کد خبر 344013

رئیس کل بانک مرکزی:

متمرکز شدن نقدینگی در بخش‌های پر‌بازده/ تغییر ترکیب کمیت‌های پولی برای پرهیز از رکود و حرکت به سمت رونق تولید

رییس کل بانک مرکزی در خصوص هدایت نقدینگی در اینستاگرام خود متنی را منتشر کرد.

به گزارش اقتصادآنلاین، عبدالناصر همتی، رئیس کل بانک مرکزی، در اینستاگرام خود نوشت: در بحث هدایت نقدینگی دو نکته مهم وجود دارد نکته اول مفهوم نقدینگی است: بخش عمده‌ای از حجم نقدینگی هم اکنون تبدیل به تسهیلات، اعم از تولیدی یا غیر آن، شده و یا توسط خود بانک‌ها، تبدیل به انواع دیگری از دارائی شده است که بخش عمده آنها، هم راستا با تامین هدف بهینه اجتماعی نبوده و اصلاح آنها ضرورت دارد. نکته دوم اینکه: نقدینگی در بخش‌هایی متمرکز می‌شود که بیشترین بازدهی (خالص از ریسک) را داشته باشد. لذا، برای هدایت نقدینگی به سمت تولید، باید، بازدهی بخش تولید، از طریق بهبود فضای کسب و کار، کاهش هزینه های تولید، بالا رفتن قدرت خرید مردم برای تقاضا و رشد صادرات، افزایش یابد تا انگیزه لازم برای سرمایه گذاری منتج به رونق تولید، ایجاد بشود. با توجه به ریشه شوک تورمی اخیر، بانک مرکزی در کنار سیاست مرتبط با نرخ ارز، سیاست پولی مناسب در شرایط فعلی را تغییر ترکیب کمیت های پولی برای پرهیز از رکود و حرکت به سمت رونق تولید می‌داند، تا با افزایش عرضه از فشار تورمی کاسته شود.

همتی

بیشتر بخوانید
ارسال نظر

  • ناشناس
    ۲ ۱

    تا زمانی که مردم احساس امنیت اقتصادی و مالی نکنند،هیچ کس در تولید سرمایگذاری نخواهد کرد.حق هم دارن،وقتی دلار و سکه در یک سال ۳۰۰٪ گران میشود، و یک سود راحت و بی دغدقه میدهد،چرا در تولید سرمایه گذاری کند و شب هم خوابش نبرد.

  • مهدی
    ۱ ۰

    سلام اقای همتی وقتی پول را در بانک سرمایه‌گذاری بیست درصد سود خالص می‌گیری و یک ریال به مملکت کمک نمیشود ولی همین پول در تولید بیاید مالیات تامین اجتماعی و همه سهم خواهی میکنند فعلا تولید صرفه اقتصادی ندارد چون موقع گرفتن مالیات بر درآمد سرمایه تولید کننده و تعاونیها و اصناف مجوزدار محاسبه نمیشود