{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} C {{weatherData.main.temp}}
کد خبر 168293

روز گذشته در پی انتشار بخشنامه ارزی بانک مرکزی درخصوص گشایش اعتبارات اسنادی دیداری در بانک‌ها برخی رسانه ها برداشت های اشتباه داشتند و رقم هر دلار را ۳۶۰۰ تومان اعلام کردند. این در حالی است که مبلغ ۳۶۰۰ تومان برای هر دلار، رقمی است که برای محاسبه حداقل ۱۰ درصد پیش پرداخت اولیه (۳۶۰ تومان برای هر دلار) به عنوان مبنا قرار داده شده و به صورت علی الحساب در زمان گشایش اعتبار اسنادی دریافت می شود.

به گزارش اقتصادآنلاین، بنابراین، رقم 3600 تومان برای هر دلار تنها مبنای محاسبه برای پیش پرداخت اولیه است و به هیچ عنوان به معنای این نیست که رقم دلار، 3600 تومان در نظر گرفته شده است. 

تعیین رقم هر دلار در زمان معامله اسناد بدین صورت است که دو نرخ در نظر گرفته می‌شود؛ یکی نرخ بازار آزاد در زمان گشایش اعتبار و دیگری نرخ بازار آزاد در زمان معامله اسناد، سپس هر کدام از این نرخ ها که پایین تر باشد مبنای محاسبه و تسویه حساب قرار می گیرد. 

لازم به ذکر است گشایش اعتبار اسنادی بر این اساس به شرطی صورت می گیرد که بیش از 6 ماه از تاریخ تایید گواهی ثبت آماری نگذشته باشد. نرخ ارز آزاد در روز صدور گواهی ثبت آماری، میانگین نرخ فروش ارز آزاد یک روز کاری قبل از تاریخ صدور این گواهی مندرج در پایگاه اینترنتی www.sanarate.ir است.

همچنین درصورت گذشت بیش از 6 ماه از تاریخ تایید گواهی ثبت آماری، تامین ارز بابت معامله اسناد بر مبنای نرخ روز ارز آزاد خواهد بود.

ارسال نظر

آخرین قیمت ها از کف بازار
سایر بخش های خبری