کد خبر 254074

با همت سازمان مرکزی تعاون روستایی صورت گرفت؛

برای اولین بار عرضه زعفران در بورس کالا/ ارتقاء جایگاه صادراتی ایران در عرصه جهانی

رئیس هیات مدیره و مدیرعامل سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران از عرضه زعفران این سازمان در بورس کالای ایران برای اولین بار با هدف منافع تولید کنندگان و افزایش توان صادراتی زعفران کشور خبر داد و گفت: این عرضه با آماده شدن ساز و کارهای آن، به حجم ۴۰۰ کیلوگرم از یکشنبه آغاز می شود.

اقتصاد آنلاین - سپیده قاسمی؛ علی اوسط هاشمی با بیان اینکه اکنون ۸۵ درصد زعفران جهان در ایران تولید می شود، افزود: با این حجم از تولید زعفران حق مسلم ما است که پایه گذار بورس جهانی زعفران باشیم و قیمت پایه جهانی این محصول را تعیین کنیم.

هاشمی با اشاره به انواع زعفران آماده عرضه در بورس کالا، اظهار کرد: انواع زعفران های آماده عرضه در بورس شامل؛ 100 کیلو گرم زعفران ممتاز رشته ای بریده (نگین) ، 100 کیلو گرم زعفران رشته ای بریده ممتاز (شبه نگین  یا سرگل ) ، 100 کیلو گرم زعفران رشته ای درجه یک (پوشال مرغوب) و در نهایت 100 کیلو گرم زعفران رشته ای درجه دو (پوشال معمولی) است.

به گفته رئیس هیات مدیره و مدیرعامل سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران؛ قیمت انواع زعفران آماده عرضه، زمان عرضه در بورس کالا اعلام می شود.

هاشمی با تاکید بر اینکه عرضه زعفران در بورس کالا راهگشای توسعه بازارهای صادراتی است افزود: با آغازعرضه زعفران در بورس، موجب منافع تولید کننده و فعالان در بازار زعفران و شاهد ساماندهی صادرات زعفران و پایان یافتن نقش سود جویان از دلالی این محصول ارزشمند خواهد شد.

وی اظهار کرد: با این روش کنترل و تثبیت قیمت زعفران در دست ما خواهد بود و اگر هر زمان لازم باشد جلوی صادرات زعفران را خواهیم گرفت چراکه باید همه این موضوع را درک کنند که تولید کننده ایرانی باید قیمت جهانی زعفران را تعیین کند نه دلالان و سود جویان که تنها به دنبال منافع خود هستند.

هاشمی از اجرای طرح خرید توافقی زعفران برای حمایت از کشاورزان و زعفران کاران توسط تعاون های روستایی به عنوان یک تجربه مثبت یاد کرد و افزود: زعفران های خریداری شده در شرایط استاندارد نگهداری می شوند و از کیفیت بسیار مطلوبی برخودار هستند.

رئیس هیات مدیره و مدیرعامل سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران ادامه داد: این زعفران ها همگی با برند ملی ایران عرضه خواهند شد و معرف کیفیت و محصول برتر زعفران ایرانی در جهان می شوند.

اوسط هاشمی در پایان از کشاورزان و تولید کنندگان زعفران به عنوان تعیین کننده وضعیت زعفران ایران در بازار جهانی یاد کرد و افزود: تولید کنندگان با استانداردسازی و رعایت بهداشت در تولید محصول خود می توانند با تدوین یک الگوی مدرن حقوق مشتری را در بازارهای جهانی رعایت و از آن طرف نیز خریداران نیز به استقبال این محصول خواهند رفت.

به گزارش اقتصاد آنلاین، گردش مالی و ارزش افزوده زعفران در بازار جهانی ۸ میلیارد دلار است که عملا ایران به عنوان بزرگ ترین تولید کننده این محصول سهم چندانی از این بازار ندارد.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر