کد خبر 287873

جدیدترین وضعیت پرداخت الکترونیک کشور

۹۰درصد تراکنش‌های بانکی موفق بوده‌اند/ رشد ۵.۲درصدی ارزش ریالی تراکنش‌های بانکی

«گزارش اقتصادی شاپرک»، بولتن تخصصی شرکت شبکه الکترونیکی پرداخت کارت (شاپرک)، حاوی اطلاعاتی از وضعیت پرداخت الکترونیک کشور در خرداد ۹۷ منتشر شد.

به گزارش اقتصادآنلاین، این گزارش در پنج بخش اصلی بر موضوعاتی چون «جایگاه شاپرک در اقتصاد ملی»، «شاخص‌های عملکردی شاپرک در خرداد ۱۳۹۷»، «کیفیت انجام خدمات پرداخت الکترونیک کارتی»، «بررسی عملکرد کلی شرکت‌های ارائه‌دهنده خدمات پرداخت» و «بررسی وضعیت بانک‌های صادرکننده و پذیرنده» متمرکزشده است.

 «گزارش اقتصادی شاپرک» به‌صورت دوره‌ای در راستای رسالت شاپرک مبنی بر اطلاع‌رسانی در فضای پرداخت الکترونیک کشور منتشر می‌شود و هدف از انتشار آن کمک به فعالان حوزه پرداخت الکترونیک کشور در عرصه‌های تصمیم‌گیری و اجرایی است.

شاپرک تیر 97

به ترتیب شرکت‌های به‌پرداخت، سپ، آپ، تاپ وبیشترین سهم را ازنظر تعداد تراکنش‌های شاپرکی خرداد ۹۷ را داشته‌اند.

شاپرک تیر 97

به ترتیب شرکت‌های به‌پرداخت، ایران‌کیش، سپ، پرداخت الکترونیک سداد و تاپ بیشترین سهم را ازنظر مبلغ تراکنش‌های شاپرکی خرداد ۹۷ را داشته‌اند.

شاپرک تیر 97

به ترتیب بانک‌های ملت، ملی، کشاورزی، پارسیان، صادرات و سپه بیشترین سهم پذیرندگی از کل تعداد تراکنش‌های شاپرکی را در خرداد ۹۷ داشته‌اند.

شاپرک تیر 97

به ترتیب بانک‌های ملت، ملی، صادرات، کشاورزی، سپه و پارسیان بیشترین سهم پذیرندگی از کل مبلغ تراکنش‌های شاپرکی را در خرداد ۹۷ داشته‌اند.

آمار تعداد و ارزش تراکنش های شاپرک

در خرداد ماه 1397 بالغ بر 1.653 میلیون تراکنش با ارزش 1.880 هزار میلیارد ریال در شبکه الکترونیک پرداخت کارت پردازش شده که نسبت به اردیبهشت ماه 1397 افزایش 0.35 درصدی در تعداد و 5.27 درصدی در ارزش ریالی داشته است.

26

تراکنش های خردادماه 1397 نسبت به ماه مشابه سال 1396 از نظر تعدادی 28.33 درصد و از نظر ریالی 35.65 درصد رشد داشته است.

30

نسبت ارزش تراکنش های شاپرک به نقدینگی 10.81 درصد و نسبت اسکناس و مسکوکات در دست اشخاص به نقدینگی 2.45 درصد است. سهم ارزش پرداخت الکترونیک شاپرک به تولید ناخالص داخلی 119.02 درصد است.

27

رشد اسمی ماهانه ارزش تراکنش های شاپرک در خرداد ماه 1397 نسبت به اردیبهشت ماه 97 برابر با 5.27 درصد است.

بر اساس آمار اعلام شده 90.16 درصد تراکنش موفق بوده است.

29

نسخه PDF گزارش اقتصادی شماره ۳۶ شاپرک را در اینجا ببینید.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر