دیدگاه : ۱۶
جزییات پرداخت وام ازدواج؛

متقاضیان برای دریافت وام ازدواج به کجا مراجعه کنند؟

مبلغ جدید وام ازدواج در ماه پایانی سال گذشته تعیین و در تاریخ دهم فروردین امسال به شبکه بانکی ابلاغ شد. حداقل مبلغ مشخص شده برای هر یک از زوجین در سال ۱۴۰۱، ۱۲۰میلیون تومان است که در صورت داشتن شرایط سنی خاص به ۱۵۰میلیون تومان افزایش می‌یابد. اگر چه پس از ابلاغ این بخشنامه توسط بانک مرکزی حواشی مبنی بر اینکه برخی شعب در مهلت مقرر بخشنامه‌ای دریافت نکردند به میان آمد اما گفته می‌شود متقاضیان برای ثبت درخواست وام ازدواج خود باید به سامانه تسهیلات قرض‌الحسنه ازدواج بانک مرکزی مراجعه کنند و مشکلی پیش نمی‌آید.

اقتصادآنلاین – سیده زینب رزم گیر؛ طبق موافقتی که توسط نمایندگان مجلس در هفته سوم اسفندماه به عمل آمد، تسهیلات قرض‌الحسنه ازدواج برای زوج‌هایی که تاریخ ازدواج آنها بعد از ابتدای سال ۱۳۹۷ بوده، یک میلیارد و ۲۰۰میلیون ریال با دوره بازپرداخت ۱۰ساله (یعنی با اقساط ماهی حدود یک میلیون تومان) و تسهیلات قرض‌الحسنه ازدواج برای مردان زیر ۲۵سال و زنان زیر ۲۳سال، یک میلیارد و ۵۰۰میلیون ریال تعیین شد. 

بالاخره پس از گذشت بیش از سه هفته، دهم فروردین ماه بود که بانک مرکزی بخشنامه اعطای تسهیلات قرض الحسنه ازدواج را به شبکه بانکی ابلاغ و تاکید کرد حداکثر طی یک هفته از تاریخ وصول این نامه، موضوع به واحدهای اجرایی ذی‌ربط در سراسر کشور ابلاغ شود اما پس از گذشت یک هفته همچنان برخی شعب بخشنامه‌ای دریافت نکرده بودند. 

با این حال مدیرکل عملیات پولی و اعتباری بانک مرکزی در آخرین روز از این مهلت گفت که در حال حاضر تمامی بانک‌ها از جمله بانک‌های دولتی و خصوصی آمادگی لازم برای ارائه تسهیلات قرض‌الحسنه ازدواج به متقاضیان را دارند.

بانک‌ها همکاری لازم را در پرداخت وام ازدواج دارند

فردای اتمام مهلت نیز دبیر شورای هماهنگی بانک‌های دولتی، علیرضا قیطاسی گفت که بانک‌ها همکاری لازم را در پرداخت وام ازدواج دارند، اما اگر به هر دلیلی مشکلی در این زمینه وجود داشت، متقاضی می‌تواند در سامانه ثبت شکایت در سایت بانک مورد نظر، نسبت به ثبت شکایت خود اقدام کند که در ۲۴ ساعت رسیدگی خواهد شد. 

همچنین او این اطمینان را داد که بانک‌ها همراهی کامل را در این زمینه خواهند داشت و مشکلی در این زمینه وجود ندارد. همچنین وی بیان کرد که متقاضی باید در سامانه ثبت نام کند و بعد از تکمیل مدارک، بانک مورد نظر بر اساس منابع و ظرفیت آن به متقاضی معرفی می‌شود. بر اساس آمار، ۹۰درصد افراد متقاضی وام ازدواج در سال ۱۴۰۰، تسهیلات خود را دریافت کرده‌اند و بانک‌ها همکاری بسیار خوبی را در این زمینه داشته‌اند.

گفتنی است طبق آمار اعلام شده تا شانزدهم فروردین ماه ۱۴۰۱، حدود ۶۵ هزار نفر در سامانه بانک مرکزی برای دریافت تسهیلات ازدواج ثبت‌نام کردند و پنج هزار نفر در مرحله تکمیل مدارک قرار گرفتند.

برای درخواست وام ازدواج به بانک‌ها نروید!

به گفته رییس دایره اعتبارات بانک‌ها در بانک مرکزی زوجین می‌توانند هر زمان که مایل بودند با مراجعه به سامانه تسهیلات قرض‌الحسنه ازدواج بانک مرکزی به نشانی ve.cbi.ir نسبت به ثبت‌نام برای وام ازدواج اقدام کنند و پس از تکمیل فرم مربوطه، کد رهگیری ۱۰ رقمی ارسال می‌شود.

پس از تعیین شعبه توسط بانک مرکزی، متقاضیان ۱۲روز کاری فرصت دارند که به بانک و شعبه مربوطه مراجعه و نسبت به تکمیل مدارک که زمان ۴۵روزه در نظر گرفته شده اقدام کنند. پس از تکمیل مدارک تسهیلات پرداخت می‌شود.

وام ازدواج به چه کسانی تعلق می‌گیرد؟

زوج‌هایی که هر دو واجد شرایط سنی اعلام شده باشند (مردان زیر ۲۵سال و زنان زیر ۲۳سال)، در مجموع ۳۰۰میلیون و اگر تنها یکی از آنها در این دسته‌ها قرار بگیرد در مجموع ۲۷۰میلیون و اگر هیچکدام در این بازه سنی قرار نگیرند در مجموع ۲۴۰میلیون تعلق می‌گیرد. 

گفتنی است این تسهیلات تنها به زوج‌های کمتر از ۵۰سال پرداخت می‌شود و هر ایرانی نیز تنها یک بار می‌تواند از تسهیلات قرض‌الحسنه ازدواج استفاده کند.

برای وام ازدواج چه مدارکی لازم است؟

به گفته مدیرکل عملیات پولی و اعتباری بانک مرکزی، مدارک موردنیاز برای دریافت وام ازدواج شامل سند ازدواج، کارت ملی و شناسنامه زوجین و مدارک مرتبط با ضامن معتبر به همراه کپی تمامی موارد است. همچنین گفته می‌شود ضمانت‌هایی که برای این تسهیلات در نظر گرفته شده از طریق اعتبارسنجی و حداکثر سفته و یا یک ضامن معتبر است.

در حالی که برخی ادعا کردند که شعب بانک‌ها برای دادن وام قرض‌الحسنه ازدواج درخواست کارت پایان خدمت می‌کنند اما مدیرکل عملیات پولی و اعتباری بانک مرکزی آن را رد کرده و این خبر و ادعا را دروغ سیزده خواند.

این مطلب برایم مفید است
۸۸ نفر این پست را پسندیده اند
ارسال نظر

 • اصغر جعفرپور
  ۵ ۰

  لطفا بااین خبرهای توخالی نمک برزخم مردم نریزید بانکها پشیزی برای اخبارشما وعالیترین مقامات کشور قایل نیستندفقط هوچی گری است ودیگرهیچ

 • کریم غلامی
  ۴ ۰

  من چند بار به پست بانک مراجعه کردم برای گرفتن کد رهگیری وام ازدواج دخترم میگند سایت بانگها بسته یا جواب نمیدهد خواهشمندم برای گرفتن وام ازدواج تسهیلات لازم را مبذول فرمائید

 • مهسا
  ۵ ۲

  ما الان شش ماهه ثبت نام کردیم ولی هنوز منتظر تعیین شعبه هستیم

 • ناشناس
  ۲ ۰

  سلام
  من از مهر ماه 1400ثبت نام کردم برای وام اصلاً هیچ پیامکی برام ارسال نشده نمی‌دونیم چیکار کنیم دولت داره گدایی می‌کنه اون وقت پول ملت رو دارن خرج کارای خودشون میکنن

 • محدثه
  ۲ ۰

  ما ۷ ماهه ثبت نام کردیم و خبری از تعیین شعبه نیست

 • Mehdi
  ۵ ۰

  سلام. من مراجعه کردم گفتن سه تا ضامن باید بیاری هرکی گفته یک ضامن برو از همون وام بگیر.فقط حرف میزنن.

 • لیِلا
  ۳ ۰

  مگه افراد بالای پنجاه حق ازدواج ندارن؟ و نیاز اقتصادی ندارن؟ چرا وام‌تعلق نمیگیره؟

 • بهنازمافی
  ۰ ۱

  من قبل سال جدیدمهرماه ثبت نام کردم هنوزخبری نیست رسیدگی کنید توروخدا

 • فاطمه
  ۳ ۰

  چرت بخدا عمرن به کسی وام بدن من که کلافه شدم بس ضامن بردم وقبول نکردن مجبور به انصراف شدم

 • نگار
  ۰ ۰

  من ازدواج دومم میگن به تو وام تعلق نمیگیره درصورتیکه ازدواج اول هم من وام دریافت نکردم جریان چیه

 • عبدالله حزابی
  ۲ ۱

  سلام

 • محمد آرام قانعی
  ۱ ۰

  من از سنندج برای دریافت وام ازدواج به بانک تجارت مراجعه نمودم که متاسفانه آقای رئیس بانک می فرماید که باید یک ضامن کارمند و یک بازنشسته با نامه کسر حقوق وسفته به مبلغ یکصد و شصت میلیون تومان باید تهیه شود لطفاً بفرمایید این حرف رو ماباید اجرا کنیم یا این بخشنامه . اصلا این بخش نامه رو هیچ یک از شعب بانک تجارت سنندج اجرا نمی کنند . لطفاً این حرف رو به گوش مسئولان برسانید صحبتی که می فرمایند یک ضمانت اجرایی رو هم بگذارید تا اون بانک که رعایت نمی کندبرخورد شود

 • علی
  ۱ ۰

  با سلام...معلوم نیست چی میگن من از برج ۹ تا الان ثبت نام کردم و همه میگن آشنا داشته باشی فقط کارت راه میفته

 • ناشناس
  ۰ ۰

  الکی همش اصلا ثبت نام بانک ها کلا بسته است آخه تا کی

 • ناشناس
  ۰ ۰

  ضامن رسمی از کجا بیاریم

 • شهناز نیکبخت
  ۰ ۰

  شکایت دارم از بانک تون ۶

دیگر رسانه‌ها