{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} C {{weatherData.main.temp}}
کد خبر 214763

مدیر گروه بانکداری اسلامی پژوهشکده پولی و بانکی در گفت‌وگو با اقتصاد آنلاین:

مدیر گروه بانکداری اسلامی پژوهشکده پولی و بانکی بانک مرکزی با اشاره به اینکه در شرایط فعلی بانک‌ها با مشکل نقدینگی روبرو هستند، گفت: نمی‌توان به صورت دستوری سیستم بانکی را مجاب به کاهش نرخ سود کرد.

اقتصاد آنلاین - پارسا حافظی؛ کامران ندری، مدیر گروه بانکداری اسلامی پژوهشکده پولی و بانکی بانک مرکزی در گفت و گو با خبرنگار اقتصاد آنلاین، پایین آمدن نرخ سود سپرده را با کاهش نرخ سود تسهیلات مرتبط دانست و افزود: البته با همین نرخ سود فعلی هم تعداد زیادی از مردم شرایط دریافت تسهیلات را ندارند و باید دید که با چه تمهیداتی قرار است نرخ سودها کاهش یابد.

وی تاکید کرد: مادامی که مشکل نقدینگی بانک‌ها را حل نکنیم، نمی‌توان انتظار داشت که بانک‌ها نرخ سود سپرده‌های خود را به راحتی کاهش دهند. البته بانک مرکزی اضافه برداشت بانک ها را تبدیل به خط ارتباطی کرده و امکان استفاده از منابع بانک مرکزی را برای بانک ها فراهم آورده است. این روش یکی از راه های موثر برای پایین آوردن نرخ سود سپرده بانک ها محسوب می شود؛ زمانی که بانک‌ها بتوانند از منابع بانک مرکزی برای تامین کسری نقدینگی خود استفاده کنند، دیگر نیازی ندارند، برای جذب سپرده با یکدیگر رقابت کنند و نرخ سود سپرده خود را دائما بالا ببرند؛ البته همه این‌ها منوط به این است که بانک مرکزی تا چه اندازه به بانک‌ها اجازه برداشت از منابع خود را بدهد.

ندری در ادامه خروج سپرده ها از بانک‌ها را عامل رشد پایه پولی و به تبعیت از آن رشد نقدینگی دانست و اظهار کرد: رشد نرخ پایه پولی با کمی تاخیر باعث رشد تورمی نیز می‌شود.

این کارشناس اقتصادی با بیان اینکه پایین آمدن نرخ سود در اقتصاد باعث افزایش تقاضا خواهد شد. در صورتی که تولیدکنندگان مازاد ظرفیت داشته باشند، میزان تولید آن‌ها مثبت خواهد بود، اما اگر مازاد ظرفیت تولیدی در بنگاه ها وجود نداشته باشد پایین آمدن نرخ سود تسهیلات صرفا باعث افزایش تقاضا و در نهایت باعث ایجاد تورم و بالا رفتن قیمت‌ها می‌شود.

مدیر گروه بانکداری اسلامی پژوهشکده پولی و بانکی بانک مرکزی با بیان اینکه پایین آمدن نرخ سود سپرده باعث افزایش سرعت گردش پول می‌شود، خاطر نشان کرد: در آن صورت مردم موجودی خود را از حساب‌های سرمایه‌گذاری بلندمدت خارج و به حساب‌های کوتاه مدت منتقل خواند کرد؛ و در نتیجه با توجه به بالا رفتن سرعت گردش پول با کمی تاخیر آثار تورمی را در کشور شاهد خواهیم بود.

ندری در پایان با اشاره به پایین بودن میزان شفافیت در سیستم بانکی افزود: اگر برای کمبود نقدینگی بانک‌ها تلاشی صورت نگیرد در صورت پایین آمدن نرخ سود سپرده بانک‌ها، ممکن است باز هم از میزان شفافیت بانک‌ها کاسته شود و شاهد یک بازار غیر رسمی برای آن‌هایی که سپرده‌های بیشتری در بانک‌ها دارند و سود بیشتری هم دریافت می‌کنند باشیم.

ارسال نظر

 • ناشناس
  ۴ ۴

  مدیر گروه بانکداری اسلامی پژوهشکده پولی و بانکی بانک مرکزی اعلام نمایند این روش پانزی پرداخت سود تا کجا می تواند ادامه یابد ...

 • ناشناس
  ۵ ۲

  تا زمانی که سایر مسایل کشور حل نشود کاهش سود بانکی به ضرر مردم است ......اگه همه بانکها یجور سود بدهند دیگه کی تو بانک خصوصی پول میزاره....این یعنی از میان برداشتن بخش خصوصی....با اینکار فقط دارن تورم در سایر بازارها ایجاد میکنند

 • محمدی
  ۴ ۶

  ربا و ریا ،اقتصاد ایران عزیزمان را نابود کرده است بانکداری اسلامی یعنی سپرده قرض الحسنه و بدون پرداخت سود که در کشورهای پیشرفته انجام می شود و سود سپرده ها صفر است و سود وامها در حد ۳٪ و ۴٪ است و خداوند نیز به بانکداری و اقتصاد آنها رونق و برکت داده است ، بانکداری همراه با سود بالاتر از کارمزد ، ربوی است . سود سپرده ها را هر سه ماه یکبار ۵٪ کاهش دهید تا به صفر برسد و طبق فرمان خداوند ، قرض الحسنه شود و سود وامها را در حد چند درصد تعیین کنید تا جبران هزینه های بانک شود و از همه مهمتر ، حجم ریال را ابتدا ثابت نگه دارید تا تورم نیز نباشد و ارز دولتی را حذف کنید و اجازه دهید تا قیمت ارز بالا رود و واقعی شود ، در آن هنگام دولت با فروش ارز در بورس ارز ، اقدام به جمع آوری ریال کند و بدهی خود را به بانک مرکزی بپردازد تا در آنجا سوزانده و معدوم گردد و این کار را ادامه داده تا قیمت ارز پایین آمده و به قیمت دلخواه دولت محترم برسد ، پس از آن ، قیمت ارز باید با توجه به حجم ریال و توسط بازار و بورس ارزی تعیین شود . با این کارهای بسیار آسان ، بیشترمشکلات اقتصادی ایران حل خواهد شد .

  • ناشناس
   ۴ ۰

   چطور سود سپرده ها ربا می باشد ولی بهره تسهیلات نه؟ حضرت علی ع می فرمایند : عادلترین مردم کسی است که چیزی را که برای خود می پسندد برای دیگران نیز بپسندد.

 • نفر
  ۱ ۰

  سود بانکی باید با تورم هماهنگ بشود همین سود 15 درصدی هم 50 درصد از نرخ تورم بالاتر هست.
  ان موقع که بانکها برج می ساختند باید فکر امرزو را می کردند.
  بانکها باید از بنگاه داری و ملک و املاک را بفروشند تا نقدینگی خود را بتوانند تامین کنند.
  باکاهش سود بانکی رونق اقتصاد حتمی هست.

آخرین قیمت ها از کف بازار
سایر بخش های خبری