کد خبر 557055

به مناسبت هفته دولت انجام شد

بررسی عملکرد بانک مهر ایران در سال‌های اخیر

منابع بانک مهر ایران که در پایان سال ۱۳۹۵ میزان ۵۸هزار میلیارد ریال بوده، در پایان مرداد سال جاری به بیش از ۵۸۰هزار میلیارد ریال رسیده و در طول این پنج سال رشد ۱۰ برابری را تجربه کرده است.

به گزارش اقتصاد آنلاین، دستگاه‌های مختلف با فرا رسیدن هفته دولت بخشی از گزارش عملکرد خود را ارائه می‌کنند. به همین بهانه برخی از مهم‌ترین اقدامات بانک مهر ایران را به‌عنوان نخستین و بزرگ‌ترین بانک قرض‌الحسنه کشور بررسی کرده‌ایم.

تسهیلات ارائه شده در 5 سال

تعداد تسهیلاتی پرداختی سالانه بانک مهر ایران از 500هزار فقره در سال 1395 بیش از چهار برابر افزایش یافته و در دو سال گذشته بیش از 2 میلیون و 300هزار فقره تسهیلات در هر سال از سوی این بانک پرداخت شده است. تنها در پنج ماهه سال جاری نیز بیش از 832هزار فقره تسهیلات توسط بانک مهر ایران پرداخت شده است.

در سال 1395 مبلغ تسهیلات پرداخت شده بانک 43هزار میلیارد ریال بوده که با رشدی قابل توجه، در سال گذشته به 322هزار میلیارد ریال افزایش پیدا کرده است. تنها در پنج ماه گذشته از سال جاری نیز 151هزار میلیارد ریال تسهیلات از سوی بانک مهر ایران پرداخت شده است.

در طول 14 سال گذشته حدود 9 میلیون و 350هزار فقره تسهیلات از سوی بانک مهر ایران پرداخت شده که بخش قابل توجهی از آن مربوط به بازه زمانی سال‌ 1395 تا مرداد 1400 بوده؛ به‌طوری که این بانک در برهه 5ساله یاد شده نزدیک به 8 میلیون فقره تسهیلات به مبلغ بیش از 955هزار میلیارد ریال پرداخت کرده است.

حمایت از مددجویان و اقشار مختلف

بانک مهر ایران در چارچوب تفاهم‌نامه با نهادهای مخلتف از جمله کمیته امداد امام خمینی(ره)، بنیاد برکت، بنیاد مسکن انقلاب اسلامی، دانشگاه‌های آزاد اسلامی و پیام نور، سازمان بازنشستگی نیروهای مسلح و... تسهیلاتی را به معرفی‌شدگان این نهادها پرداخت می‌کند. در رابطه با نهادهای حمایتی، این معرفی‌شدگان مددجویان نهادها هستند و در رابطه با سایر دستگاه‌ها نیز اقشار مختلف همچون دانشجویان و بازنشستگان، جامعه هدف پرداخت تسهیلات بوده‌اند.

مجموعاً در بازه زمانی سال 1395 تا پایان مرداد سال جاری بیش از 3 میلیون و 100هزار فقره به ارزش 136هزار میلیارد ریال در چارچوب چنین تفاهم‌نامه‌هایی پرداخت شده است.

توجه به پرداخت تسهیلات قرض‌الحسنه ازدواج

ازدواج سنت حسنه‌ای است که در دین ما بر آن تأکید شده و تسهیلات قرض‌الحسنه ازدواج می‌تواند برگزاری این امر مبارک را آسان‌تر کند. بانک مهر ایران نیز پرداخت وام ازدواج را به‌عنوان یکی از رویکردهای اصلی خود در پرداخت تسهیلات در نظر داشته است.

تعداد و مبلغ وام‌های ازدواج پرداختی بانک مهر ایران در سال 1395 تنها 18هزار و 800 فقره و به ارزش تقریبی 1750 میلیارد ریال بوده که این اعداد در سال 1399 به بیش از 24هزار و 680 فقره و ارزش 12هزار و 800 میلیارد ریال افزایش یافته است.

معوقات تقریباً صفر!

با اینکه بانک مهر ایران تسهیلات قابل توجهی پرداخت کرده، اما نسبت مطالبات به مصارف بانک همواره بسیار پایین‌تر از استانداردهای داخلی و بین‌المللی بوده است. این نسبت که در سال 1395 اندکی بیش از یک درصد بوده، در طول سال‌های اخیر به کمتر از یک درصد رسیده و در حال حاضر نیز این نسبت پایین حفظ شده است. این موضوع گواهی بر عملکرد مالی صحیح بانک و همچنین خوش‌حسابی مشتریان آن است.

رشد 10 برابری منابع بانک

منابع بانک مهر ایران که در پایان سال 1395 میزان 58هزار میلیارد ریال بوده، در پایان مرداد سال جاری به بیش از 580هزار میلیارد ریال رسیده و در طول این پنج سال رشدی 10 برابری را تجربه کرده است. همچنین تعداد مشتریان بانک نیز در این بازره زمانی از چهار میلیون و 300هزار نفر به 10 میلیون 680هزار نفر رسیده است. رشد تعداد مشتریان و منابع بانک حاکی از افزایش روزافزون اعتماد جامعه به بانک مهر ایران است.

پیشتاز در بانکداری نوین

بانک مهر ایران سعی کرده با ارائه خدمات بانکی و به‌صورت غیرحضوری مشتریان خود را تا حد ممکن از مراجعه به شعب بی‌نیاز کند. اکنون بسیاری از خدمات همچون افتتاح حساب، درخواست تسهیلات، دریافت معدل حساب، ارسال کارت هدیه و احراز هویت سجام به‌صورت غیرحضوری ارائه می‌شود. اغلب این خدمات غیرحضوری برای نخستین بار از سوی بانک مهر ایران ارائه شده است.

اهتمام در حوزه مسئولیت اجتماعی

در کنار ارائه خدمات مختلف بانکی، توجه به ایفای نقش مؤثر در حوزه مسئولیت اجتماعی نیز همواره مورد توجه بانک مهر ایران بوده است. اهدای 25هزار قلم تجهیزات مقابله با کووید19، بیمه 500هزار خانه روستایی، ساخت 100 واحد مسکونی و 3 خانه بهداشت در مناطق آسیب‌دیده از سیل و زلزله، ساخت 5 مدرسه در مناطق محروم، توزیع بیش از 300هزار وسایل آموزشی و بهداشتی را در مناطق محروم، آزادسازی زندانیان جرائم غیرعمد و مشارکت در ساخت بیمارستان 300 تخت خوابه بیماران اعصاب و روان تنها بخشی از اقدامات بانک مهر ایران در حوزه مسئولیت اجتماعی است..

گفتنی است بودجه خرید تجهیزات پزشکی برای مقابله با کرونا از محل وجه التزام یا جریمه دیرکرد تأمین شده است. بانک مهر ایران برای نخستین بار در کشور این الگو را اجرا و منابع جمع‌آوری شده از محل جریمه دیرکرد را در حوزه مسئولیت اجتماعی هزینه کرده است.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر