کد خبر 164938

نرخ رشد ۹.۲ درصدی در فصل تابستان محقق می‌شود؟

توضیحات سیف درباره دلایل نرخ رشد ۷.۴ درصدی

رئیس کل بانک مرکزی، درباره چگونگی محقق شدن نرخ رشد ۹.۲ درصدی در فصل تابستان و رشد ۷.۴ درصدی در نیمه اول سال توضیح داد.

به گزارش اقتصاد آنلاین، طبق اعلام بانک مرکزی، بر اساس محاسبات مقدماتی انجام شده توسط اداره حساب های اقتصادی بانک مرکزی، بر پایه آمار و اطلاعات واصله از مراجع آماری ذیربط، تولید ناخالص داخلی به قیمت پایه و به قیمت های ثابت (100=1383)، در شش ماهه اول سال جاری نسبت به مدت مشابه سال گذشته، معادل 7.4 درصد رشد داشته است.

در همین خصوص سیف در کانال تلگرام خود نوشت، مهار تورم، دستیابی به رشد مثبت و بالای اقتصادی ، حفظ ارزش پول ملی و ثبات در بازار ارز از جمله اهدافی هستند که دولت ها همواره در تعقیب آنها می باشند. دولت یازدهم در شرایطی کار خود را آغاز کرد که رشد اقتصادی به رقم 6/8- درصد رسیده بود و تورم در سطوح بالای 40 درصد قرار داشت و ارزش پول ملی به کمتر از یک سوم خود کاهش یافته بود. خروج از این شرایط تدبیر خاصی را طلب می نمود و در چنین وضعیتی بود که تیم اقتصادی با اعتقاد به این اصل مسلم که سرمایه گذاری و رشد اقتصادی در فضای بی ثبات و متلاطم محقق نمی گردد، به درستی هدف خود را بر مهار تورم متمرکز نمود . از طرفی به منظور کاهش آثار جانبی منفی سیاست های ضد تورمی خود در بعد رشد اقتصادی ، مهار انتظارات تورمی از کانال ایجاد ثبات در بازار ارز در دستور کار قرار گرفت. اقدامات و سیاستهای پایه ریزی شده بر اساس رویکرد مذکور موجب گردید که نرخ تورم در سال 1393 به 15/6 درصد کاهش یابد که نسبت به سال 1392 به میزان 19/1واحد درصد کاهش داشت. همچنین بازار ارز کشور به نحو مطلوبی تثبیت گردید و تلاطم  ها و نوسانات این بازار  به خوبی مهار و روند نرخ ارز برای فعالین اقتصادی قابلیت پیش بینی و برنامه ریزی پیدا کرد. درجانب رشد اقتصادی شاهد بودیم که نرخ رشد اقتصادی پس از 2 سال مجدداً در سال 1393 به سطوح مثبت بازگشت و به 3 درصد رسید. لیکن شوک برون زای ناشی از کاهش قیمت نفت که از نیمه دوم سال 1393 آغاز گردیده بود باعث شد که رشد اقتصادی در فصل پایانی این سال به0/6درصد تقلیل یابد و استمرار کاهش قیمت نفت در سال 1394 در کنار استمرار تحریم های اقتصادی ظالمانه بر علیه کشور، باعث کاهش رشد اقتصادی گردید. علیرغم شوک منفی قیمت نفت و افت رشد اقتصادی ناشی از آن، ایران توانست ثبات اقتصادی خود را به نحو مطلوبی استمرار بخشد و بازار ارز با کمترین تلاطم مواجه شود. این در حالی بود که بسیاری از کشورهای صادر کننده نفت منطقه علاوه بر افت شدید رشد اقتصادی با از دست دادن ذخایر و کاهش قابل توجه ارزش پول ملی خود مواجه گردیدند.

در پاسخ به شرایط به وجود آمده حمایت از رشد اقتصادی با قوت بیشتری از سوی تیم اقتصادی دنبال شد در این راستا اقدامات متنوعی از سوی بانک مرکزی به عمل آمد که از جمله آنها می توان به مشارکت در بسته تحریک رشد اقتصادی ، حمایت از بنگاه های کوچک و متوسط و سیاست های اعتباری در حوزه تحریک بخش مسکن و هدایت منابع مالی به سمت ظرفیت های خالی اشاره نمود.

تصویب برجام و شکست دیوار تحریم های ظالمانه اقتصادی در پی دیپلماسی فعال دولت تدبیر و امید، باعث گردید که از 2 ماه پایانی سال 1394، روند تولید و صادرات نفتی ایران دگرگون گردد و این امر در سال جاری نیز استمرار داشته است. در پی افزایش ارزش افزوده بخش نفت، در فصل اول سال جاری شاهد رشد 5/4درصدی تولید ناخالص داخلی (به قیمت ثابت سال1383) بودیم.

با بهبود شرایط و گسترش پیامدهای انتشاری ناشی از آن و ظهور آثار سیاست های بکار گرفته شده جهت بهبود فعالیت بخش های تولیدی، بحمد الله در فصل دوم سال جاری تولید ناخالص داخلی کشور در مقایسه با فصل دوم سال 1394، معادل 9/2 درصد رشد یافت و بدین ترتیب در 6 ماهه اول سال جاری رشد اقتصادی در سطح 7/4 درصد تحقق پیدا کرد.

نکته مهم آن است که از تابستان سال جاری عملکرد رشد سایر گروه های اقتصادی اعم از کشاورزی، صنایع و معادن و خدمات در مقایسه با عملکرد رشد فصل اول بهبود یافته است و این امر حاکی از جهت گیری درست سیاست های متخذه در جهت تحریک بخش واقعی غیر نفتی است.

نکته دیگری که باید بدان توجه نمود لزوم ارتقاء و استمرار رشد اقتصادی غیر نفتی در آینده به همراه صیانت از دستاوردهای تورمی و ثبات و آرامش در اقتصاد است که مستلزم سازگاری و هماهنگی تمامی سیاست های اقتصادی در کشور همراه با تسهیل و ارتقای فضای کسب و کار خواهد بود.

امید است با اتکال به درگاه حضرت حق و اتخاذ سیاست های مناسب، علاوه بر تورم تک رقمی، رشد اقتصادی مطلوب نیز در سال جاری و در سال های آتی استمرار یابد و ثمرات اجرای سیاست های اقتصاد مقاومتی بیش از پیش نمایان گردد.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر

 • کارشناس
  ۶ ۱

  آقای سیف در حال حاضر برای حفظ ارزش پول ملی و ثبات در بازار ارز چه کار می کنید؟هر چه ارز گران تر شود مردم سرمایه شان را از بانک های ایرانی بیرون می کشند یا همه حمله به بازار مسکن می کنند و در ضمن ایرانی های مقیم خارج و توریست ها از آمدن و سرمایه گذاری در ایران امتناع می کنند

  • ناشناس
   ۲ ۰

   اين دولت هم مثل قبلي فقط به فكر آمارسازي و ... هست، اگر قرار باشد خارجي دلار وارد كند و تبديل به ريالي كند كه در عرض ٦ ماه بالاي ١٥ درصد (يعني ساليانه بالاي ٣٠ درصد) افت كند ولي با اين وجود هنوز تورم در مدار كاهشي ٨ درصدي باشد و رشد اقتصادي ٧/٤ درصد كه از معجزات است، هيچ وقت پولش را وارد نمي كند! مگر خارجي جيگر است كه در كشور بي ثباتي وارد شود كه سرمايه اش هر روز افت ارزش پيدا ميكند و فردا هم موقع خروج اصل و سود سرمايه چيزي گيرش نيامده باشد؟

 • شهروند عادی ریاضی بلد!
  ۶ ۱

  آقای کارشناس چطور با افزایش قیمت ارز توریست‌ها از آمدن به ایران امتناع می‌کنند وقتی قیمت خدمات به واحد پولی آن‌ها ارزان‌تر در می‌آید؟!!

  • ناشناس
   ۱ ۱

   نه اينكه سهم ما از توريسم بسيار بالاست تنها نفع خارجي در توريسم را مثال ميزنيد؟ البته كه توريست خارجي هم بخاطر تورم بايد بيشتر پرداخت كند ولي من سرمايه گذار خارجي فردا دلار وارد كنم، تبديلش به ريال كنم ولي چندماه ديگر بخاطر كاهش ارزش ريال همان سرمايه اوليه ام را هم به دلار نداشته باشم، مگر ديوانه ام سرمايه گذاري كنم؟ شهروند رياضي بلد مغالطه گر، شما توريست خارجي كه مصرف كننده است را نمي توانيد با سرمايه گزار خارجي مقايسه كنيد، البته ميدانم كه ميدانيد، شما دلالي هستيد كه از افزايش نرخ ارز سود ميبريد!

 • ناشناس
  ۸ ۰

  آقای سیف ، چگونه در سایه رکود شدید به رشد اقتصادی رسیده اید؟ ! ! ! این عدد ها و درصد ها را از کجا آوردید ؟ ! ! یک سری به شهرکهای صنعتی بزنید و یک سری به بازار تا میزان رشد واقعی را ببینید .

 • مهدی
  ۲ ۰

  سلام آقای سیف در مدت ده سال گذشته سرمایه‌ای بخش خصوصی و تعاونیها واصناف جوازدار به یک سوم تقلیل پیدا کرده این یعنی افراد فعال و زحمتکش در حال نابودی هستند فقط در این مدت ده ساله کسانی موفق بوده‌اند من پولشان را در بانک گذاشتند و یک ریال همه مالیات بر ارزش افزوده و مالیات بر درآمد ندادند

  • ناشناس
   ۲ ۱

   شما جوك ميگي؟ كساني توي اين ده ساله بيشتر از همه ضرر كردن كه پولشان توي بانك بوده، سال ٨٥ ملك چند بود؟ دلار چي؟ الان چند هستن و چند در صد توي ١٠ سال سود گرفتن؟ اتفاقا بيشتر از همه كساني موفق بودن كه مثل شما دلال نامحترم به شغل ناشريف دلالي روي آوردن و بدون دادن ماليات و توليد فقط باعث گراني و توي شيشه كردن خون مردم شدن! منتها الان چند وقته از اينكه پول توي بانكهاست ناراحتن به هر بهانه اي ميخوان دولت رو پشيمون كنن و دوباره به اسم توليد و رشد اقتصادي تا ربا و نزولخوري دلالي رو به راه بيندازن. نتيجه اش دلار ٤٠٠٠ توماني كه ميبينيد! نزولخوري بسيار بهتر از دلالي و ايجاد گراني و فقر هست، چون به قول شما نزولخوري (كه با تورم واقعي نبوده و نيست) حداكثر هزينه توليد بالا ميره و توليد كننده ورشكست ميشه ولي در دلالي و تورم بدون ايجاد اشتغال و توليد يك ملت به فقر و فلاكت كشيده ميشن.