رسمی کالاست.

 

سهم فولاد در ساخت مسکن؟

وی در پاسخ به این سوال که میزان فولاد مصرفی در هر متر مربع ساختمان چه میزان است و اساسا فولاد در قیمت تمام شده مسکن چگونه محاسبه می شود، گفت: در هر متر مربع ساختمان چیزی در حدود ۷۰ کیلوگرم فولاد مصرف می شود، یعنی با فولاد کیلویی ۵ هزار و ۶۰۰ تومانی در هر متر مربع ساختمان،  برابر ۴۰۰ هزار تومان مصرف فولاد وجود دارد، در حالی که سال گذشته این میزان برابر صد هزار تومان بوده است.

پورحاجت ادامه داد: در بازار فولاد قیمت کنونی که به مصرف کننده می‌رسد هم سو با سایر بازارها از جمله دلار مسکن و غیره نبوده است. قیمت تمام شده مسکن شامل زمین، مصالح ، دستمزد و خدمات است که این موارد فاکتور اصلی قیمت تمام شده مسکن های دهک سوم و چهارم خواهد بود؛ در حالی که قیمت تمام شده مسکن ۵۰ درصد افزایش داشته ، قیمت فولاد ۳۰۰ درصد رشد داشته است و  این موجب شده ، در حال حاضر هزینه ساخت مسکن در هر متر مربع حدود ۲.۵ میلیون تومان شود!

بیشتر بخوانید
ارسال نظر