کد خبر 446725

رئیس کل بانک مرکزی خبر داد:

واردات کالاهای اساسی با استفاده از منابع ارزی خارجی

رئیس کل بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران که به عراق سفر کرده است، گفت: ایران از منابع خود در خارج از کشور برای واردات کالاهای اساسی مانند دارو استفاده می‌کند.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایرنا، «عبدالناصر همتی» روز چهارشنبه و بعد از دیدار با «علی العلاق» همتای عراقی خود، گفت: با توافقی که امروز با رییس بانک مرکزی عراق انجام شد، این رویکرد را با عراق آغاز می کنیم.

وی ادامه داد که جمهوری اسلامی ایران دارای منابع مالی قابل توجهی در عراق است که با توافق صورت گرفته تصمیم گرفته شد تا بخشی از کالاهای اساسی مورد نیاز کشورمان از این کشور همسایه وارد شود.

همتی افزود دو کشور ایران و عراق سال گذشته توافقنامه سازوکار پرداخت مالی را به امضا رساندند و بهره برداری از منابع ایرانی در عراق در چارچوب این توافقنامه انجام می‌شود.

همتی با اشاره به مذاکرت مثبت خود با همتای عراقی تاکید کرد که سیاست جمهوری اسلامی ایران توسعه روابط پولی و مالی با عراق از طریق بانک مرکزی و دیگر بانک های عامل در این کشور است.

رئیس بانک مرکزی عراق نیز در این دیدار گفت: بخش اعظم منابع مالی ایرانی موجود در عراق مربوط به صادرات انرژی (گاز و برق) است و  با این توافق جدید، از این پس از این منابع مالی استفاده می شود.

علی العلاق اضافه کرد که در نشست امروز توافقنامه ساز و کار مالی که سال گذشته بین بانک های مرکزی دو کشور به امضا رسید، مرور شد و پیرامون اجرایی کردن بخش هایی از آن از جمله صادرات کالاهای ضروری به ایران توافق صورت گرفت.

وی در پاسخ به این پرسش که آیا ممکن است این توافق جدید تحت تاثیر دخالت های خارجی قرار گیرد گفت: توافقنامه ساز و کار مالی با کسب موافقت همه طرف ها صورت گرفته و یک توافقنامه شفاف است.

العلاق تاکید کرد که با این توافقنامه در سطح بین المللی موافقت شده است.

عبدالناصر همتی رییس کل بانک مرکزی عراق صبح چهارشنبه در راس هیاتی وارد بغداد شد.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر