کد خبر 475527

اعلام نتایج بیست‌ویکمین مرحله حراج اوراق بدهی؛

بانک‌ها اوراق بدهی دولتی نمی‌خرند/ رکورد کم‌ترین میزان فروش هفتگی باز هم جابجا شد

بیست‌ویکمین مرحله حراج هفتگی اوراق بدهی دولتی درحالی انجام شد که یکبار دیگر هیچ سفارش خریدی توسط بانک‌ها ثبت نشد. در این مرحله تنها ۳۹ میلیارد و ۵۲۰ میلیون تومان اوراق بدهی در بازار سرمایه به فروش رسید که موجب شد رکورد کم‌ترین میزان فروش هفتگی بار دیگر جا‌به‌جا شود.

اقتصادآنلاین – صبا نوبری؛ طبق اطلاعیه بانک‌مرکزی در جریان بیست‌ویکمین حراج هفتگی اوراق بدهی دولتی که امروز 29 مهر برگزار شد، بانک‌ها و سایر موسسات مالی غیربانکی هیچ سفارشی در سامانه‌های بازار بین‌بانکی و مظنه‌یابی شرکت مدیریت فناوری بورس تهران ثبت نکردند. عدم ثبت سفارش خرید از سوی بانک‌ها برای دومین مرتبه طی سه هفته اخیر رخ داده‌است.

همچنین سرمایه‌گذاران حقیقی و حقوقی در فرآیند خارج از حراج و از طریق بورس در حدود 29 میلیارد و 340 میلیون تومان اوراق «اراد49» با نرخ بازده تا سررسید 21 درصد و 10 میلیارد و 180 میلیون تومان اوراق «اراد53» با نرخ بازده تا سررسید 21 درصد (در مجموع به ارزش 39 میلیارد و 520 میلیون تومان) را خریداری کردند.

این در حالی است که شش هزار و 350 میلیارد تومان اوراق بدهی در این مرحله عرضه شده‌بود که حاکی از فروش کم‌تر از یک درصدی اوراق در این مرحله است. هفته گذشته نیز 330 میلیارد تومان اوراق در جریان حراج هفتگی فروش رفته‌بود. طی پنج مرحله حراج برگزار شده در مهرماه تنها یک هزار و 750 میلیارد تومان اوراق فروخته شد. این درحالیست که کارشناسان برآورد می‌کنند برای پوشش کسری بودجه از محل فروش اوراق بدهی، دولت باید هر هفته حدود پنج تا شش هزار میلیارد تومان اوراق بفروشد که تفاوت معناداری با روند فروش فعلی دارد.

طی بیست و یک مرحله حراج برگزار شده در مجموع 69 هزار و 530 میلیارد تومان اوراق فروخته شده‌است. بیست‌ودومین مرحله حراج‌های هفتگی اوراق بدهی دولتی، هفته آینده با عرضه شش هزار و 400 میلیارد تومان اوراق بدهی ادامه می‌یابد. جدول زیر مشخصات اوراق عرضه شده در حراج هفته آینده را نشان می‌دهد؛

حراج اوراق بدهی؛

بیشتر بخوانید
ارسال نظر