کد خبر 469568

در نیمه اول سال صورت گرفت؛

انتشار ۹۲هزار میلیارد تومان انواع اوراق

تاکنون حدود ۹۲هزار میلیارد تومان اوراق اعم از مرابحه عام دولتی و اسناد خزانه در قالب حراج های نقدی و غیر نقدی منتشر شده است.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از تسنیم، با انتشار اسناد خزانه اسلامی و طی برگزاری شانزده مرحله قبلی حراج اوراق بدهی دولت و دو مرحله پذیره‌نویسی اوراق تا تاریخ 25. 6. 1399، در مجموع معادل 87 هزار و 517 میلیارد تومان شامل17 هزار و 700 میلیارد تومان اسناد خزانه اسلامی و 69 هزار و 817 میلیارد تومان اوراق نقدی تأمین مالی انجام شده است.

بورس اوراق بهادار تهران ,

این در حالی است که در هفته جاری مبلغ 4 هزار میلیارد تومان اسناد خزانه اسلامی منتشر و همچنین هفدهمین مرحله حراج اوراق مالی اسلامی در تاریخ‌ 1. 7. 1399 برگزار شد که پس از اخذ سفارش‌های خرید اوراق از متقاضیان یادشده در سامانه‌های بازار بین‌بانکی کارگزاری بانک مرکزی و مظنه‌یابی شرکت مدیریت فناوری بورس تهران، مبلغ 707 میلیارد تومان اوراق به شرح جدول شماره (1) به فروش رسید. در مجموع در طی هفته جاری مبلغ 4 هزار و 707 میلیارد تومان برای مصارف بودجه عمومی از محل انتشار اوراق مالی اسلامی (اعم از اسناد خزانه اسلامی) تامین مالی شد.

40 درصد اوراق عرضه شده جذب بازار سرمایه شد

گفتنی است، مشتری 61 درصد کل اوراق عرضه شده در بازاره بدهی بانکهای کشور در بازار بین بانکی بوده‌اند. حدود 40 درصد مباقی نیز در بازار سرمایه و توسط صندوقها جذب شده است.

مجموع اوراق منتشر شده اعم از آراد و اسناد خزانه اسلامی در قالب حراجهای نقدی و غیر نقدی تا پایان هفته جاری حدود 92 هزار میلیارد تومان است.

روند صعودی نرخ بازدهی اوراق

یکی از نکات مهم در انتشار اوراق نرخ بازدهی یا بهره انواع اوراق می‌باشد؛ با توجه به نرخ 21 درصدی بهره اوراق در آخرین هفته عرضه، روند ملایم صعودی نرخ بهره یا بازدهی اوراق مشهود است.

بورس اوراق بهادار تهران ,

توزیع زمانی انتشار انواع اوراق بدهی در دو سال گذشته قابل مشاهده است.

بورس اوراق بهادار تهران ,

بیشتر بخوانید
ارسال نظر