کد خبر 196345

در گزارش میدانی اقتصاد آنلاین با اهالی تالار شیشه‌ای عنوان شد:

اشاعه بی‌عدالتی در بازار سهام با کارمزد بالای کارگزارها /کارگزاری‌ها به فکر جیب خودشان هستند/ کیسه دوخته‌شده بانک‌ها برای جیب مردم

در حالی این روزها بازار سهام به دلیل کاهش حجم معاملات و نقدینگی ناخوش احوال است که کارمزد یک و نیم درصدی کارگزاری ها از معاملات سهام نیز با انتقاد بسیاری از سهامداران و سرمایه گذاران مواجه است.

شاید در نگاه اول دریافت این میزان کارمزد منطقی و رقم بالایی نباشد اما به باور بسیاری از سهامداران وقتی گردش نقدینگی در بازار بالا نیست ، گرفتن حدود یک و نیم درصد کارمزد از  سرمایه گذار صرفه ای  ندارد.

به گزارش اقتصاد آنلاین از مجموع 0.01515 یا به عبارتی 1.5 درصد کارمزد پرداختی از هر معامله سهم کارمزد کارگزاران به مجموع 0.008 یا 0.8 درصد است که بر اساس مصوبه هشتاد و چهارمین جلسه هیات مدیره سازمان بورس و اوراق بهادار مورخ 1386.10.30 سقف کارمد کارگزاران در معاملات سهامی که ارزش زمان معامله آنها 5 میلیون ریال یا کمتر باشد "بیست هزار ریال" تعیین شده است.

ازسرجمع 1.5 درصد کارمزد دریافتی از هر معامله جدای از کارمزد 0.8 درصدی کارگزار ،تا  0.0008 یا 0.08 درصد آن به عنوان کارمزد بورس ، 0.0003 یا 0.03 درصد به عنوان کارمزد سپرده گذاری ، 0.00025 یا 0.025 درصد آن به عنوان کارمزد مدیریت فناوری ، 0.0008 یا 0.08 درصد  آن به عنوان حق نظارت سازمان بورس و در نهایت تا 0.005 این کارمزد به عنوان مالیات دریافت می شود که در مجموع به 1.5 درصد یا 0.01515 هر معامله سهام یا حق تقدم دریافت می شود.

بر این اساس سقف کارمزد پرداختی در بازار سهام ایران برای هر خرید سهام یا حق تقدم 0.00486 یا 0.486 درصد و برای هر فروش 0.01029 یا 1.029 درصد است که در مجموع برای هر معامله 1.515 درصد محاسبه می شود.

سهم شرکت های کارگزاری برای دریافت کارمزد از مشتریان در هر یک از طرف های خرید و فروش  حداکثر 0.004 یا 0.4 درصد است که در مجموع به 0.8 درصد می رسد.

البته سودهای بانکی نیز بخشی دیگر از نارضایتی سهامداران  را تشکیل می دهد که برخی سهامداران در گزارش میدانی خبرنگار اقتصاد آنلاین از تالار شیشه ای به آن اشاره کردند.

آنها معتقدند بودند تا زمانی که سودهای بانکی برای جیب مردم کیسه دوخته اند حال بازار خوب نخواهد شد،بازاری که تابلوی آن نمایانگر دماسنج اقتصاد کشور است اما مدتی است رکود خلاصش نمی کند و کمی مورد غفلت متولیان واقع شده است.

کارمزد کارگزاری ها از منطق تا صرفه

یک بازنشسته بانک درپاسخ به سوال خبرنگار بورس اقتصاد آنلاین مبنی بر میزان رضایت خود شاز کارمزدهای کارگزاری ها گفت:از این کارمزد راضی هستم، البته بعضی سهامداران معتقدند که درصد دریافت کارگزاری ها زیاد است اما از نظر من یک عدد منطقی است.

اما کارمند یک شرکت خصوصی با بیان نارضایتی از کارمزد کارگزاری ها افزود: وقتی حجم معاملات در بازار پایین است دریافت این میزان کارمزد به صرفه نیست.

به اعتقاد این کارمند بخش خصوصی اگر بازار مثبت و شاهد سود دهی شرکت ها بودیم ، حدود یک و نیم درصد کارمزد کارگزاری ها منطقی بود.

وی این نکته را هم گفت که اگر در پرداخت به کارگزاری ها یک روز تاخیر داشته باشیم،تاخیر آن یک روز را از سهامدار دریافت می کنند.

در همین رابطه بازنشسته یک شرکت تولیدی نیز با ابراز نارضایتی از کارمزد کارگزاری ها بیان داشت: در شرایط کنونی وقتی سهمی می خریم و ضرر می کنیم ،این یک و نیم درصد برای سهامدار مقرون به صرفه نیست. وی معتقد است عدد کارمزد باید به نیم درصد نزول پیدا کند.

