کد خبر 502970

براساس اعلام بانک مرکزی؛

۱۰۰هزار تومانی جدید به بازار می‌آید +عکس

بانک مرکزی اعلام کرد: نسل جدید ایران چک ۱۰۰ هزار تومانی با هدف افزایش امنیت و تسهیل مبادلات منتشر و به زودی توزیع می‌شود.

به گزارش اقتصادآنلاین ، انتشار ایران چک ۱۰۰ هزار تومانی جدید با تصویر میدان گازی پارس جنوبی در پشت اسکناس و با بهره‌گیری از فناوری‌‌های نوین و پیچیده چاپ اسناد امنیتی انجام گرفته است که امکان جعل را به میزان بسیار قابل توجهی کاهش می‌دهد. طراحی خطی، چاپ برجسته، واترمارک، نخ امنیتی با قابلیت تغییر رنگ و ... مختصات و ویژگی‌های منحصر به فرد ایران‌چک جدید است.

کاغذ ایران‌چک یک میلیون ریالی بازتاب نور ماوراء بنفش را منعکس نمی‌کند و در سطح کاغذ از الیاف فلورسنتی نامرئی استفاده شده که زیر نور ماوراء بنفش در چهار رنگ قابل مشاهده است. بخش هایی از طرح و شماره سریال‌ها با استفاده از مرکب فلورسنتی چاپ شده که زیر نور ماوراء بنفش به رنگ‌های سبز و طلایی مایل به زرد قابل مشاهده است.

مشخصات و ویژگی های نسل جدید ایران چک ۱۰۰ هزار تومانی به شرح زیر است:

طراحی خطی: طراحی تمام ایران‌چک‌ها به صورت خطی و با استفاده از نرم‌افزارهای امنیتی انجام گرفته است و هر خط، حامل اطلاعات مربوط به رنگ خود می‌باشد. در صورتی که در نمونه‌های جعلی، خطوط از ترکیب نقاط رنگی تشکیل شده‌اند و به راحتی به‌وسیله ذره بین قابل تشخیص هستند.

طراحی خطی سه بعدی (متالین): طراحی ویژه‌ای که در آن نقشه ها به صورت برجسته به نظر می‌آیند.

طرح مکمل: این طرح در بعضی از ایران چک‌ها به صورت تصویری با عدد ارزشی ایران‌چک به صورت ناقص در دو روی ایران‌چک چاپ می‌شود که در مقابل نور همدیگر را تکمیل و طرح واحدی تشکیل می‌دهند.

چاپ برجسته: این چاپ به آسانی با انگشتان دست، قابل لمس و شناسایی است.

چاپ با مرکب متغیر رنگی: در پشت ایران چک عدد ۱۰۰ با استفاده از مرکب پیشرفته‌ای که قابلیت تغییر رنگ دارد چاپ شده است و در صورت حرکت و تغییر زاویه ایران چک، تغییر رنگ عدد ۱۰۰ از طلایی به سبز به راحتی قابل مشاهده و رویت می باشد.

ریزنوشته (میکروپرینت): نوشته‌های بسیار ریز که با ابزار بزرگنمایی قابل مشاهده است و تنها به وسیله دستگاه‌های چاپ امنیتی چاپ می‌شوند.

واترمارک: تصویر سه بعدی بخشی از کاخ تچر (تخت جمشید) و عدد ۱۰۰ به صورت روشن (الکتروتایپ) در خمیر کاغذ قرار گرفته و در مقابل نور قابل رویت است.

نخ امنیتی پنجره‌ای با رنگ متغیر: این نخ به شکلی درون کاغذ قرار گرفته است که قسمتی از آن نمایان و قسمتی دیگر در بطن کاغذ مخفی می‌باشد و با قرار دادن ایران‌چک در مقابل نور تمام نخ دیده می‌شود. این نخ امنیتی دارای پوشش رنگی ویژه‌ای است که با تغییر زاویه ایران‌چک، رنگ آن از طلایی به سبز تغییر می‌کند. همچنین بر روی نرخ عبارت لاتین IR IRAN و تصویر نقشه ایران درج شده است.

چاپ با مرکب درخشان: در چاپ قسمتی از طرح پشت ایران چک از مرکبی درخشان استفاده شده است که در حالت عادی به راحتی قابل رویت نیست اما با حرکت و تغییر زاویه ایران‌چک، تلألو و درخشندگی این مرکب به وضوح نمایان خواهد شد.

مرکب فلورسنت: نوعی مرکب که در چاپ افست بخش‌هایی از زمینه به کار گرفته است. این مرکب با تابش نور ماوراء بنفش، بازتاب نور شدید دارد و به رنگ طلایی مایل به زرد تغییر می‌کند.

شماره سریال: چاپ شماره سریال‌ها با استفاده از مرکب قرمز و آبی فلورسنت انجام شده که تحت تابش نور ماوراء بنفش، به رنگ‌های طلایی مایل به زرد و سبز تغییر رنگ می‌دهند.

100 هزار تومانی

حجم ویدیو: 31.66M | مدت زمان ویدیو: 00:02:54
بیشتر بخوانید
ارسال نظر

 • ناشناس
  ۱ ۰

  اینقدر بی ارزش شده که اسکناسهای مبلغ پایین رو عوض دستمال تو سرویس بهداشتی مصرف کرد

 • ننننن
  ۰ ۰

  اینم نتیجه رکود و تورم همزمان درسیستم ایران

 • رامین
  ۱ ۰

  به نظرم این همون پول خورده ای که بچه هت واسه خرید میگیرن از باباهاشون😂😂😂😂😂😂😂😂

 • مستمری بگیر سازمان
  ۱ ۰

  هم زمان با پروژه چاپ ایران چک یک میلیون تومانی هم کلید میزدن دیگه کی به کیه راهی برای ارزش پول کند .راحت ترین کار چاپ پوله بقول معرف مرد باش یه کیلو باش

 • حسن
  ۰ ۰

  اینهمه تبلیغ برای اسکناسی که از یه کیلو گوشت کمتره بابا کلاه تو بزار بالاتر اینو همه میدونن که مهمترین دلیل اینهمه مهم جلوه دادن دریافت هزینه طراحی و چاپه

 • مبینا
  ۰ ۰

  اره واقعا خیلی پول بی ارزشه یادمه قدیما با یک تومن پول (منظور هزار تومان نیسن یک تک تمنی)یک تومن پول ما لواشک ابنبات پشمک پشمکاش به چه بزرگی بستنی و ... میخریدیم ههههیییی یادش بخیر اونوقتا پول ارزش داشت اما الان به یک تومن ان هم مثال ادم نمی کنند 🥺🥺🥺🥺گریم میگیره یاد گزشته ها میشم 🥺🥺😭😭😭😭😭😢😢😰😱😱😳😩🤕🤒😷چی بگم اما در هر حال چون امرپز روز مادر و زن هست امروز مبارکتون باشه خودموم ناراحت نکنیم گزشته ها گزشته دیگه مسل قبلنا خوانواده دور هم جمع نیستن شادی شادی پیداش نیست 🤣😍😎😎😎خدا نگهدار

 • ناشناس
  ۰ ۰

  کدوم پول کجا هست شما دلتون خوش ه