کد خبر 412113

رئیس کل بانک مرکزی:

گام، به مرحله اجرایی رسید/ بانک مرکزی، سیاست‌های خود را بر محور کنترل تورم و حمایت از رونق تولید متمرکز ساخته است

رئیس کل بانک مرکزی در اینستاگرام خود نوشت: طرح گواهی اعتبار مولد گام به مرحله اجرایی رسید.

به گزارش اقتصادآنلاین، عبدالناصر همتی رئیس کل بانک مرکزی در اینستاگرام خود نوشت: همانگونه که پیشتر گفته بودم، طرح گواهی اعتبار مولد گام به مرحله اجرایی رسید. و به حول قوه الهی، هفته آینده و در آستانه دهه مبارک فجر انقلاب اسلامی، با ظرفیت اولیه ۵۰ هزار میلیارد تومان تامین اعتبار، به تدریج از طریق تعدادی از بانک‌های دولتی و خصوصی در اختیار واحدهای تولیدی فعال کشور قرار می گیرد.

طرح گام، یکی از برنامه‌های بانک مرکزی با کمک نظام بانکی کشور است که در چارچوب مدیریت نقدینگی، تلاش خواهد کرد امکان تامین غیر تورمی سرمایه در گردش مورد نیاز زنجیره ی تولید را، خصوصاً برای واحدهای کوچک و متوسط، فراهم سازد. گواهی اعتبار مولد گام به عنوان یک ابزار بازار محور و با قابلیت نقل و انتقال، در بازارهای پول و سرمایه، تسهیلات جدیدی را برای تامین اعتبار بنگاههای تولیدی فراهم می سازد. در این طرح، تولیدکنندگان بر مبنای فاکتور خرید مواد اولیه و واسط از بانک عامل درخواست انتشار و تضمین گواهی اعتبار مولد در سررسید کرده و به بنگاه فروشنده مواد اولیه تحویل می‌دهند. فروشنده می تواند گواهی را تا سررسید نگه دارد یا می تواند به فروشنده مواد اولیه خود تحویل دهد یا اینکه در بازار سرمایه تنزیل کند. بانک مرکزی، سیاست های ارزی، پولی و اعتباری خود را بر محور کنترل تورم و همزمان، حمایت از رونق تولید و رشد اقتصادی غیر نفتی، متمرکز ساخته است و این سیاست را با قدرت ادامه خواهد داد.

photo_۲۰۲۰-۰۱-۲۴_۱۶-۴۳-۱۲

بیشتر بخوانید
ارسال نظر

  • شیری
    ۰ ۰

    جناب همتی تشکر از زحمات شما ولی تا با دنیا تعامل نداشته باشید در این‌حرکت توفیق چندانی نخواهید داشت. لطفا با مسئولین رده بالا حتی اگر منجر به برکناری شما بشه این مطلب را گوشزد کنید.

  • علی
    ۰ ۰

    همش آزمون و خطا . اقای همتی الکی طرح نده . کار از جایی دیگه خرابه. مردم را سرکار نزار.