کد خبر 266303

مدیر امور مالی و اقتصادی چادرملو عنوان کرد:

فعالیت‌های تولیدی در تقابل با نظام ارزی/ امید به رونق بورس در بلند مدت

به اعتقاد مدیر امور مالی و اقتصادی چادرملو: تحولات اخیر در نظام ارزی کشور، اثرات منفی در فعالیت های تولیدی خواهد داشت. اینگونه تصمیمات نمی تواند در کوتاه مدت تاثیر خوشایندی بر بازار سرمایه داشته باشد، ولی در بلند مدت و با تعدیل شدن این قبیل آثار می توان به بازگشت رونق مجدد به بورس امیدوار بود.

اقتصاد آنلاین _ لیلی شهیر ؛ بعد از التهابات ارزی موجود، فعالان اقتصادی به خصوص واحدهای تولیدی دچار چالش های زیادی شدند. در این راستا و برای کنترل وضعیت ایجاد شده، راهکار اصلی دولت، تک نرخی کردن دلار بود که به گفته کارشناسان باید دید این روش می تواند فضای کنونی را آرام کند. در این راستا و به دنبال تحولات ارزی ایجاد شده در نظام اقتصادی کشور، مدیر امور مالی و اقتصادی شرکت چادرملو به عنوان یکی از شرکت های مهم تولیدکننده محصولات فولادی گفت: به طور معمول اینگونه تصمیمات نمی تواند در کوتاه مدت تاثیر خوشایندی بر بازار سرمایه داشته باشد، ولی در بلند مدت و با تعدیل شدن این قبیل آثار می توان به بازگشت رونق مجدد به بورس امیدوار بود.

محمود سیدی همچنین در گفت و گوی حاضر در خصوص مسایل مختلفی چون دلیل اختلاف نرخ فروش فولاد نسبت به بازار آزاد، آخرین وضعیت معدن و چالش پیش رو در خصوص کمبود سنگ آهن توضیحاتی ارائه کرد. او همچنین تصریح کرد: دلیل فروش 1.3 میلیون تن سنگ آهن دانه بندی شده در سال 96 را با توجه به نیاز آن برای تولید گندله و فولاد عدم نیاز مصرف داخلی است.

سید محمود سیدی مدیر امور مالی و اقتصادی چادرملو در گفتگویی خبری با اشاره به تاثیرات نامطلوب تحولات اخیر ارز در فعالیت های اقتصادی و بازار سرمایه گفت: با توجه به منشا این تصمیم که از سوی دولت به عنوان متولی اقتصاد کشور اتخاذ شده و آثار آن متوجه تمامی دست اندرکاران اقتصادی و طبیعتاً فعالان بازار سرمایه هم می شود. باید منتظر بود تا ببینیم آیا تعیین نرخ ثایت 4200 تومانی می تواند التهاب حاکم در بازار را کاهش دهد و پاسخگوی متقاضیان باشد یا خیر .

او افزود : به طور معمول اینگونه تصمیمات نمی تواند در کوتاه مدت تاثیر خوشایندی بر بازار بورس داشته باشد، ولی در بلند مدت و با تعدیل شدن این قبیل آثار می توان به بازگشت رونق مجدد به بورس امیدوار بود، کما اینکه این شرایط را در گذشته به همین نحو تجربه کرده ایم، اما  در شرایط حاضر چشم اندازی متصور نیست.

مدیر امور مالی و اقتصادی چادرملو در خصوص دلیل واگذاری مالکیت 10 درصد سهام شرکت توسعه آهن و فولاد گل گهر گفت: سرمایه گذاری در شرکت توسعه آهن و فولاد گل گهر به اواخر سال 1390 بر می گردد. میزان سهام خریداری شده از سوی چادرملو به میزان 10 درصد کل سرمایه شرکت توسعه آهن و فولاد گل گهر در آن سال بود و توانستیم در برنامه افزایش سرمایه شرکت مذکور طی سال های آتی مشارکت کنیم و نهایتا میزان سرمایه چادرملو به مبلغ 800 میلیارد ریال رسید.

سیدی ادامه داد: اما در سال گذشته با توجه به نیاز نقدینگی و تمرکز منابع برای پیشبرد اهداف و اجرای طرح های جدید، سهام خود در شرکت توسعه آهن و فولاد گل گهر را به فروش رساندیم.

این مقام مسول شرکت چادرملو افزود: وجه حاصل از فروش این سهام را صرف تامین نیاز نقدینگی طرح احداث کارخانه احیاء چادرملو کردیم. این کارخانه سالانه بالغ بر 1 میلیون و 550 هزارتن آهن اسفنجی تولید و نیاز  کارخانه فولاد چادرملو که در مجاورت همین کارخانه در مجتمع صنعتی چادرملو ساخته شده است را تامین می کند.

سیدی در پاسخ به این سوال که دلیل اختلاف نرخ فروش فولاد نسبت به بازار آزاد چیست؟ گفت : اگر منظور از بازار، نرخ های فروش شرکت فولاد خوزستان باشد، میانگین فروش هر تن محصول شمش در شرکت چادرملو نسبت به میانگین فولاد خوزستان به میزان حدود 5 درصد بالاتر است. چادرملو تمامی محصول شمش خود را به صورت نقدی فروخته و این امکان وجود دارد که سایر فروشندگان با توجه به فروش غیر نقدی و تفاوت زمانی تحویل محصول تا دریافت مطالبات فروش، قیمت های بیشتری را از خریداران مطالبه کرده باشند.

او درمورد آخرین وضعیت معدن d19  نیز گفت : انتظار می رود در آینده ای نزدیک وضعیت کسب مجوزهای باقیمانده برای بهره برداری از معدن d19 به نتیجه نهایی برسد. هر چند که تا کنون تاخیرات زیاد در تصمیم گیری، مانع آماده سازی این محدوده معدنی برای برداشت سنگ آهن شده است ، با توجه به اینکه عملیات استخراج در این توده معدنی حدود 5 سال زمان می برد تا محصول نهایی یعنی سنگ آهن استخراج شود باید  هرچه سریعتر تکلیف آن روشن شود؛  چرا که در حال حاضر هم با توجه به اجرای طرح های فولادی در کشور، کمبود سنگ وجود دارد .

مدیر امور مالی و اقتصادی چادرملو در خصوص چالش پیش رو در خصوص کمبود سنگ آهن برای واحد های فولاد سازی کشور گفت : مهمترین دلیل تامین سنگ آهن مورد نیاز در ایران، رشد نامتوازن زنجیره تولید فولاد از بخش معدن تا تولید محصولات نهایی است. بدین معنی که حجم سرمایه گذاری های انجام شده برای تامین سنگ آهن مورد نیاز، با حجم سرمایه گذاری تولید محصول نهایی فولاد تناسب نداشته است.

باید گفت این عدم تناسب می تواند به صورت عمده ناشی از نامهربانی هایی باشد که در گذشته نسبت به معدن صورت گرفته است. شاید در مطالعات طرح توازن و طرح آمایش ، کارشناسان به این موضوع توجه داشته اند ، لیکن در عمل و بخصوص از ناحیه قانونگذار که مجریان نیز مجبور به اجرای همین قوانین هستند ، اتفاق صورت گرفته نتوانست وضعیت قابل اطمینانی را برای توسعه طرحهای معدنی به دنبال داشته باشد.

علاوه بر آن  با زیر پا گذاشتن قانون معادن به عنوان قانون مادر و خلق احکام قانونی از قبیل پرداخت حق انتفاع ، فرصت و مجال سودآوری بیشتر شرکت های معدنی ، در تامین طرحهای معدنی خود از محل تبدیل مطالبات سهامداران به افزایش سرمایه را سلب نمود. قوانین دست و پاگیر و تعدد مراجع تصمیم گیری برای صدور مجوز های لازم جهت اجرای  طرحهای معدنی و استفاده از پهنه های معدنی جدید نیز ، از مشکلات و مصائبی است که  دامنگیر شده است.

سیدی، مهمترین اقدامات برای رونق فعالیت های معدنی را،  توسعه طرحهای اکتشافی، روان سازی امور قانونی بهره برداری از معادن و تخصیص تسهیلات بانکی بلند مدت برای بهره برداری از پهنه های جدید معدنی را از راه های برون رفت از بحران کمبود سنگ آهن عنوان کرد.

مدیر مالی و اقتصادی چادرملو دلیل فروش 1.3 میلیون تن سنگ آهن دانه بندی شده در سال 96 را با توجه به نیاز آن برای تولید گندله و فولاد عدم نیاز مصرف داخلی عنوان کرد و افزود : فروش سنگ آهن دانه بندی شده که در صنایع فولادی با روش کوره بلند مصرف دارد، از محل موجودی های آماده فروش سنوات قبل صورت گرفته است و با توجه به اینکه تنها مصرف کننده سنگ آهن دانه بندی شده در داخل کشور کارخانه ذوب آهن اصفهان است که به شیوه کوره بلند، فولاد تولید می کند و مواد اولیه آن همه ساله تامین می شود . بنابراین  محصولات تولید شده فوق که عیار پایین تری دارد مناسب فرآوری برای استفاده در تولید فولاد به روش احیاء مستقیم نیست. علاوه بر آن  شرکت چادرملو  با توجه به نیاز سنگ آهن برای تولید کنسانتره ، تولید محصولات دانه بندی خود را چند سالی است که کاهش داده است.

سیدی در مورد وضعیت حق انتفاع پرداختی برای سال 97 ومیزان پرداختی و بدهی سال 96 چادرملو گفت : با توجه به قرارداد فیمابین شرکت چادرملو و ایمیدرو، ضرائب محاسبه حق انتفاع امسال نسبت به سال قبل تفاوتی نخواهد داشت و در حال حاضر مجموع بدهی شرکت بابت حق انتفاع سال های 95 و 96، حدود چهار هزار میلیارد ریال است که با توجه به برنامه ریزی های صورت گرفته نسبت به پرداخت حق انتفاع معوقه در سال 1397 اقدام خواهد شد.

او تاثیر تکمیل زنجیره ارزش بر کم شـدن حق انتفاع پرداختی در سال 97  را مثبت ارزیابی کرد و افزود : با توجه به گسترش فعالیت های شرکت در صنایع پائین دستی معدنی و احداث کارخانه گندله سازی، آهن اسفنجی و فولاد، اصولا کاهش حق انتفاع به صورت پلکانی می تواند بر کاهش هزینه ها تاثیر بگذارد. لیکن تعیین مقدار آن در حال حاضر مشخص نیست .

این مقام مسئول در پاسخ به این سوال که، با توجه به اینکه سنگ آهن دربورس کالا عرضه می‌شود اما چرا با چالش‌هایی مواجه است مواجه است گفت:  عرضه سنگ آهن در این بورس به شرط تسهیل در روند معاملات و ساز و کارهای عملی می تواند موجب شفافیت کشف قیمت نهاده های معدنی و به خصوص سنگ آهن شود. ولی مهمترین چالش در ساز و کار فعلی بورس کالا، تاخیر بیش از حد در پرداخت وجه فروش محصول و به خصوص در احجام زیاد است.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر