{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} C {{weatherData.main.temp}}
کد خبر 252251

تدابیر بانک مرکزی برای مدیریت بازار ارز

بانک مرکزی با انتشار اطلاعیه‌ای جزییات سه برنامه این بانک برای کنترل بازار ارز شامل انتشار گواهی سپرده ریالی، انتشار گواهی سپرده ریالی مبتنی بر ارز و پیش فروش سکه بهارآزادی اعلام کرد.

به گزارش اقتصادآنلاین، یکی از دستاوردهای مهم اقتصادی دولت یازدهم آرامش در اقتصاد و ثبات بازارهای مختلف از جمله بازار ارز بوده است و چنین وضعیتی لازمه رشد و توسعه اقتصادی است.

در طول این مدت شاخص های اقتصادی کشور رو به بهبود گذاشت و افق امیدوارکننده ای ترسیم کرد. علی رغم روند مذکور، در یکی دو ماه اخیر بازار ارز دچار اختلال شد و قیمت ارز رشد غیرمنتظره ای را در پیش گرفت که با متغیرها و شاخص های کلان و بنیادین اقتصادی کشور تناسب ندارد بلکه عمدتاً متاثر از بداخلاقی ها، سیاسی کاری ها و القائات خارجی و عملیات سوداگرانه داخلی می باشد؛ تداوم این روند نگرانی هایی را برای هموطنان عزیز درخصوص حفظ ارزش دارایی های خود ایجاد کرده است، بانک مرکزی نگرانی هم میهنان را درک می کند و البته آن را در جهت منافع ملی و رشد و توسعه اقتصادی کشور نمی داند و برخود فرض می داند که از تمام امکانات برای برون رفت از وضعیت موجود و برگرداندن آرامش به بازار و حفظ و تداوم دستاوردهای حاصله استفاده کند و در این راستا برای ایجاد اطمینان در فعالان بازار درخصوص توانمندی مجموعه اقتصاد کشور نسبت به ایجاد آرامش و تامین ارز خارجی مورد نیاز تدابیری را اتخاذ کرده است که در زیر کلیات آن اعلام می شود:

انتشار گواهی سپرده ریالی:

به شبکه بانکی کشور اجازه داده می­شود از تاریخ ۱۳۹۶/۱۱/۲۸ به  مدت ۲ هفته نسبت به انتشار گواهی سپرده ریالی با نرخ ۲۰ درصد اقدام کند. اوراق مزبور با سررسید یک سال منتشر خواهند شد و نرخ بازخرید قبل از موعد آن ۱۴ درصد خواهد بود.

انتشار گواهی سپرده ریالی مبتنی بر ارز:

به شبکه بانکی کشور اجازه داده می­شود گواهی سپرده ریالی ارز بنیان با سررسیدهای ۱ و ۲  ساله منتشر کند. نرخ ریال مورد محاسبه در زمان افتتاح گواهی سپرده متوسط یک ماه قبل سامانه سنا خواهد بود و نرخ سود برای سررسیدهای یاد شده به ترتیب ۴ و ۴.۵ درصد خواهد بود و در سررسید، ارز یا معادل ریالی آن به نرخ متوسط یک هفته قبل سامانه سنا به دارنده اوراق پرداخت خواهد شد. در صورت بازخرید این اوراق قبل از سررسید، سود سپرده کوتاه مدت ریالی (۱۰ درصد) به دارنده اوراق پرداخت خواهد شد.

پیش فروش سکه بهارآزادی:

بانک مرکزی نسبت به پیش فروش شش ماهه سکه بهار آزادی با نرخ ۱۴ میلیون ریال و پیش فروش یک ساله سکه بهار آزادی با نرخ ۱۳ میلیون ریال از طریق شعب منتخب بانک ملی اقدام خواهد کرد.

ارسال نظر

 • ناشناس
  ۱ ۱

  اقتصاد انلاین، آیا الان با افزایش سود بانکی مشکلی نداری؟ به نظرت الان بانک مرکزی سود بالا میده اقتصاد کشور به هم نمیریزه؟

 • اعصب داغون له شده!
  ۰ ۱

  فروش اوراق سپرده نه تنها تاثیر گذار نخواهد بود بلکه به مشکلات بانکها هم اضافه خواهد کرد
  عواقب کاهش ۵٪ سود بانکی اونم ۱شبه رو نمیتونین تا ۵ سال آینده جمع کنید
  حالا باید دید الان که دلار ۵۰۰۰ تومان شده کل صادراتمون با این نرخ دلار چقدر بوده و چه شرکتهایی وابسته به چه نهادهایی چه مبلغی صادرات داشته اند
  در غیر این صورت کسایی که میگفتند باید نرخ سود بانکی رو کاهش بدیم تا مردم بیاین توی شرکتهای ما سرمایه گذاری کنند که چرخ اقتصاد بچره یا اینکه دلار باید بشه ۶۰۰۰ تومان تا صادر کننده و تولید کننده بتونن کار کنن
  کسایی مثل ... که مغز متفکر سیستم ارزی هستند رو به جرم خیانت به کشور اعدام کنید
  نتیجه حماقت های اقتصادی شما رو مردمی پس خواهند داد که شما به شکل قلک به آنها نگاه میکنید
  پایان این بازی اقتصادی دست شما نیست

آخرین قیمت ها از کف بازار
سایر بخش های خبری