یک صادر کننده نیز در بیان نارضایتی خود از کارمزد کارگزاری ها اظهارداشت: کارمزد حدود یک و نیم درصد رقم منصفانه ای نیست ،چرا که بازار در حال رکود به سر می برد .

وی تصریح کرد:آنچه این روزها  شاهد هستیم پر شدن جیب کارگزاری ها و ضرر کردن سهامداران است.

این صادر کننده بخش خصوص افزود: در شرایط رکود سهامدار به جای انجام چند معامله در طول روز  مجبور است به یک معامله بسنده کند تا بیش از این در قبال پرداخت کارمزد کارگزاری نیز ضرر نکند.

کارگزاری ها به فکر جیب خودشان هستند

بازنشسته شرکت تامین اجتماعی نیز با اشاره به اینکه وقتی سهمی می خریم بیش از آنچه که بر روی تابلوی معاملات رخ داده با ضرر بیشتری مواجه می شویم،اظهارداشت: دریافت کارمزد حدود یک و نیم درصد از سوی کارگزاری فقط سهامدار را متضرر می کند.

وی با ابراز نارضایتی از برخی کارگزاری ها تصریح کرد:کارگزاری ها بیشتر به فکر جیب خودشان هستند،بعد از انتخابات نیز به جای رونق بازار شاهد رکود در بازار هستیم .

این بازنشسته تامین اجتماعی بر این باور است تا نقدینگی وارد بازار سرمایه نشود حال بورس خوب نخواهد شد.

بازنشسته دیگری از یک شرکت خصوصی با انتقاد از روند حرکتی بازار سرمایه گفـت: سهم می خریم تا برایمان سود آوری داشته باشد اما تابلوی بورس که آیینه تمام نمای اقتصاد کشور است تقریبا هر روز رنگ قرمز را با خود یدک می کشد.

وی به گزارشات خودرویی ها اشاره کرد وگفت: در این بخش گزارشات خوبی به سهامداران اعلام می کنند اما روی تابلوی بورس شاهد آثار برعکس اظهارات این گروه هستیم.

وی به وضعیت بانک ها نیز اشاره و خاطرنشان کرد: تا زمانی بانک ها با سودهای قابل توجهشان برای جیب مردم کیسه دوختند،انتظار برای ورود نقدینگی به بازار سرمایه بیهوده است.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر

 • بی نام
  ۴ ۲

  به خدا حرف دل ما سهامدارا رو زدید ؛کارگزاری ها فقط دارن جیبشون رو پر می کنن

 • م-س
  ۴ ۱

  بسیاری از سهامداران هنوز سود سهام خود را بااینکه از زمان پرداخت آنها چند ماه گذشته دریافت ننموده ان.
  مانند سود ولساپا و دکیمی و غیره.معلوم نیست که سهامدار به چه کسی مراجعه کند.؟

 • حمید رضا
  ۲ ۲

  چرا این کارگزاری ها نمیان شفاف سازی کنند .............

 • بی نام
  ۱ ۲

  والا ما هم همینو میگیم ،کارگزاری ها که برای خودشون دکان باز کردن

 • پویا
  ۲ ۲

  ممنون که از زبان ما حرف زدید؛شاید شما رسانه ها حرف ما رو به گوش همه این آقایون برسونید

 • ستاری
  ۲ ۲

  لطفا آقایون کارگزاری پاسخ دهند !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 • محمدرضا
  ۰ ۰

  موافق هستم این رسانه مصاحبه ای با مدیران کارگزاری داشته باشه اونا هم شفاف سازی بشه ؛خیلی از سهامدارا واقعیت موجود رو شاید ندونن

 • علی
  ۰ ۰

  به نظر من باید کارمزدها بر اساس خدماتی باشه که کارگزاری ها ارائه می دهند هر کارگزاری با ارائه خدمات بهتر می تونه کارمزد بالاتری هم بگیره
  الان با این قانون کارمزد ثابت هیچ فرقی بین کارگزاری خوب و بد وجود نداره و البته به غیر کارمزد یک و نیم درصدی کارگزایها کارمزد دیگه هم به عنوان تفاوت حداقل خرید که بابت خریدهای زیر پانصد هزار تومان است می گیرن که در خرید اوراق مشتقه مانند اوراق تبعی رعایت این حجم به هیچ وجه امکان پذیر نیست

 • رضا صادقي
  ۱ ۲

  از 1.5 درصد كارمزد هر خريد و فروش...0.5 درصد ماليات دولت است...در كشورهاي پيشرفته سهام داران ميتوانند با ارايه مدارك چنانكه در بازار سهام متضرر شده باشند اين مبلغ را از دولت پس بگيرند

 • ناشناس
  ۳ ۰

  از اون کارگزارها نگیرین . هر کسی هم جای اونا بود همین کارو میکرد . وقتی عده ای حاضرن هست و نیستشونو بدن سهام پاره هایی که با یک شاخص مصنوعی و دستوری نوسان میکنن دیگه تا آخرشو برو .