کد خبر 405261

به‌کارگیری عملیات بازار باز؛

واکنش همتی به منتقدان بودجه۹۹/ سیاست‌های جدید ضد تورمی بانک مرکزی اعلام شد

رئیس کل بانک مرکزی از سیاستهای جدید این بانک برای کنترل تورم خبر داد و اعلام کرد: بانک مرکزی،ضمن استمرار مدیریت اضافه برداشت بانکها،با بکارگیری عملیات بازار باز،تلاش ‌می کند تا نرخ سود بازار بین بانکی را به گونه ای مدیریت نمایدکه نرخ تورم کاهشی باشد.

به گزارش اقتصادآنلاین، عبدالناصر همتی در تازه‌ترین یادداشت اینستاگرامی نوشت: " این روزها،با استناد به لایحه بودجه 99،فضای تبلیغاتی مملو از مطالب و شایعات درمورد بانکها ، روند تورم ، نرخ ارز ... می باشد. این فضاسازی ها، بطورمرتب و روزانه امنیت روانی اقتصاد کشور را نشانه گرفته است.

فارغ از اهداف گویندگان اینگونه مطالب، واقعیت این است که در اوج تحریم و فشار حداکثری و علیرغم تأثیرمقطعی اصلاح قیمت بنزین بر شاخص تورم، بانک مرکزی تدابیر لازم را برای تداوم کنترل و مهار تورم انجام داده است. برای سال آینده، ازجمله مهمترین برنامه ها، مجوزهایی است که در لایحه بودجه 99 آمده است و به این ترتیب خرید و فروش اوراق خزانه نقش کلیدی در کنترل نقدینگی و سیاست پولی پیدا کرده است.

در این راستا، بانک مرکزی، ضمن استمرار مدیریت موفق اضافه برداشت بانکها، با بکارگیری عملیات بازار باز، تلاش خواهد کرد تا نرخ سود بازار بین بانکی را به گونه ای مدیریت نماید که نرخ تورم درمدار کاهشی مورد نظر قرار بگیرد. بانکها باید، خود را با شرایط جدید سیاست پولی تطبیق داده و ترازنامه خودشان را نیز بر مبنای آن سامان بدهند.

اثرات این برنامه ها، خود را در کنترل تورم و رونق بخش غیر نفتی نشان خواهد داد .مردم عزیز اطمینان داشته باشند که علیرغم همه سختی های این‌روزهای اقتصاد کشور و ناملایمات یکماه اخیر ، بانک مرکزی، اقدامات ثبات ساز خود را با قدرت ادامه خواهد داد و هدف اصلی،که همان کنترل و کاهش نرخ تورم و تقویت رشد اقتصادی است، به یاری خدا و یاری مردم تحقق می یابد."

همتی

بیشتر بخوانید
ارسال نظر

 • ناشناس
  ۰ ۰

  اینا که شعار بود همه، برنامه اش کجاست؟ مثلا فکر چاپ اوراق و فروشش میشه برنامه؟ حالا بر فرض هم که بخرند ملت، از روز فروش خودش کنتور نقدینگی رو می چرخونه.

 • ناشناس
  ۰ ۰

  همچنان نرخ سود بانکی بالاست ، همچنان خلق نقدینگی بیش از 25 درصد رشد دارد ، با چه زبانی بگوییم ، والله ، بالله ، تالله نابود کردید اقتصاد این مملکت را چرا و به چه اجازه ای 6 سال تمام نرخ سود بانکی موهوم به عده ای سرمایه دار پرداخت کردید ، لعنت خدا بر شما که این ظلم بزرگ را انجام دادید ، نرخ سود و بهره باید فورا کاهش پیدا کند ، چرخش نقدینگی در اقتصاد کشور سبب رفع بیکاری و کاهش فقر میشود ، باید جلوی معاملات سفته گرایانه را در هر حوزه ای از طلا و سکه و دلار و ماشین و مسکن گرفت ، فشار ها بشدت بر روی مردم بالاس حتی اگر یک روز هم زودتر نرخ ها کاهش یابد و پولها به حرکت در بیاید بهتر است هر چه دیر تر شود عواقب خطرناک اجتماعی جبران ناپذیری خواهد داشت که تنها خدا داند

 • حواس جمع
  ۰ ۰

  تو این حدود 6 سال من یکی به شخصه هلاک این ضد تورمی هاتونم.... خدایا خودت نجاتمون بده

 • ناشناس
  ۰ ۰

  دلار 11تومنی هم که مرخص شد استاد!