کد خبر 147947

الزام بانک‌ها به مشارکت در کارت اعتباری

به سود بانکی بالاتر از نرخ مصوب اعتماد نکنید

معاون نظارتی بانک مرکزی در نشست خبری امروز خود با خبرنگاران با تاکید بر عدم اعتماد مردم به نرخ های سود سپرده که بالاتر از نرخ مصوب شورای پول و اعتبار است، گفت: اگر افراد اقدام به سپرده گذاری کردند و مشکلی پیش آمد مسئولیت با خودشان است.

به گزارش خبرنگار اقتصاد آنلاین، فرشاد حیدری در ادامه از الزام بانک ها برای مشارکت در طرح صدور کارت مرابحه خبر داد و گفت: میزان تسهیلات اعطایی بانک‌ها مدام رصد می شود و بانک هایی که در این زمینه فعال نباشند نمره منفی می‌گیرند.

وی افزود: سقف کارت اعتباری برای هر شهروند ٥٠ میلیون تومان است  و با توجه به امکان پیگیری از طریق کد ملی امکان دور زدن مصوبه وجود ندارد. حساب های ویژه و صندوق های قرض الحسنه بررسی شدند و چندین مورد که نرخ سود بالای ١٥ درصد پرداخت می کردند به هیات انتظامی بانک ها معرفی شدند اما عمده بانک ها به مصوبه شورای پول و اعتبار پایبند هستند.

حیدری با اشاره به اینکه شبکه بانکی اجازه پرداخت تسهیلات به زیر مجموعه های خود ندارد، گفت: این موضوع به صورت ضربدری نیز ممنوع است مگر با مجوز بانک مرکزی که بانک مرکزی هم در این زمینه مجوز نمی دهد. در مورد کارت های اعتباری فعلا کارمزدی دریافت نمی شود اما به دنبال آن هستیم که در آینده تخفیفاتی  از سوی فروشنده به نفع خریداران اعمال شود تا برای خرید تشویق شوند.

وی خاطر نشان کرد: حداقل سن مجاز برای دریافت کارت اعتباری ١٨ سال است و ارایه کارت از سوی بانک ها با شرط سپرده گیری از  مشتری غیر قانونی است.

معاون نظارتی بانک مرکزی با یادآوری اینکه ما در زمینه کارت اعتباری دیر اقدام کردیم و در سایر کشورها سال هاست که کارت اعتباری مورد استفاده قرار می گیرد، گفت: در حال حاضر امکان صدور کارت اعتباری برای افراد خارج از جغرافیای کشور وجود ندارد.

 

بیشتر بخوانید
ارسال نظر

 • مردمپرست
  ۷ ۰


  بی ارزش ترین پول دنیا, ریال ایرانی ...بلاخره در دنیا در فقر و بدبختی اول شدیم و میمانیم.
  عصرایران - قیمت دلار در سال 1384 ، زمانی که محمود احمدی نژاد رئیس جمهور شد و دولت را تحویل گرفت ، 902 تومان بود و(صبح روز دهم مهر1391) به مرز 3000 تومان رسیده است!
  این اعداد نشان می دهند دلار در این سال ها حدود 3.3 برابر شده و به همین میزان نیز از ارزش پول ملی کاسته شده است.
  همچنین زمانی که احمدی نژاد به عنوان رئیس جمهور سوگند خورد که "درحراست از مرزها و استقلال سیاسی و اقتصادی و فرهنگی کشور از هیچ اقدامی دریغ نورزد" (اصل 121 قانون اساسی) و بر روی صندلی ریاست جمهوری نشست ، هر قطعه سکه بهار آزادی 96 هزار تومان بود ولی امروز یک میلیون و 160 هزار تومان است که افزایشی قریب به 13 برابری را نشان می دهد.*
  تازه ترین نرخ برابری ارزهای مختلف اعلام شده توسط صندوق بین المللی پول نشان می دهد ریال ایران در برابر دلار کم ارزشترین پول در بین کشورهای محاسبه شده است.

  به گزارش جهان، در گزارشی که صندوق بین المللی پول از نرخ برابری ارز کشورهای مختلف اعلام کرده است ریال ایران در بین کشورهای مختلف جهان در برابر دلار آمریکا بی ارزش ترین پول می باشد.

  این در حالی است که در چند سال گذشته خبرگزاری بلومبرگ اعلام کرده بود، ریال ایران دهمین پول کم ارزش دنیاست. بر اساس آن گزارش در سال ۲۰۰۵ میلادی هر دلار آمریکا برابر ۸ هزار و ۷۶۴ ریال بود، کم ارزش ترین پول خارجی در برابر دلارآمریکا لیر ترکیه بود که هر دلار آمریکا بیش از یک میلیون و ۵۰۰ هزار لیر ترکیه ارزش داشت.

  بر اساس این گزارش، پزو کلمبیا با نرخ برابری ۱,۸۹۶ و واحد پول کره جنوبی با نرخ برابری ۱,۱۷۲ سومین واحد پول بی ارزش جهان در برابر دلار میباشد.

  بدین ترتیب ریال ایران در فاصله ۶ سال به کم ارزش ترین پول جهان در برابر دلار آمریکا تبدیل شده است.

  گفتنی است حفظ ارزش پول ملی مهمترین وظیفه بانک مرکزی و دولت است.

  جا دارد به دولتمردان غارتگرء ,نهم ودهم و یازدهم و با پشتیبانی رهبر عزیز ,به خاطر حمایت از اموال ملی مردم ایران,و حفظ ارزش پول ملی به صورت انقلابی و جهادی!! ,این پیروزی ها و موفقیتهای بزرگ را تبریک و خدا قوت بگوییم.

 • ناشناس
  ۰ ۰

  چشممم عباس اقااااا

 • ناشناس
  ۱ ۰

  ما که 3 ساله 24% سود ماهانه میگیریم و الان هم تو صندوق بانک.... سپرده گذاری کردیم و 23% سود ماهانه میگیریم ،هیچ مشکلی هم نداشتیم.

 • ناشناس
  ۱ ۱

  من که ۳۰٪میگیرم