کد خبر 468881

مدیرعامل بانک سپه تشریح کرد:

اجرای بزرگ‌ترین طرح سندیکایی نظام بانکی کشور با عاملیت بانک سپه

مدیرعامل بانک سپه گفت: پروژه‌های شرکت پالایشگاه بیدبلند خلیج‌فارس؛ یکی از اثرگذارترین طرح‌های ملی کشور ازطریق بزرگ‌ترین طرح سندیکایی نظام بانکی کشور با محوریت بانک سپه اجرا شد و طرح شرکت پالایش گاز بیدبلند (۲) علاوه بر کمک به رونق اقتصادی و توسعه منطقه کمتر توسعه‌یافته از هدر رفت گازهای غنی چاه‌های نفت و گاز جلوگیری می‌کند.

به گزارش اقتصادآنلاین، محمدکاظم چقازردی ضمن اعلام مطلب فوق، افزود: بانک سپه با راهبری بزرگ‌ترین طرح سندیکایی نظام بانکی به استفاده بهینه از ذخایر استراتژیک نفت و گاز کشور کمک کرد و زمینه تکمیل طرح ملی بیدبلند (۲) را پس از ۱۷ سال توقف فراهم کرد.

 اجرای طرح مهار آب‌های مرزی افتخار ماندگار برای بانک سپه

مدیرعامل بانک سپه ضمن اشاره به عاملیت این بانک در تخصیص مبلغ ۸ میلیارد و ۵۰۰ میلیون دلار اعتبار برای اجرای مهار آب‌های مرزی کشور، تصریح کرد: با همکاری وزارت خانه‌های کشاورزی، نیرو و بانک سپه ۹۶ درصد پروژه‌های طرح ملی مهار آب‌های مرزی عملیاتی شده و مشارکت این بانک در ابر پروژه آب‌های مرزی جزو افتخارات بزرگ نخستین بانک ایرانی است.

وی یادآور شد: اجرای پروژه مهار آب‌های مرزی به مدیریت بیش از ۵.۵ میلیارد مترمکعب آبی که از مرزهای کشور خارج می‌شد، منجر و ۲۲۴ هزار هکتار زمین زراعی زهکشی و به شبکه آبیاری مجهز شد اضافه شد و ۱۸۰ هزار هکتار زمین کشاورزی برای اولین بار زیر کشت آبی رفت.

چقازردی ضمن تاکید بر اهمیت توسعه بخش آب و کشاورزی، تصریح کرد: حمایت از احداث بزرگ‌ترین باغ مرکبات، انگور و خرما و احداث سد خاکی در شهرستان قصر شیرین در نقطه صفر مرزی و کمک به راه‌اندازی واحد بزرگ پرورش گاو شیری در استان قزوین ضمن اشتغال‌زایی مستقیم و غیرمستقیم برای صدها نفر به تامین امنیت غذایی کشور هم کمک می‌کند.

وی یادآور شد: بانک سپه برای احداث دو واحد یادشده ۲ هزار میلیارد ریال منابع اختصاص داده است.

تامین ۱۱ میلیارد دلار منابع ارزی برای بخش نفت و گاز

مدیرعامل بانک سپه در مورد ارقام کلی قرارداد بانک سپه با صندوق توسعه ملی در حوزه ارزی، گفت: این بانک با رویکرد کمک به توسعه اقتصادی، اشتغال‌زایی و محرومیت‌زدایی در کشور، هرسال قرارداد ارزی با صندوق توسعه ملی منعقد کرده و بخشی از منابع این صندوق را به مسیر توسعه کشور سوق می‌دهد.

وی ضمن تاکید بر نقش تأثیرگذار بانک سپه در تبدیل عواید ناشی از فروش نفت و گاز به ثروت‌های ماندگار و سرمایه‌های مولد در ایران، تصریح کرد: این بانک یکی از بانک‌های تأثیرگذار در توسعه صنعت نفت و گاز کشور است و تامین مالی صنایع بالادستی و پروژه‌های مهم حوزه نفت، گاز، پتروشیمی و پالایشگاهی توسط بانک سپه به‌ویژه در میدان‌های مشترک ضمن کمک به افزایش درآمد ملی از تضییع حقوق کشور در این میدان جلوگیری می‌کند.

وی ضمن اشاره به طرح‌های مهم در حال اجرا با حمایت بانک سپه در حوزه نفت و گاز، گفت: بر اساس مبلغ مصوب در قراردادهای بانک سپه و صندوق توسعه ملی این بانک ۹ میلیارد و ۵۰۰ میلیون دلار منابع مالی طرح‌های حوزه نفت و گاز و یک میلیارد و ۵۲۸ میلیون دلار پروژه‌های بخش پتروشیمی را تامین می‌کند.

 توجه ویژه به توسعه مناطق مرزی و کم برخوردار

وی بر توجه ویژه بانک سپه به توسعه اقتصادی در مناطق مرزی و کم برخوردار اشاره کرد و افزود: حدود ۶۰ درصد از مبالغ قراردادهای امضاشده بین بانک سپه و صندوق توسعه ملی به طرح‌های تکمیلی و ایجاد و تامین سرمایه در گردش واحدهای تولیدی مستقر در مناطق کم برخوردار اختصاص‌یافته است.

چقازردی در مورد مراوده بانک سپه با صندوق توسعه ملی در حوزه ارزی، اظهار داشت: این بانک طی پنج سال اخیر با مسئولیت‌پذیری، عاملیت تامین منابع ارزی طرح‌های بزرگ در حوزه‌های نفت، گاز، پتروشیمی، نیروگاه و سایر بخش‌های راهبردی را به عهده گرفته و کارنامه درخشانی دارد.

 بازگشت واحدهای تولیدی تعطیل‌شده به چرخه تولید با حمایت بانک سپه

وی به نقش تأثیرگذار بانک سپه در جلوگیری از تعطیلی احتمالی تعداد بسیاری از واحدهای تولیدی اشاره کرد و افزود: این بانک با تامین مالی سرمایه در گردش واحدهای تولیدی در قالب تبصره ۱۸ به بازگشت تعداد چشمگیری از واحدهای اقتصادی به چرخه تولید کمک و زمینه افزایش ظرفیت تولید برای بسیاری از واحدهای تولیدی را فراهم کرد.

مدیرعامل بانک سپه گفت: این بانک برای تامین سرمایه در گردش ارزان‌قیمت واحدهای تولیدی از اواخر سال ۱۳۹۷ تا پایان سال گذشته ۱۲ فقره قرارداد با صندوق توسعه ملی امضا کرد و مبالغ آنها را در قالب تبصره ۱۸ در اختیار فعالان اقتصادی در سراسر کشور قرار داد.

 کمک به خوداتکایی خانواده‌های تحت پوشش کمیته امداد و شرکت‌های دانش‌بنیان

وی ضمن تاکید بر همسویی بانک سپه با سیاست‌های اقتصادی دولت، تصریح کرد: این بانک با تامین مالی واحدهای تولیدی و طرح‌های اقتصادی از محل منابع صندوق توسعه ملی در بخش‌های صنعت، کشاورزی، صنایع تبدیلی و تکمیلی و گردشگری نقش مهمی در تولید و اشتغال ایفا می‌کند.

چقازردی اظهار داشت: بانک سپه هم‌زمان با حمایت از بخش‌های مختلف اقتصادی سعی کرد از محل منابع صندوق توسعه ملی از طرح‌هایی نظیر خوداتکایی خانواده‌های تحت پوشش کمیته امداد امام خمینی (ره) و رونق شرکت‌های دانش‌بنیان پشتیبانی کند و طی پنج سال اخیر در این زمینه ۲۵ قرارداد با صندوق ملی به امضا رساند.

پشتیبانی از اجرای طرح‌های تکمیلی و ایجادی

مدیرعامل بانک سپه گفت: این بانک با رویکرد کمک به توسعه اقتصادی، اشتغال‌زایی و محرومیت‌زدایی در کشور، هرسال قراردادهای متعدد ارزی و سپرده‌گذاری ریالی با صندوق توسعه ملی منعقد کرده و با سوق دادن بخشی از منابع این صندوق به مسیر توسعه نقش کلیدی و مؤثری در تبدیل نفت به ثروت و سرمایه پایدار در کشور ایفا می‌کند.

چقازردی افزود: این بانک برای حمایت از تولید و اشتغال، با صندوق توسعه ملی ۷۰ فقره قرارداد سپرده‌گذاری ریالی به مبلغ ۳۸ هزار و ۱۲۰ میلیارد ریال طی سال‌های ۱۳۹۴ تا ۱۳۹۸ امضا کرده است.

مدیرعامل بانک سپه ادامه داد: ۳۸ فقره از این قراردادها برای اختصاص به طرح‌های تکمیلی و احداثی و ۳۲ فقره آن‌هم برای تامین سرمایه در گردش واحدهای تولیدی بین بانک سپه و صندوق توسعه ملی امضا شده است.

وی مبلغ قرارداد امضاشده بین بانک سپه و صندوق توسعه ملی، برای تامین سرمایه در گردش واحدهای تولیدی در پنج سال اخیر را ۱۸ هزار و ۵۶۸ میلیارد ریال اعلام کرد و افزود: این بانک در مقطع زمانی ذکرشده ۱۹ هزار و ۵۵۵ میلیارد ریال قرارداد نیز به‌منظور تامین مالی پروژه‌های تکمیلی و ایجادی با صندوق توسعه ملی منعقد کرده است.

 ۲۴ هزار میلیارد ریال از مبلغ کل قراردادها تسویه شده است

به گفته چقازردی، بانک سپه تاکنون ۲۴ هزار میلیارد ریال از مبلغ کل قراردادهای امضاشده با صندوق توسعه ملی بابت ۳۱ فقره قرارداد را تسویه و بازپرداخت کرده است.

مدیرعامل بانک سپه خاطرنشان کرد: مبالغ قراردادهای سپرده‌گذاری ریالی از محل صندوق توسعه ملی بر اساس سیاست‌ها و اولویت‌های دولت به بخش‌های مختلف اقتصادی در سراسر کشور اختصاص‌یافته است.

کمک به تامین برق و آب شرب و صنعتی کشور

مدیرعامل بانک سپه اظهار داشت: طرح تامین ورق و لوله‌های فولادی به‌منظور اجرا و تکمیل تامین آب شرب و صنعتی ۴۸ شهر از دیگر اقدامات بانک سپه در کمک به اجرای پروژه‌های آب‌رسانی در کشور است.

مدیرعامل بانک سپه در موردحمایت این بانک از تولید برق در کشور، اظهار داشت: در حال حاضر بانک سپه با اختصاص ۵۷۰ میلیون دلار منابع به طرح‌های بزرگ تولید برق نظیر ماهتاب کاسپین، هریس و امثال آن‌ها نقش مهمی در افزایش میزان برق تولیدی کشور دارد.

مشارکت در شیرین سازی آب خلیج‌فارس

مدیرعامل بانک سپه گفت: این بانک با اختصاص هزار و ۳۰۰ میلیارد ریال منابع به پروژه بزرگ ملی شیرین سازی و خط انتقال آب گام مهمی در آب‌رسانی به استان‌های هرمزگان، کرمان و یزد داشته است.

وی افزود: بانک سپه در قالب کنسرسیوم بانکی متشکل از ۹ بانک کشور برای تامین مالی طرح شیرین سازی آب خلیج‌فارس ۵۱۶ میلیارد و ۴۹۰ میلیون ریال اختصاص داده است.

چقازردی خاطرنشان کرد: همچنین بانک سپه ۱۳ درصد از منابع موردنیاز طرح انتقال آب خلیج‌فارس در قالب طرح سندیکای بانکی را تامین خواهد کرد.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر