برای رفع سو اثر چک برگشتی چه کار کنیم؟

با اعلام شرایط جدید با ممنوع شدن ارائه دسته چک به مشتری دارای سابقه و اعلام شرایط جدید یکی ار روشهای گرفتن دوباره دسته چک رفع سو اثر چک است که این روزها رونق گرفته است.

برای رفع سو اثر چک برگشتی چه کار کنیم؟

بر اساس بخشنامه های بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران کلیه امور مربوط به رفع سوء اثر از چک‌های برگشتی اشخاص صرفا از طریق شعب و واحدهای تابعه بانک هاصورت می گیرد.

 
به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از میزان، بسیاری از افراد با چک سر و کار دارند و از آن برای خریدهای قسطی گرفته تا انجام معاملات ریز ودرشت استفاده می‌کنند.

در این میان ممکن است برخی اوقات چک های کشیده شده به هر دلیلی از جمله کم بودن موجودی یا مشکلاتی در پشت نویسی چک و … در بانک وصول نشود.

همچنین بالا رفتن حجم چک‌های برگشتی باعث شد تا بانک مرکزی شرایط سخت‌گیرانه‌تری را برای کسانی که چکشان برگشت خورده در نظر بگیرد که ممکن است به ممنوع شدن ارائه دسته چک به این افراد منجر شود.

یکی از راه‌های مهم برای فرار از این مشکل رفع به موقع سو اثر از چک‌ است و با سخت‌تر شدن شرایط ارائه دسته چک، درخواست‌ها برای این اقدام افزایش یافته است.

بر اساس بخشنامه های بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران کلیه امور مربوط به رفع سوء اثر از چک‌های برگشتی اشخاص صرفا از طریق شعب و واحدهای تابعه بانک هاصورت می گیرد.

تامین موجودی

مهم‌ترین روش برای رفع سو اثر چک تامین موجودی است و معمولا بیشتر مورد استفاده قرار می‌گیرد و در این روش صاحب حساب جاری مبلغ مندرج در متن چک برگشت داده شده را به حساب جاری خود واریز کند. پس از دریافت مبلغ چک از سوی کسی که چک در حساب وی کشیده شده است و اعلام رضایت کتبی از طرف او،‌ بانک نسبت به رفع سو اثر از آن براساس صورتحساب مشتری اقدام می‌کند.

مشتریان بانک‌ها برای رفع سو اثر چک‌های برگشتی ابتدا لازم است جهت اطلاع از وضعیت چک‌های برگشتی خود با در دست داشتن اصل شناسنامه و کارت ملی به شعبه‌ای که در آن حساب دارند مراجعه درخواست استعلام کنند.

لاشه چک برگشتی

راه حل دوم برای رفع سو اثر از چک‌های برگشتی ارائه لاشه چک به بانک توسط صاحب حساب جاری یا وکیل قانونی او است به طوریکه در این مورد آنها پس از اخذ لاشه چک از ذی‌نفع برای رفع سو اثر آن را به شعبه بانک ارائه می‌کنند.

ارائه رضایت‌نامه محضری ذی‌نفع چک به بانک

یکی از موارد مهم این است که صاحب حساب جاری مبلغ را به ذی‌نفع پرداخت کرده اما لاشه چک (به دلایل مختلف از جمله مفقود شدن،‌ به سرقت رفتن، سوختن و مواردی از این دست) به شعبه تحویل نمی‌شود، در این هنگام ذی‌نفع چک با حضور در دفتر خانه اسناد رسمی نسبت به چک مورد نظر رضایت خود را اعلام کرده و صاحب حساب جاری با ارائه رضایت نامه ممهور به مهر دفتر خانه به بانک، درخواست رفع سو اثر از چک موردنظر می‌کند.

واریز مبلغ چک به سپرده قرض‌الحسنه جاری و مسدود نمودن آن به مدت 24 ماه

حال اگر دسترسی به ذی‌نفع امکان پذیر نبود و صادر کننده چک قادر به ارائه لاشه چک یا رضایت نامه محضری ذی‌نفع به بانک نباشد، مشتری می‌تواند معادل وجه چک یا چک‌های برگشتی را به حساب جاری خود واریز و از شعبه کتبا درخواست کند که مبلغ یا مبالغ واریزی به حساب برای پرداخت چک یا چک‌های برگشتی نزد شعبه محسوب شود.

این مبلغ تا تعیین تکلیف قطعی چک یا حداکثر به مدت ۲۴ ماه قابل برداشت نیست و این امر در صورتی که حساب جاری مشتری نزد شعبه مفتوح و از سوی مراجع قضایی مسدود نشده باشد امکان پذیر است.

یکی دیگر از روش های رفع سو اثر چک ارائه حکم قضایی مبنی بر رفع سوء اثر از سوابق چک برگشتی است که در برخی موارد کاربرد دارد.

لازم به ذکر است که در صورت اقدام نکردن مشتری نسبت به رفع سوء اثر از سابقه چک برگشتی، سابقه هر چک برگشتی صرفاً پس از مدت هفت سال از تاریخ صدور گواهی‌نامه پرداخت نکردن آن، به صورت خودکار از سامانه اطلاعاتی بانک مرکزی رفع سوء اثر می‌شود.

همچنین بانک مکلف است بنا به درخواست مشتری و به منظور آگاهی وی از سوابق چک‌های برگشتی خود در سامانه اطلاعاتی بانک مرکزی، اقدام به ارائه صورت کامل تعداد و مشخصات چک‌های برگشتی فرد با درج تاریخ برگشت چک نماید.

ارسال نظر

 • مهدی
  ۱ ۱

  سلام مجلس راحت‌ترین قانون را وضع کرده چک برگشت شد حساب مشتری نابود در اسلام می‌گوید اگر کسی بدهکار بود بهش مهلت بدهید نه اینکه زندگیش را نابود کنید بعضی از شرکتها بعلت مشکلات مالی بصورت صوری از مشتریان برای گرفتن وام چک امانی گرفته‌اند سر سر رسید چک چک امانی برگشت زده شده است دادگاه حالا می‌گوید رسید امانی مد نظر نیست بایستی امانی بودن را در متن چک می نوشتید حالا کی نتواند از شرکت دولتی شکایت کند ما فقط می‌توانیم به خدا شکایت کنیم چون خداوند ناظر اعمال ما است حالا همین شرکتهای دولتی اکثرا چک برگشتی دارند پس چطور دسته چک میگیرند چطور وام می‌گیرند ولی اشخاص حقیقی نمی‌توانند بگیرند قانون اشتباه است اگر قانون درست باشد پس چرا اینقدر چک برگشتی داریمچرا بایستی مردم در دادگاهها سرگردان باشند

 • محمد دلداری
  ۳۹ ۶

  هفت سال پیش چک من به مبلغ 4200000تومان برگشت خورد ولی تاکنون شرایط مرور زمان شامل حالم نشده و چک خود بخود رفع اثر نشده ایا قانون جدیدی امده است...

 • عباس مقدسی
  ۶ ۰

  استعلام برگشتی سوئ برگشتی چک بدونم

 • هادی مرادی
  ۳ ۰

  چک برگشتی

  • Mohsen asghari
   ۵ ۱

   سلام من سال 91 چک برگشتی داشتم الان 9 سال از تاریخ چکم میگزره ولی کارتم سوخته بود وقتی به بانک مراجعه کردم از صدور کارت به علت همون برگشتی که عرض کردم امتنا کرد وقتی هم گفتم 9 سال گزشته گفت به ما ربطی نداره هنوز تو سیستم هست من از کجا باید اقدام کنم تا این استعلام حسابم سفید بشه

 • ناشناس
  ۴ ۱

  سلام چک برگشتی بدستم رسیده لاشه دستمه اما برگه گواهی عدم پرداخت که به چک منگنه میشه نیست ایا بانک چک رفع سواثرمیکنه؟

 • پردیس
  ۵ ۰

  من ۲۵روزه اقدام کردم برای رفع سو اثر و از سیستم پاک نمیشه ایراد از کجاس؟بانک میگه مقصر بانک مرکزیه،همچین چیزی وجود داره؟

  • ناشناس
   ۲ ۰

   سلام جناب من هم همین مشکل رو دارم ۳ هفته شده و کارمزدهای ۱۲تومنی هم کسر شده از حسابم و چک ها کاملا پاس شدن
   ولی هنوز استعلام بانکیم پاک نشده
   چکاری باید انجام داد؟؟

 • صادقی پور
  ۰ ۰

  سلام من چک برگشتی نداشتم ولی در سامانه بانک مرکزی چک برگشتی برای من ثبت شده وشماره سریال برگه چک نزد خودم است لطفا راهنمایی کنید

آخرین خبر ها