کد خبر 212101

افکار عمومی پذیرش افزایش نرخ ارز را دارد

سرانه هر تهرانی از سود بانکی چقدر است؟/ پرداخت سود بانکی؛ منشاء تورم

یک اقتصاددان با انتقاد از برخی نزدیکان به قدرت و سودجویان که افزایش نرخ ارز را دنبال می کنند، گفت: سرانه هر تهرانی در دریافت سود بانکی ۱۰.۵ میلیون تومان است که رقمی وحشتناک به شمار می رود.

حسین راغفر در پاسخ به پرسش خبرنگاری مبنی بر روند تورم و شاخص های کلان اقتصادی در دولت دوازدهم با توجه به سیاستگذاری ها و برنامه های وزرای پیشنهادی گفت: تورم برنده ها و بازنده هایی دارد که در ایران همواره افزایش نرخ آن منجر به برنده شدن عده ای می شود که هم اکنون هم به دنبال این هستند که این نرخ را افزایش دهند، به این معنا که تورم ارتباط نزدیکی با سیاست های اقتصادی دارد و باید دید چه سیاست هایی اتخاذ می شود که هم تولید رونق گیرد و هم تورم کنترل شود. به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از مهر، عضو هیات علمی دانشکده اقتصاد دانشگاه الزهرا افزود: شواهدی وجود ندارد که دولت بخواهد با سیاستگذاری ها و برنامه های خود زمینه ساز رونق تولید و کنترل تورم شود، ضمن اینکه بتواند تولید را افزایش داده، مصرف را کنترل کند و مانع از رشد تورم شود.

وی معتقد است تورم ریشه های متعددی دارد که یکی از آنها نظام بانکی است، به این معنا که سال قبل در کشور رقم قابل توجهی بابت نرخ سود بانکی توزیع شده و سرانه هر تهرانی در دریافت سود بانکی۱۰ و نیم میلیون تومان است که رقمی وحشتناک به شمار می رود و ناشی از تولید، نوآوری و خلاقیت نیست.

این اقتصاددان خاطرنشان کرد: پرداخت سود بانکی منشاء تورم است، اما عده ای که آن را پرداخت می کنند، از آن منتفع شده و در کنار افزایش نرخ سود بانکی به دنبال بالا رفتن نرخ ارز هستند و مدام آن را در رسانه ها مطرح کرده و به صورت سازماندهی شده در کریدورهای مجلس حضور می یابند و برای افزایش نرخ ارز رایزنی می کنند، به این معنا که اکنون افکار عمومی هم کاملا پذیرش افزایش نرخ ارز را دارند، بنابراین باید منتظر افزایش تورم باشیم.

وی ادامه داد: تورم ریشه در سیاست های غلط دولت دارد و نظام مالیاتی را نیز دچار مشکل کرده است، به این معنا که تولید را تنبیه، هزینه های آن را افزایش و رباخواری و سوداگری را ترغیب می کند.

راغفر افزود: امروز گروه خاصی که رسانه هم در اختیار دارند و در کانون های قدرت رفت و آمده کرده به دنبال افزایش تورم هستند تا از آن بهره بگیرند.

وی در پاسخ به پرسش دیگری بر آینده رشد اقتصادی نیز گفت: اعتقادی نداریم که رشد اقتصادی به مفهوم واقعی در ایران شکل گرفته باشد، چراکه بخش عمده ای از آن ناشی از افزایش تولید نفت و به کارگیری ظرفیت های تولید نفت و گاز بوده است. از سوی دیگر رشد صنعت خودرو و واردات حاشیه ای آن نیز در این موضوع اثرگذار بوده و بنابراین با توجه به تحریم هایی که در راه هستند و محدودیت هایی که بر سر توسعه برداشت از مخازن و تولید نفت وجود دارد، به نظر نمی رسد که چشم انداز مناسبی داشته باشد.

راغفر گفت: رشد اقتصادی منجر به افزایش تولید و اشتغال نشده و بنابراین به طور قطع تداوم آن نیز امکانپذیر نیست.

عضو هیات علمی دانشکده اقتصاد دانشگاه الزهرا گفت: منافع عده ای در قدرت، افزایش نرخ ارز را طلب می کند که به تبع آن افزایش قیمت کالاهای تولیدی و وارداتی رقم خواهد خورد و همین گردونه افزایش نرخ ارز را تشدید می کند و به تورم می انجامد.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر

 • رضا
  ۶ ۲

  دولت 4سال به حرف شما وامثال شما گوش کرد ونرخ ارز روتثبیت وبخش تولید ومسکن روسرکوب کرد و25درصد به سپرده ها سودخیالی داد تا بصورت نمایشی تورم رو رو پایین نشون بده....به چه قیمتی ؟؟به قیمت نقدینگی 13000000000000000000میلیاردی؟؟؟که بیش از نصف ان یعنی 650هزارمیلیارد تومن پول نقده ؟تا کی می توان این روند روادامه داد ؟کافیست تورم 2درصد بره بالای نرخ سود سپرده وسپرده گذاری دربانک دیگه صرفه اقتصادی نداشته باشه اونوقته که ارزوخواهیدکرد تورم سه رقمی نشه ....

 • ناشناس
  ۵ ۰

  90 در صد مردم بدبخت میشوند....

 • بی نام
  ۱ ۱

  یعنی بنظر شما بانکداری باید جمع بشود ؟؟ اگر سپرده گذاران پولشان را بردارند تکلیف بانکها چه میشود ؟؟؟ اصلا بانک کارش جذب سپرده و ارائه تسهیلات بر اساس توان سرمایه است .
  آیا شما بلند گوی لابی و مافیای مسکن هستید و میخواهید پولها از بانک خارج شود و در باتلاق مسکن گیر بیفتد ... شاید شماها از باتلاق در بیائید ؟؟؟

 • ناشناس
  ۰ ۰

  اوضاع بازار رو بهتر کنید، کسی به این یه قرون دوزاری که بانک میده راضی نیست. و اینکه لطفا همونقدر که راجع به بانک ها و سود مردم تحلیل می کنید، راجع به قاچاق هم تحلیل داشته باشید، کمر تولید کننده شکست

آخرین قیمت ها از کف بازار
سایر بخش های خبری