کد خبر 493759

در گفت‌وگو با اقتصادآنلاین مطرح شد؛

سقط جنین برای دریافت دیه/ ضرر شرکت‌های بیمه‌ای از تصادفات ساختگی چقدر است؟

مدیر بیمه‌های خودرو شرکت بیمه ملت گفت: حدود ده درصد از پرونده‌هایی که برای خسارت ارجاع می‌شوند، تصادفات ساختگی است. حتی مواردی وجود دارد که به برخی از خانم‌های باردار پول می‌دهند تا سقط جنین کنند و با صحنه‌سازی و تصادفات ساختگی دیه کامل اخذ می‌کنند.

اقتصاد آنلاین – سیده زهرا محمودی؛ بشر همواره کوشیده است تا با شیوه‌های مختلف خساراتی که به او وارد می‌شود را کاهش دهد؛ کاهش خسارتی که امروزه به نام بیمه می‌شناسیم؛ اما در گذشته شیوه این کاهش خسارت متفاوت بوده است؛ برای مثال بازرگانان در چین برای به حداقل رساندن خسارت، بارهای خود را در چند کشتی و در روزهای مختلف به دریا می‌فرستادند تا در صورت بروز حادثه، همه بارها آسیب نبیند.

در سده اخیر، راهکار کاهش خسارات دیگر مانند گذشته نیست و بیمه به جز لاینفک زندگی افراد مبدل شده‌است. هرچند گستره بیمه در ابتدا محدود بود و فقط در موارد اندکی چون آتش سوزی وجود داشت اما با گذشت زمان بیمه به همه حوزه‌های زندگی بشر وارد شد. از خانه و اتومبیل و کارگاه گرفته تا هر چیز دیگری که فکرش را بکنید.

تصادف‌های ساختگی معضل شرکت‌های بیمه‌ای

مسئله‌ای که شرکت‌های بیمه‌ای مدت زیادی درگیر آن هستند، تصادفات ساختگی برای دریافت خسارت است. برخی از افراد با هدف دریاف خسارت از شرکت‌های بیمه‌ای، اقدام به صحنه‌سازی و تصادفات صوری می‌کنند. در این تصادفات به فرد و یا خودرو آسیب وارد می‌شود؛ آسیبی عمدی برای گرفتن خسارت و یا دیه. این موضوع به معضلی بزرگ برای شرکت‌های بیمه‌ای مبدل شده است و سالانه هزینه‌ هنگفتی را برای آن‌ها به همراه دارد. اقتصادآنلاین در این خصوص با مصطفی ملکی، مدیر بیمه‌های خودرو شرکت بیمه ملت به گفت‌وگو پرداخته است.

مصطفی ملکی، درباره تصادفات صوری و ساختگی گفت: این تصادفات در همه جای دنیا برای گرفتن دیه وجود دارد و تنها مختص به ایران نیست. در گذشته برای اخذ دیه مدارک کروکی جعل می‌شد که با آنلاین شدن سیستم، دیگر این کار ممکن نبود و افراد به تصادفات ساختگی روی آوردند. وقتی از تصادفات ساختگی صحبت می‌کنیم، یعنی اورژانس، پلیس و... به صحنه مراجعه می‌کنند، تصادفی رخ داده است و صحنه تصادف واقعاً وجود دارد. این تصادفات معمولاً با ماشین‌های قدیمی و مدل پایین اتفاق می‌افتد.

وی ادامه داد: در تصادفات ساختگی اصولاً بیشترین آسیب به سر و صورت وارد می‌شود؛ زیرا دیه بالایی دارد و معمولاً جراحات وارده سطحی هستند. یکی از نکات شایع در این نوع از تصادفات، شکستگی بینی و دندان است؛ چراکه شکستگی بینی 10 درصد بیمه کامل محسوب می‌شود یعنی حدوداً 33 میلیون تومان و دوره نقاهت سختی نیز ندارد؛ همچنین در تصادفات ساختگی شکستگی دست و پا نیز به کثرت دیده می‌شود که با بررسی در می‌یابیم، شکستگی حاصل از ضربه مستقیم بوده است.

ملکی در ادامه با اشاره به اینکه برخی از این باندها به سراغ افراد حاشیه‌نشین می‌روند، تصریح کرد: افرادی وجود دارند که به حاشیه نشین‌ها مبلغی می‌دهند و با آسیب رساندن به آن‌ها و ایجاد صحنه تصادف، از شرکت‌های بیمه‌ای، دیه دریافت می‌کنند و یا حتی به برخی از خانم‌های باردار پول می‌دهند تا سقط جنین کنند و با صحنه‌سازی و تصادفات ساختگی دیه کامل اخذ می‌کنند.

مدیر بیمه‌های خودرو شرکت بیمه ملت در خصوص خسارتی که ناشی از این تصادفات به شرکت‌های بیمه وارد می‌شود، اظهار داشت: درباره میزان دقیق خسارت نمی‌توان اظهار نظر کرد؛ اما حداقل ده درصد از پرونده‌های بیمه به این صورت است؛ سال گذشته صنعت بیمه 15هزار میلیارد تومان خسارت پرداخته است که ده درصد این مبلغ چیزی حدود 1500میلیارد تومان خواهد شد؛ یعنی حتی بیشتر از سود این شرکت‌ها.

وی در پایان عنوان کرد: برای کاهش این موارد، تدابیری اندیشه شده است؛ اما هنوز جای کار بیشتری برای کاهش این تصادفات وجود دارد.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر