تحریریه اقتصادآنلاین
دیدگاه : ۰
معاون فنی و نظارت سازمان نظام پزشکی؛

نسخه الکترونیک نیاز به اصلاح دارد

معاون فنی و نظارت سازمان نظام پزشکی، مشکلات اجرای نسخه الکترونیک را موجب سردرگمی مردم و جامعه پزشکی توصیف کرد.

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از صدا و سیما، «علی سالاریان» گفت: اینکه اینترنت قطع می‌شود پیامک‌ها گاهی ارسال نمی‌شود و کد رهگیری در برخی از مواقع در دست بیمار نیست و پزشک هم برای اینکه نسخه بنویسید دارو تجویز کند یا آزمایش درخواست دهد باید سه بار وارد این سیستم شود و دردسر آفرین است، این سیستم قرار بود برای سرعت بخشی در ارائه خدمات باشد؟ پس چرا دسترسی به آن دچار مشکلات زیر ساختی است.

وی افزود: ما شکایت‌های بسیاری از ده‌ها شهر مختلف کشور دریافت کردیم که نشان می‌دهد مردم و پزشکان با این شیوه اجرایی نسخه الکترونیک مشکل دارند و ما نسخه الکترونیک را برای رفع مشکلات مردم می‌خواهیم نه اینکه جامعه پزشکی و مردم ناراضی باشند.

معاون فنی و نظارت سازمان نظام پزشکی با بیان اینکه سیستم اجرای نسخه الکترونیک دسترسی آسانی ندارد، ادامه داد: در این طرح؛ دسترسی به کد‌های دارویی و آزمایشگاهی برای پزشکان؛ داورخانه‌ها و بخش‌های پاراکلینیک مثل آزمایشگاه با مشکل روبه‌رو کرده است به این صورت نسخه‌ای صادر می‌شود و داروخانه می‌خواهد درخصوص دادن داروی جایگزین یا مشابه با پزشک مشورت کند و این امکان برای داورخانه و پزشک وجود ندارد.

سالاریان درباره اینکه این مشکلات چرا پیش از اجرایی طرح بیان نشد؛ گفت: هم وزیر بهداشت و هم بیمه‌ها موافق این نبودند که به این زودی نسخه الکترونیک مستقر شود، اما قانون الزام کرد از یکم دی ماه سال جاری این طرح اجرایی شود، اما سازمان نظام پزشکی مخالف است و مردم و جامعه پزشکی که کاربر این طرح هستند هم راضی نیستند و تنها رضایت از آن بیمه هاست.

وی همچنین افزود: قانونگذار وظیفه پایش و نظارت بر امضای الکترونیک را بر عهده نظام پزشکی گذاشته است.

معاون فنی و نظارت سازمان نظام پزشکی ادامه داد: هم اکنون برای نیمی از ۲۰۰ هزار پزشکی که فعال هستند، کارت الکترونیک ایجاد شده است؛ کارت الکترونیک لازمه استقرار امضای الکترونیک است.

سالاریان در پاسخ به سوال خبرنگار خبرگزاری صدا وسیما درباره علت پیش نرفتن ایجاد امضای الکترونیک همپای نسخه الکترونیک، گفت: سازمان نظام پزشکی از ابتدا به این معترض بود که این شیوه اجرای سریع نسخه الکترونیک قابلیت اجرایی ندارد و علت آن هم اینست که این طرح قراربود با هدف سرعت بخشی در ارائه خدمات سلامت بکار رود و درکنار آن امضای الکترونیک هم ایجاد شود، اما چرا نسخه الکترونیک فقط از اول دی ماه امسال اجرایی شد و چرا بخش‌های دیگر قانون مورد توجه قرار نگرفت.

وی با بیان اینکه هزینه حذف ده میلیون دفترچه بیمه از آن سازمان‌های بیمه گر شده است، ادامه داد: بسیاری از پزشکان عطای بیمه‌ها به لقایش بخشیده اند، فشار وارد کردن نسخه الکترونیک؛ رایانه‌ای که باید استفاده شود؛ کاربری که باید اطلاعات را وارد کند و هزینه اینترنت همه وهمه به گردن جامعه پزشکی افتاده است و پزشک در این مشکلات دچار استیصال می‌شود و در نهایت بیمار آزاد ویزیت می‌کند.

معاون فنی نظارت و سازمان نظام پزشکی با بیان اینکه اینجا یک بازی برد و باخت رخ داده است، گفت: برد در طرح نسخه الکترونیک از آن بیمه هاست و باخت از آن سازمان نظام پزشکی و مردم است.

سالاریان تاکید کرد: سازمان‌های بیمه گر باید منابعی که از این طرح بدست می‌آید را صرف اصلاح این طرح کنند؛ چون نسخه نویسی الکترونیک نباید متوقف شود بلکه باید اصلاح شود و هزینه‌هایی که به مطب تحمیل می‌کند را از محل در آمد‌های حاصل از این طرح پرداخت کنند.

وی درباره مزایای طرح نسخه نویسی الکترونیک گفت: این طرح درمان القایی را کاهش می‌دهد و کنترل بر فرایند درمان بیشتر می‌شود، اما این فرایند نیازمند اصلاح است و تا رضایت همه ذی نفعان جلب شود.

معاون فنی نظارت و سازمان نظام پزشکی درباره بستر‌های لازم برای امضای الکترونیک نیز تاکید کرد: همه بستر‌های لازم برای اجرای امضای الکترونیک وجود دارد، اما پس از اصلاح شیوه فعلی این طرح؛ اطلاعات مربوط به امضای الکترونیک را در اختیار سازمان‌های بیمه گر قرار می دهیم.

حجم ویدیو: 6.61M | مدت زمان ویدیو: 00:01:37
منبع: خبرگزاری صدا و سیما
این مطلب برایم مفید است
۰ نفر این پست را پسندیده اند
ارسال نظر

دیگر رسانه‌ها