کد خبر 521236

رییس کل بانک‌ مرکزی؛

بانک‌ها نرخ سود تسهیلات مصوب شورای پول و اعتبار را رعایت کنند/ معاونت نظارت بانک مرکزی با تخلفات برخورد می‌کند

رییس کل بانک مرکزی گفت: بانک‌ها باید به نرخ‌های سود مصوب شورای پول و اعتبار پایبند باشند و در این زمینه معاونت نظارت بانک مرکزی با تخلفات برخورد خواهد کرد.

 به گزارش اقتصادآنلاین ، عبدالناصر  همتی در نخستین جلسه دوره ای خود در سال ۱۴۰۰ با مدیران عامل بانکها سال گذشته را از منظر فشار اقتصادی بر اقتصاد ایران بی سابقه خواند و گفت: سال گذشته با وجود تمام مشکلاتی که برای اقتصاد کشورمان حادث شد، شاخص های نظام بانکی به سمت بهبود حرکت کرد.

رییس کل بانک مرکزی افزود: با وجود فشار و مشکلات در سال گذشته و علی رغم انتظارات بانک مرکزی و شبکه بانکی با این حال توانست نسبتاً عملکرد مناسبی را از خود ارائه کند و توانستیم به اهداف میان مدت مدنظر دست یابیم.

رییس شورای پول و اعتبار با بیان اینکه این بانک تلاش بسیاری را برای کنترل نقدینگی انجام داده است: ما سال گذشته تلاش ها و فعالیت های بسیاری را برای کنترل نقدینگی به کار بستیم که اگر این تلاش‌ها نبود، نقدینگی به مراتب به بیش از این میزان می‌رسید.

همتی با تأکید بر لزوم پایبندی بانکها به نرخ‌های سود مصوب شورای پول و اعتبار تاکید کرد: ضروری است که در این زمینه معاونت نظارت بانک مرکزی، نظارت خود را تشدید و با بانک‌هایی که نرخ ها را رعایت نمی کنند، برخورد لازم را به عمل آورد.

رییس کل بانک مرکزی در ادامه تأکید کرد: همچنین بانکها باید نرخ سود تسهیلات مصوب شورای پول و اعتبار را رعایت کنند و در تسهیلات‌دهی به منابع و مصارف خود دقت داشته باشند.

رییس کل بانک مرکزی ضمن تاکید بر اهمیت فعالیت نظام بانکی در زمینه فرهنگ‌سازی در خصوص اجرایی کردن قانون جدید چک یادآور شد: از آنجایی که پیاده‌سازی قانون جدید چک از سوی مجلس شورای اسلامی و بانک مرکزی حائز اهمیت است، لذا شبکه بانکی باید در تلاش باشد همکاری‌ها در این زمینه را افزایش دهند چرا که هدف از اجرای این قانون افزایش شفافیت است. همچنین در این زمینه شعب نیز باید تلاش کنند، همکاری و اطلاع‌رسانی لازم را به مشتریان خود داشته باشند.

رییس شورای پول و اعتبار با انتقاد از اضافه برداشت بانکها از بانک مرکزی تصریح کرد: اضافه برداشت بانکها به نوعی تخلف تلقی می‌شود و بانکها در فرایند جایگزین آن می‌توانند از طریق عملیات ریپو و واگذاری اوراق، اضافه برداشت را جبران کنند.

همتی ضمن ابراز امیدواری نسبت به آینده اقتصاد کشور گفت: نسبت به آینده امیدواریم و اقتصاد کشور به سمت و سوی مثبت در حرکت است و امید است که اقتصاد کشور به سمت احیا و ثبات هر چه بیشتر  برود.

وی خاطرنشان کرد: همانطور که پیش از این نیز تأکید شد، اگر روزی برسد که بانک مرکزی بدهکار دولت باشد، به معنای آغازحکمرانی درست در اقتصاد و مهار و کنترل تورم خواهد بود و معنایش آن است که دولت می‌تواند نزد بانک مرکزی سپرده گذاری کند.

همچنین در پایان رییس کل بانک مرکزی بر پایبندی شبکه بانکی نسبت به انجام تکالیف قانون بودجه که از سوی بانک مرکزی به شبکه بانکی ابلاغ شده است، تأکید کرد.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر

 • ناشناس
  ۱ ۰

  آبروتو پای اینها نگذار اینها فقط حرف سیاسی بلدند ودروغ

 • غلامرضا مجنونی
  ۲ ۰

  تا میتوانید منبع در آمد مردم را کاهش دهید تا فشار بیشتری را تحمل کنن کار دیگری از دستتان برنمیاید کار شما کنترل قیمت دلاره با اون کاری نداری

 • امیر
  ۱ ۰

  بابا خفه شید دیگه.یک کم فکر مردن و قبر خودتون باشید

 • ح
  ۰ ۰

  با سلام ‌...خواهشا پول فروش ۶۰ درصد سهام که فروختیم واریز کنید الان چهار ماه بیشتره فروختیم هیچ واریزی ندارد از فروش ۶۰درصدمون لطفا پول فروش ۶۰درصدمون واریز کنید براش بد جور نیاز داریم ممنون ... فروختیم چون واقعا به اون پول نیاز داشتیم از مسعولان محترم تقاظای آجزانه میکنم نصبت به واریز پول فروش سهام عدالتمان توجه کنند واریز بشه با پول فروش سهام فروختمون مشگلمان حل بشه سپاسگزارم

 • مسعود
  ۰ ۱

  جالبه تنها چیزی که توی این مملکت پایین اومده نرخ سود بانکی ملته بازم خسته نباشید که دارید به مردم خدمت میکنید

 • حمید جعفری
  ۰ ۰

  سلام آقای همتی بانکهای شما وام بدون سپرده به نرخ ۱۸٪ میدهند بعد ۲۰ درصد از اصل وام را مسدود میکنند به نظر شما این وام ۱۸درصد هست یا ۵۰درصد هم بیشتر میشود ایا این دزدی اشکار بانک های اسلام نیست لطفا رسیدگی کنید وجلوی این دزدی بانک هارو بگیردی اگر عرضه اش را دارید

 • ناشناس
  ۰ ۰

  اقای همتی چرا بانک های که اتقام کردید بازرسان سپه بهشون توجه نمی کن از بانک انصار ی وام رفیقم گرفته بود درسال ۹۲ بنده ضامن شدم تا الان ۸۷۰۰ملیون از حقوقم برداشتن دوماه تواین اوضاع کرونا وبیچاره گی مردم جلو حقوقم بسته اند وام۱۸ درصد کردن ۳۰ درصد وکد مشکول وصل زدن طرف پیدا نمیکن.زورشون به صامن رسیداونم وام‌که باید سال۹۷ تماوم بشه.دارن ازبنده باسود۳۰ درصد می گیرن.یعنی بنده باید ۱۵ تا ۱۶ میلیون دیگه بدهم این زور نیست بازرسا تون جواب گو نیستن.پس باید چکار کرد.رسیدگی کنید یکاری نکنید مردم بدبین بشن به بانک ها این بانک تهران شعبه اِلغدیر خ هنگام است .این نزول نیست تورو خدا رسیدگی کنید این وام بنام اقای برزگری است نظامی سپاه قدس بود.الان فراری.حدود ۶ سال هرکس می شناستش خبر به بانک الغدیر تهران بدید.

 • مریم
  ۰ ۰

  این همتی هم دست نشانده کلید سازه و فقط به فکر جمع کردن پولهای باد آورده از بازارهای بورس و دلار و طلا هست .
  ایم مردک هم مثل سیف رئیس قبلی بانک مرکزی که الان متهم به رشوه و دزدی و در زندان بسر میبرد میباشد .
  مردم عزیز ایران صبر کنید و ببینید این کلید ساز بعد از اتمام ریاست نحسش چه دزد هایی پرورش داده .
  بد جوری در کشور ریشه دواندن این اصلاح طلبان فاسد