{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} C {{weatherData.main.temp}}
کد خبر 436541

عضو سابق هیات مدیره بانک اقتصادنوین پیش‌بینی کرد که برنامه کاهش نرخ سود بانکی در شرایط کنونی که نرخ تورم بین ۳۰ تا ۳۵ درصد است، قطعا با شکست مواجه می‌شود.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از چابک آنلاین، براساس توافق مدیران عامل بانک‌ها در چارچوب اجرای مصوبه قدیمی پول و اعتبار، نرخ سود سپرده یکساله همه بانک‌ها از یکم اردیبهشت‌ماه سال‌جاری در سطح ۱۵درصد قرار گرفته است.

"اصغر پورمتین" افزود: با توجه به نرخ تورم درکشور، کاهش سود بانکی منجر به کاهش تمایل مردم در سرمایه گذاری در بانک‌ها می‌شود و از طرفی دیگر، هزینه‌های جاری بانک‌ها هر ساله افزایش پیدا می‌کند؛ از این رو این تصمیم گیری کاملا اشتباه است.

وی گفت: در حال حاضر که بازده بازار سرمایه نزدیک به 60 درصد است و بازار مسکن و اتومبیل هم بازده بالایی دارد، دیگر کسی مایل به سپرده گذاری در بانک و دریافت سود 10 تا 15 درصدی نیست.

عضوسابق هیات مدیره بانک اقتصاد نوین تصدیق کرد: با خارج شدن سپرده‌های مردم از بانک ها، بانک‌ها دیگر قادر به پاسخگویی به بنگاه‌های اقتصادی نخواهند بود بنابراین تولید، کاهش می‌یابد.

پورمتین ضمن بیان این که "بانک‌ها برای هرمنطقه به صورت جداگانه باید سود شناوری در نظر بگیرند" اضافه کرد: درتهران بازده تسهیلات به مراتب بالاتر از مناطق محروم است به همین دلیل نباید نرخ سود پولی که در تهران جذب می‌شود با نرخ سود پولی که در منطقه دیگری جذب می‌شود یکسان باشد.

ارسال نظر

آخرین قیمت ها از کف بازار
سایر بخش های خبری